Призначити не можна перенести
Нас знову намахали з виборами
23 травня народний депутат України Валерій Давиденко був знайденим мертвим у своєму офісі. Він був обраний у 208 мажоритарному виборчому окрузі. Я не буду тут коментувати саму подію. Буду писати про юридичні наслідки та дії органів державної влади з цього приводу.
Якщо коротко - нас знову намахали. Як в старі добрі часи. Зробили так, як зручно та вигідно владі. А не за законом.
Тепер у деталях та з посиланнями.
Повноваження народного депутата припиняються в разі його смерті (ст. 81 Конституції, ст. 4 ЗУ "Про статус народного депутата).
Депутат помер, якщо це не чергова спецоперація СБУ, то з цього питання суперечок немає.
На підставі ЗУ "Про вибори народних депутатів", Центральна виборча комісія має призначити проміжні вибори протягом 10 днів з моменту припинення повноважень депутата та провести їх протягом 60 днів з моменту призначення. За моїми підрахунками, вибори у 208 окрузі мали бути призначені на неділю, 26 липня 2020 року. Але ж таке рішення має бути прийняте не пізніше 2 червня 2020 року.
Проте 3 червня 2020 року голова ЦВК Олег Діденко повідомляє: "До порядку денного сьогоднішнього засідання не пропонується включати призначення виборів в одномандатному окрузі №208. Як відомо зі ЗМІ, у зв’язку зі смертю народного депутата Валерія Давиденка до ЦВК звертаються представники засобів масової інформації надати роз’яслення щодо призначення виборів у виборчому окрузі №208. Станом на даний момент до ЦВК не надходило жодного документу, яким би засвідчувався факт дострокового припинення повноважень народного депутата. Тому на даний момент у ЦВК відсутні юридичні підстави для розгляду цього питання. Як тільки такі документи надійдуть, ЦВК буде визначатися з цього приводу».
І дійсно, 3 червня можна було зайти на сайт Верховної ради України та побачити померлого Валерія Давиденка серед переліку чинних народних депутатів.
Чого ж чекало ЦВК?
Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про статус народного депутата", Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата [...] приймається у десятиденний строк за поданням комітету, до компетенції якого входять питання депутатської етики, більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.
Тобто, комітет мав підготувати проект постанови про припинення повноважень депутата у зв'язку з його смертю, Верховна Рада мала проголосувати таку постанову і передати її копію на виконання до ЦВК. Але ж, виходячи зі слів голови ЦВК, нічого такого не відбулося.
4 червня Центр контролю передвиборчих програм звернувся до Верховної Ради з інформаційним запитом. Та просив надати інформацію:
- чи приймалось ВРУ рішення про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.;
- чи надходила до ВРУ інформація про смерть депутата Давиденко В.М.;
- чи готував Комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.;
- чи передавались до Центральної виборчої комісії документи та\або інформація про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.
Того ж дня Центр контролю передвиборчих програм звернувся до ЦВК з повідомленням про смерть Валерія Давиденка та вимогою призначити проміжні вибори народного депутата по 208 мажоритарному виборчому округу.
В цей час з сайту Верховної Ради зникло прізвище Давиденка з переліку чинних нардепів.
Наступного дня (5 червня 2020) ЦВК приймає дивне рішення. Вони таки призначають вибори, але не на 26 липня, як того вимагає закон, а на 25 жовтня 2020 року. Основною причиною такого рішення керівництво ЦВК пояснює просто: "Хочемо провести вибори разом з місцевими, бо на проведення окремих виборів нема грошей". Грошей нема, бо бюджет ЦВК "перекроїли" на користь боротьби з COVID-19. Юридично, це виглядає так: "Взяти до відома, що виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) починається з дня, наступного після дня опублікування цієї постанови. За наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) цю постанову опублікувати в загальнодержавних друкованих засобах масової інформації 26 серпня 2020 року." Тобто - за відсутності коштів, вибори не проведуть і 25 жовтня.
10 червня Центр контролю передвиборчих програм отримує відповідь від Верховної ради. Коротко. "Повноваження народного депутата Укарїни Валерія Давиденка припинені достроково у зв'язку зі смертю 23 травня 2020 року". "...ані Конституцією України, ані Регламентом Верховної Ради України не передбачено прийняття [..] рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України у разі його смерті". "Комітет з питань Регламенту не вносив не розгляд Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень народного депутата Давиденка В.М."
Тобто, Верховна Рада не знає про існування ст. 5 ЗУ "Про статус народного депутата", в цьому разі керуються виключно Конституцією України та вважають, що цього достатньо для припинення повноважень померлого депутата. Чому ж цього було не достатньо Центральній Виборчій Комісії, - невідомо.
Ми бачимо ігнорування закону з боку Верховної Ради України та ЦВК. Бездіяльність і тих і тих.
Але повернемось до постанови про призначення виборів.
Постанову ЦВК "оприлюднили" на сайті ЦВК наступного дня. А от "опублікувати" мають лише 26 серпня 2020 року, щоб "підігнати" зручну дату проведення виборів. Таким чином, ЦВК жонглює поняттями, що призводить до викривлення законодавчо визначеної процедури.
От такі справи станом на сьогодні.
Але далі ще буде, обіцяю.
- НеБезМежне право Сергій Чаплян вчора о 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне — правильно назвати схему Дана Ярова вчора о 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко вчора о 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка вчора о 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок вчора о 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель вчора о 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко 30.06.2025 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 741
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 381
- Реформа "турботи" 251
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 120
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 114
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 7471
-
Найдорожчі весілля в історії: 5500 дронів, верблюди й нескінченна розкіш Безоса, Амбані та Чарльза
Життя 5598
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5400
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4315
-
"Гарантії безпеки" Кадирової представлять Україну на 61-й Венеційській бієнале: деталі
Життя 3773