Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.02.2024 11:22

Фіскальні та економічні стимули водневої реформи: новий горизонт зеленої енергетики

Засновник, Старший партнер, Керівник судової практики АО "Овчаров та Партнери"

Для успішного застосування податкових стимулів необхідно уважно зважити всі фактори, включаючи потенційний вплив на державний бюджет та забезпечення доступності технологій

Сучасний світ стоїть на порозі енергетичного переходу, де воднева енергетика може стати панацеєю на шляху до сталого майбутнього. Водень, як екологічно чисте джерело енергії, пропонує революційні перспективи для зниження залежності від викопного палива та у боротьбі зі зміною клімату. В цьому контексті, фіскально-бюджетні та економічні стимули можуть відігравати одну з вирішальних ролей при впровадженні водневої реформи.

Аналізуючи зарубіжний досвід, можна відзначити, що податкові пільги та економічні стимули ефективно застосовуються для розвитку технологій зеленої енергії. Подібно до економіко-правових механізмів, які стимулюють енергетику та похідні галузі, фіскальні інструменти можуть спонукати бізнес до інвестування у виробництво водню.

Воднева енергетика потребує значних інвестицій, як у виробництво, зберігання, так і у розбудову інфраструктури. Державні пільги, такі як зниження податкових ставок для компаній, що працюють у сфері водневих технологій, або податкові кредити за впровадження інноваційних енергоефективних рішень, можуть значно знизити бар’єри входження та стимулювати розвиток водневої галузі.

На прикладі Німеччини та Швеції, де енергетичні пільги вже застосовуються для сприяння використанню відновлюваних джерел енергії, можна прогнозувати успіх подібних заходів у контексті просування водню як джерела енергії. Зокрема, водневі проєкти можуть отримати підтримку через знижені ставки або навіть повне звільнення від деяких видів податків, якщо вони відповідають встановленим критеріям енергоефективності та екологічності.

Великобританія та США також показують приклади, як цільові фіскальні стимули можуть підтримати інновації та розробку водневих технологій. Великобританія, наприклад, пропонує пільгові тарифи для малих підприємств, що виробляють електроенергію з малими викидами вуглецю, що може бути застосовано до водневих проєктів. У США податкові кредити для компаній, які інвестують у виробництво відновлювальної енергії та комбіноване виробництво тепла та електроенергії, можуть стимулювати перехід до водневих систем. Наприкінці грудня 2023 року Міністерство фінансів США та Служба внутрішніх доходів США (IRS) оприлюднили запропоновані положення щодо Кредиту на виробництво чистого водню, встановленого Законом про зниження інфляції (IRA), який зміцнює енергетичну безпеку, стимулює інвестиції приватного сектора для побудови економіки чистої енергії та бореться з кліматичною кризою. Кредит на виробництво чистого водню має на меті зробити виробництво чистого водню з мінімальним забрудненням клімату та прискорити розвиток промисловості чистого водню в США.

Однак для успішного застосування податкових стимулів необхідно уважно зважити всі фактори, включаючи потенційний вплив на державний бюджет та необхідність забезпечення справедливості та доступності технологій. Також важливим є створення прозорих та стабільних регуляторних рамок, що підсилюють довіру інвесторів та сприяють довгостроковим інвестиціям у сектор водневої енергії.

Але ключовим аспектом впровадження водневої реформи є включення представників громадського сектору та стейкхолдерів у дискусію та розробку досі не існуючої державної політики. Активне залучення громадян, бізнесу та наукової спільноти може сприяти не лише підвищенню обізнаності про переваги водневої енергетики, але й забезпечити збалансований підхід до вирішення потенційних викликів.

Воднева реформа має потенціал стати одним з наріжних каменів глобального переходу до сталої енергетики та національної енергетичної безпеки. Фіскально-бюджетні та економічні стимули можуть значно прискорити цей перехід, створюючи сприятливі умови для інновацій, розвитку та масштабного впровадження водневих технологій. Перед державами стоїть завдання знайти оптимальний баланс між стимулюванням розвитку та забезпеченням екологічної та соціальної відповідальності, щоб воднева енергетика могла реалізувати свій повний потенціал як основа зеленого майбутнього.

При цьому, важливо враховувати місцеві особливості та потреби кожної країни або регіону, адаптуючи фіскальні стимули до конкретних умов та цілей. Наприклад, регіони з великим потенціалом для виробництва водню з відновлювальних джерел можуть мати більше можливостей для залучення інвестицій та розвитку через спеціально розроблені податкові пільги та економічні стимули.

Щоб воднева реформа була успішною, необхідно також забезпечити координацію між різними рівнями уряду, промисловістю та науковими колами. Це допоможе синхронізувати зусилля, оптимізувати ресурси та забезпечити відповідність інноваційних рішень в області водневої енергетики як економічним, так і екологічним цілям.

Водночас важливо звернути увагу на створення та підтримку освітніх та навчальних програм, що сприяють підвищенню кваліфікації робочої сили та підготовці фахівців у сфері водневих технологій. Це не тільки допоможе забезпечити наявність необхідних навичок для підтримки швидкого розвитку галузі, але й сприятиме створенню нових робочих місць та економічному зростанню.

Зрештою, воднева реформа вимагає глобальної співпраці та обміну досвідом між країнами. Міжнародні партнерства та співробітництво можуть сприяти розробці та адаптації найкращих практик у сфері водневої енергетики, створюючи сильну основу для сталого майбутнього на планеті.

Фіскально-бюджетні та економічні стимули є ключовими інструментами для підтримки водневої реформи, але їх успіх буде залежати від комплексного підходу, що включає регуляторну підтримку, інвестиції в дослідження та розвиток, освіту та навчання, а також активну участь всіх зацікавлених сторін. Таким чином, можна буде не тільки прискорити перехід до сталої енергетики, але й забезпечити, що воднева економіка стане основою для зростання, інновацій та створення нових можливостей для бізнесу та суспільства в цілому.

Завершальним етапом на шляху до водневої реформи є розробка і впровадження стандартів та норм, які забезпечать безпеку, надійність та ефективність водневих технологій. Це не тільки сприятиме впровадженню інновацій, але й збудує довіру серед споживачів та інвесторів.

У сукупності ці зусилля створять міцний фундамент для водневої реформи, сприятимуть зменшенню викидів вуглецю, підвищенню енергетичної безпеки та забезпеченню сталого розвитку. Фіскально-бюджетні та економічні стимули відіграють вирішальну роль у цьому процесі, допомагаючи перетворити виклики енергетичного переходу на нові можливості для всього людства.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи