Одна стаття - купа недоліків
Аналіз регулювання питання спостереження за виборами у новому Виборчому кодексі
Новий виборчий кодекс вже набрав чинності. Очевидно, законодавці так поспішали прийняти його до нового року, що допустили в ньому досить багато серйозних помилок. Я маю багаторічний досвід спостереження за виборчими процесами. Сьогодні ми з колегами розібрали положення кодексу щодо громадського спостереження. Лише одну статтю. Нижче наводжу текст аналізу статті, який сформувала наша робоча група.
Ст. 60 Виборчого кодексу України (надалі - "Кодекс") містить у собі положення правового регулювання діяльності офіційних спостерігачів від громадських організацій.
Абз. 2 ч. 1 ст. 60 Кодексу визначає, що "До клопотання, підписаного керівником громадської організації та засвідченого печаткою організації, додається копія статуту громадської організації, засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", після початку виборчого процесу". Зважаючи на те, що громадські організації при своїй реєстрації або при внесенні змін до статуту, подають до органів міністерства юстиції статут на реєстрацію, органи державної влади вже мають актуальну інформацію про статут громадських організацій, більш того, така інформація є більш актуальною, ніж копія статуту, засвідчена нотаріусом, оскільки теоретично, громадські організації можуть вносити зміни до статуту в проміжку часу між нотаріальним посвідченням та поданням такого документу до ЦВК. Окрім цього, слід зазначити, що норми ЗУ "Про вибори президента України" та ЗУ "Про вибори народних депутатів України" в аналогічних статтях не містили норми про обов'язковість нотаріального посвідчення копії статуту громадської організації. Така норма перейшла до Кодексу з ЗУ "Про місцеві вибори". На нашу думку така норма Кодексу є прикладом зарегульованості та надмірного бюрократизму. Вважаємо, що для належної та зручної роботи ЦВК в цьому напрямку громадським організаціям достатньо в клопотанні вказувати відповідні реквізити організації та посилання на норми чинного статуту організації, що містять інформацію про діяльність організації по спостереженню за виборчим процесом.
Абз. 2 ч. 4 ст. 60 Кодексу визначає, що "У поданні про реєстрацію офіційного спостерігача зазначаються..." Виходячи з тексту цієї норми, виходить, що для реєстрації кожного спостерігача до відповідної комісії подається окреме подання. Це є нелогічним та створює надмірний документообіг для організацій та відповідних виборчих комісій. Натомість у відповідних нормах попередніх законів, що регулювали ці питання раніше визначалась можливість внесення подання про реєстрацію списку офіційних спостерігачів.
Абз. 3 ч. 4 ст. 60 Кодексу визначає, що "До подання додаються [...] копія рішення Центральної виборчої комісії про дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах". Враховуючи, що таке рішення ЦВК приймається в межах відповідного виборчого процесу, оприлюднюється на офіційному сайті ЦВК, а перелік громадських організацій, яким надано дозвіл мати офіційних спостерігачів публікується у засобах масової інформації, вважаємо, що подача копії такого рішення разом з поданням про реєстрацію офіційних спостерігачів є надмірною. Для оптимальної роботи відповідних комісій з поданням достатньо вказати реквізити рішення ЦВК про надання дозволу мати офіційних спостерігачів в тексті самого подання.
Ч. 6 ст. 60 Кодексу визначає, що Центральна виборча комісія, відповідна окружна або територіальна виборча комісія здійснює реєстрацію офіційних спостерігачів у відповідному територіальному виборчому окрузі, забезпечує виготовлення та видачу їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніше ніж на третій день після внесення подання. Попередніми законами було встановлено одноденний строк для реєстрації офіційних спостерігачів. Подовження такого терміну обмежує право на проведення офіційного спостереження у часі. Так, враховуючи п'ятиденний термін на прийняття ЦВК рішення про дозвіл мати офіційних спостерігачів та триденний термін на розгляд подання про реєстрацію офіційних спостерігачів, виходить, що протягом щонайменше 8 днів виборчого процесу громадські організації обмежені в праві на здійснення офіційного спостереження. Враховуючи швидкоплинні терміни на оскарження дій під час виборів, визначених КАС України, порушення законодавства в цей період можуть залишитись без належного реагування громадськості.
Хоча Кодекс визначив можливість реєстрації офіційних спостерігачів від громадської організації у ЦВК, ч. 9 ст. 60 визначає право спостерігачів бути присутніми на засіданнях окружної, територіальної (територіальних), дільничних виборчих комісій відповідного територіального виборчого округу. Відповідна норма не містить права офіційних спостерігачів від організацій у ЦВК бути присутніми на засіданнях ЦВК.
Хоча в Кодексі та в попередніх законах, що регулювали це питання, не визначено обов'язку офіційного спостерігача реєструватися на засіданні дільничних виборчих комісій, на практиці, посилаючись на норму про кількість спостерігачів, що одночасно можуть бути присутніми на засіданні ДВК, керівництво комісій часто вимагають від офіційних спостерігачів проходити процедуру реєстрації на ДВК. Тому вважаємо необхідним нормативно визначити це питання в Кодексі.
Також норми ст. 60 не містять визначення щодо можливості чи заборони однієї особи бути зареєстрованим одночасно у декількох виборчих округах або від декількох суб'єктів подання.
Частина 11 ст. 60 не визначає обов'язок відповідної комісії негайно надати спостерігачу належним чином засвідчену копію рішення про позбавлення права бути присутнім на засіданні відповідної комісії, що фактично унеможливлює оскарження такого рішення в належний спосіб.
Частини 12 та 13 ст. 60 Кодексу не містять граничних строків подання відповідних заяв та строків розгляду таких заяв відповідними виборчими комісіями.
Частина 12 ст. 60 Кодексу не визначає можливість припинення повноважень офіційних спостерігачів без проведення заміни офіційних спостерігачів.
Сьогодні ми розібрали лише одну статтю нового кодексу. І знайшли таку купу недоліків. Уявіть собі, що коїться загалом в документі, що містить понад 300 статей та регулює питання всіх виборчих процесів в Україні.
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 172
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 171
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 54
-
Брно відправило до України перші подаровані Харкову тролейбуси – фото
Бізнес 11287
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
9295
-
Правопис без правил: дев'ять дивних винятків, які ми взяли як норму
Життя 6594
-
Психолог назвав фразу, яку часто недооцінюють, але вона шкодить стосункам
Життя 5903
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 5578