Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо?
Що робити, коли ваш чоловік чи дружина проти розірвання шлюбу? Або знаходиться за кордоном чи на військовій службі? Це не є перешкодою для офіційного розлучення.
Як можна це зробити через суд, та чому не варто затягувати із розірванням шлюбу?
Закохалася в арабського принца 20 років тому, люксове весілля, романтичні зізнання… А потім він не повернувся та залишив саму з немовлям…
Це реальна історія з моєї юридичної практики. Клієнтка виховувала доньку сама в Україні та наважилася на офіційне розлучення вже після повноліття дитини. Вважаючи, що проживання чоловіка в іншій країні є перешкодою для припинення шлюбу.
Хочу розвіяти поширений в Україні стереотип. Адже одностороннє розлучення можливе у випадках, коли хтось із подружжя знаходиться за кордоном, на військовій службі, в місцях позбавлення волі чи виступає проти. Всі вищевказані обставини не є перешкодою за українським законодавством.
Ба більше, не варто затягувати із розірванням шлюбу та відкладати його. Адже потім колишній чоловік чи дружина може претендувати на майно та матиме право на спільне проживання з вами.
Ось алгоритм, як розірвати шлюб, коли є ініціатива одного з подружжя:
Документи для розлучення
Якщо хтось із пари не хоче розлучатися чи не виходить на зв’язок, судове розірвання шлюбу – оптимальний варіант. Вам достатньо мати паспорт та податковий номер для подання позовної заяви. Військовий квиток не потрібен. Обов’язково також потрібно долучати свідоцтво про шлюб та свідоцтва про народження дітей.
Також, якщо когось із подружжя визнано безвісти відсутнім чи недієздатним, можна розлучитися в односторонньому порядку шляхом подання заяви до органів РАЦС.
Судовий порядок розірвання шлюбу
Для розірвання шлюбу через суд потрібно підготувати позовну заяву з додатками та сплатити судовий збір. За загальним правилом позов зазвичай подається за місцем проживання колишнього чоловіка чи дружини. Також можна подати за вашим місцем проживання чи перебування у разі, якщо у вас на утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо ви не можете за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
Шлюб припиняється у день, коли набрало законної сили рішення суду про розлучення. Додатково звертатися до органів РАЦС не потрібно. Ви зможете у будь-який час укласти новий шлюб у майбутньому.
Розподіл майна при розлученні
Якщо подружжя має спори щодо майна, раджу подавати окремий позов про поділ, інакше процедура розірвання шлюбу затягнеться. Питання поділу спільної власності може також бути розглянуто без участі чоловіка чи дружини в судовому засіданні.
Діти при розлученні
У випадку, якщо в подружжя є діти, важливо також визначити, з ким вони житимуть далі. Наполегливо раджу готувати 2 окремі заяви: позов про розлучення та інший про визначення місця проживання та порядку утримання. Адже поєднання різних вимог в одній заяві затягне розірвання шлюбу на місяці й роки. Логічно спочатку закріпити новий юридичний статус, а вже згодом просити аліменти після розлучення та додаткові витрати на сина чи доньку (якщо вони є).
Діти не беруть участі в судовому процесі, однак суд враховує їх думку щодо того, з ким вони хочуть далі проживати. Рішення не може суперечити інтересам дитини.
Сімейний адвокат при розірванні шлюбу
Якщо ви хочете подати на розлучення без згоди чоловіка/ дружини якнайшвидше та не готувати документи самостійно по кілька разів, найкраща опція – скористатися допомогою фахівців зі спеціалізацією на сімейне право. Адже навіть незначні, на перший погляд, недоліки в позовній заяві призводять до її залишення без руху (наприклад, обрали не той суд, не долучили потрібні додатки чи сплатили судовий збір на помилкові реквізити).
Основна перевага залучення адвоката – можливість розлучення повністю без вашої участі. Адже клієнт може підписати договір про надання професійної правничої допомоги онлайн за допомогою електронного підпису, і цей документ дає змогу фахівцеві представляти ваші інтереси в суді.
Важливо не відтягувати розірвання шлюбу, адже будь-яке ваше майно, придбане після того, як ви не живете разом, юридично вважатиметься спільною сумісною власністю. Та на вашу нерухомість зможе претендувати колишній чоловік чи дружина.
Пам’ятайте, що не можна нікого примусити до перебування в шлюбі, тож відсутність згоди, військова служба, проживання за кордоном не є перешкодою для розлучення.
- Велике крадiвництво № 4 Володимир Стус вчора о 19:53
- Наша війна надовго.... Володимир Горковенко вчора о 14:03
- Мезонінне інвестування в девелопмент: як не стати власником недобудови Роман Бєлік 19.06.2025 21:04
- Реформа ДПП як шанс залучити приватний капітал до відбудови Галина Янченко 19.06.2025 16:22
- Піксель на мільйони: історія про схеми, які не зникають Дана Ярова 19.06.2025 15:17
- Юридичні аспекти ЕДО: що варто врахувати бізнесу перед запуском Олександр Вернигора 18.06.2025 19:37
- Цифрова зрілість компанії: як зрозуміти, де ви зараз і що робити далі Станіслав Нянько 18.06.2025 16:02
- Міністерство мовчить. А небо – кричить Дана Ярова 18.06.2025 15:09
- Комплаєнс по-американськи: уроки для фінтех-стартапів, які хочуть вийти в США Микола Мироненко 18.06.2025 14:55
- Ціль – не ядерна програма, а режим Олег Вишняков 18.06.2025 12:24
- Множинне громадянство: що змінює новий закон і які ризики він несе Україні Кирил Іорданов 18.06.2025 12:07
- Зміни без змін: про новий фасад старої влади Любов Шпак 18.06.2025 11:19
- Там, де померла емпатія, проросла лють Дана Ярова 17.06.2025 15:30
- Що робити, якщо БЕБ прийшли з обшуком, а адвоката поруч немає: інструкція для бізнесу Богдан Забара 17.06.2025 14:28
- Проблема компенсації за землі, зайняті під оборонні споруди під час війни Олександр Мінкін 16.06.2025 15:59
- Середній вік материнства: які країни визначатимуть світову народжуваність у 2050 році 276
- Множинне громадянство: що змінює новий закон і які ризики він несе Україні 218
- Мезонінне інвестування в девелопмент: як не стати власником недобудови 102
- Проблема компенсації за землі, зайняті під оборонні споруди під час війни 96
- Цифрова зрілість компанії: як зрозуміти, де ви зараз і що робити далі 65
-
Бізнесмен Фісталь уник арешту: йому призначили заставу 200 млн грн
Бізнес 38615
-
Втрати врожаю пшениці в Україні сягають до 100%. Аграрії звернулись до Шмигаля по допомогу
Бізнес 33213
-
Дніпро – не мета. Пояснюємо, чому Росія рветься до Дніпропетровської області
29344
-
Шалений дефіцит ракет. Чому чиновники гальмують розвиток системи ППО-ПРО України
24362
-
Множинне громадянство – спроба закріпити за українцями статус глобальної нації
Думка 20434