5% роздрібний акцизний податок з продажу сигарет: як завжди забули про перехідні положення
Податкова політика, акцизи на тютюн
Мені неодноразово доводилось коментувати ідею зміни механізму справляння акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів), а саме перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплати 5 відсотків акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, який сплачується суб’єктами роздрібної торгівлі.
Основна мета — подолати зловживання при реалізації тютюнових виробів, коли акцизний податок з продажу сигарет при реалізації сплачувався покупцями, але, по факту, до місцевих бюджетів не доходив. Все це існувало не без мовчазної згоди місцевих можновладців та податкових органів, які закривали очі на втрату до половини податкових надходжень з цього акцизу. Подолати зловживання з роздрібним податком можливо лише у випадку перенесення обов’язку його сплати з роздрібу на виробників/імпортерів, його акумулювання на єдиному казначейському рахунку із подальшим розподілом отриманих коштів серед місцевих бюджетів в залежності від того, де продукція продаватиметься.
Саме це передбачено ухваленим законопроектом №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”, який вже підписаний главою держави та вступив в дію. Але відповідна норма, яка стосується централізованої сплати 5% акцизу, почне діяти після внесення відповідних змін до бюджетного законодавства (прийняття законопроекту № 5719 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів”).
Але, як у нас нерідко буває, законодавці, ухвалюючи законопроект №5600, в частині цієї норми забули про запровадження перехідних періодів. Тут варто зазначити, що це досить поширена проблема в українському законотворчому процесі. Коли зміни хочуть запровадити негайно, не розбираючись в бізнес-процесах, що призводить у тому числі до правової невизначеності та втрат бюджетних надходжень.
Так, усі податки, що сплачує виробник тютюнових виробів, сплачуються на етапі відвантаження товару з виробництва. Проте тютюнова продукція є не лише у виробника. Певна кількість товару у поточному режимі знаходиться на ринку – це стосується дистриб’юторів різного рівня, а також роздрібної мережі. І обсяг такої тютюнової продукції на ринку, тобто товарних запасів, дорівнює приблизно обсягу тримісячних середніх продажів.
Механізм сплати 5% акцизу прописаний так, що з товарних запасів на ринку (трьохмісячний обсяг) або стоків (залишків) тютюнових виробів роздрібний акцизний податок нікому буде сплатити. Бо виробники не можуть сплатити податок з вже відвантаженого товару, а роздріб, який сплачував цей акциз раніше, вже не мають такої можливості, бо за законодавством – роздріб вже не є платником податку.
Що це означає на практиці?
Що місцеві бюджети не отримають жодних коштів від продажу тютюнових виробів за трьохмісячний обсяг продукції. Тобто, місцеві громади втрать 25% надходжень у розрахунку на рік або більше одного мільярда гривень.
Що варто зробити?
Необхідно внести зміни до податкового законодавства, якими передбачити, що для тютюнових виробів, які були вироблені до набрання чинності змінами щодо сплати роздрібного податку (тобто для стоків на ринку) застосовуються старі правила щодо оподаткування, де платником є роздріб, а гроші зразу надходять до місцевих бюджетів. Водночас, для тютюнових виробів, що вироблені вже після набрання чинності змінами, паралельно почнуть діяти нові правила з платником — виробником/імпортером і розподіленням коштів через єдиний казначейський рахунок.
Тобто питання отримання місцевими бюджетами 100% надходжень від роздрібного акцизу та плавний перехід на новий механізм отримання коштів місцевими громадами — лише в одній дуже простій поправці. Проте з якоїсь причини нікому така поправка не цікава і мабуть один млрд гривень не потрібен.
На сьогодні таку поправку до законопроекту №5688, який стосується внесення певних змін до Податкового кодексу, вніс народний депутат Мазурашу, який обраний по 203 мажоритарному виборчому округу.
Ця поправка, начебто, має розглядатись на засіданні робочої групи Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики вже у вівторок 15 лютого. Подивимось, в якій мірі нардепів всіх фракцій цікавлять інтереси місцевих громад, а також інтереси учасників ринку тютюнових виробів, які опинились в ситуації правової невизначеності.
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька вчора о 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал вчора о 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков вчора о 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков вчора о 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер вчора о 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 103
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 93
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 93
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 81
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 15291
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 10995
-
Трамп поспішає, бо і допомагає Кремлю, і штовхає його в економічну прірву одночасно
Думка 9959
-
А що ж Україна — де її винагорода за жертви і героїчний спротив
Думка 7683
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 7194