Про обов'язкову реєстрацію прав оренди
Інформація для орендарів земельних ділянок державної та комунальної власності що уклали договори оренди без внесення відомостей про такі права до Державного реєстру прав.
У зв’язку з військовою агресією росії проти України було тимчасово ️зупинено роботу, зокрема, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав), з огляду на що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, зокрема, на земельні ділянки, була також зупинена. У зв’язку з цим, для врегулювання земельних відносин в умовах воєнного стану було встановлено тимчасовий механізм оформлення прав на земельні ділянки.
Так, Законом України від 12.05.2022 № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2247-ІХ) було, зокрема, передбачено можливість оформлення прав оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності без внесення відомостей про такі права до Державного земельного кадастру та Державного реєстру прав з обов’язковою реєстрацією в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань договорів оренди, суборенди земельних ділянок районними військовими адміністраціями. Крім того, вважалися поновленими на рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру прав договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок с/г призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування; приватної власності.
Однак, після відновленням функціонування Державного земельного кадастру і Державного реєстру прав стало можливим повернення до порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що існував до змін, запроваджених Законом № 2247-ІХ.
19.11.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX (далі – Закон № 2698-ІХ). Положеннями цього закону, зокрема передбачено, що:
- передача в оренду земельних ділянок с/г призначення здійснюється за умови наявності відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі, а прав на них – у Державному реєстрі прав;
- припиняється автоматичне поновлення дії договорів користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану;
- орендар земельної ділянки, переданої йому в оренду під час дії Закону № 2247-ІХ, зобов’язаний протягом 2 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ подати заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.
На виконанні цього обов’язку суб’єктам речових прав слід звернути особливу увагу, адже у разі якщо протягом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ право оренди земельної ділянки НЕ буде зареєстровано, договір оренди земельної ділянки вважається припиненим.
Тобто навіть у разі, якщо дія договору оренди, укладеного відповідно до змін, внесених Законом № 2247-ІХ, мала закінчитися після 19.02.2023, водночас орендар не зареєструє своє речове право у Державному реєстрі прав, то дія договору оренди земельної ділянки припиниться в силу закону зі спливом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ, а отже, надалі такий договір НЕ буде підставою для державної реєстрації права оренди.
Слід зауважити, що відповідно до внесених Законом № 2247-ІХ до Земельного кодексу України змін, право оренди земельної ділянки виникало з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань. Тому, реєстрація у Державному реєстру права оренди, що виникло на підставі такого договору, не змінюватиме зазначеного моменту виникнення цього права.
Враховуючи викладене, користувачам земельних ділянок, права яких виникли відповідно до змін, запроваджених Законом № 2247-ІХ, вже зараз слід подбати про державну реєстрацію цього права та внести відповідні відомості про права оренди, суборенди земельних ділянок в Державний реєстр прав та Державний земельний кадастр.
Також важливо враховувати, що тимчасовий порядок оформлення прав користування земельними ділянками с/г призначення може бути знову запроваджено за умови призупинення функціонування Державного земельного кадастру на всій території України.
У такому випадку рішення про призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, яке застосовується через 0 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діє до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру.
Рішення про призупинення, відновлення функціонування Державного земельного кадастру у 3-денний строк підлягають опублікуванню в газеті «Голос України».
Водночас після прийняття рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру орендарю земельної ділянки, переданої йому в оренду під час призупинення функціонування Державного земельного кадастру, важливо враховувати, що він буде зобов’язаний протягом місяців подати заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки».
- R&D на виробництві: як взаємодія підрозділів сприяє інноваціям Єгор Осадчук 16:34
- Актуальные проблемы украинцев в Испании Світлана Приймак 14:35
- Восстановление прав собственности на недвижимость в Украине после войны Дмитро Зенкін 14:11
- Вихід бізнесу на нові ринки у 2024 році Даніелла Шихабутдінова 13:22
- Отсрочка от мобилизации: что делать в случае отказа? Віра Тарасенко вчора о 22:23
- Ціни на нерухомість в Україні: фактори впливу та прогнози Раміль Мехтієв вчора о 15:52
- Найкритичніша зима: чому уряд має знову заборонити експорт дров та паливної сировини Юрій Дюг вчора о 15:42
- Легализация огнестрельного оружия в Украине: мировой опыт и перспективы Дмитро Зенкін вчора о 14:44
- Гаагский трибунал и дела по военным преступлениям: как проходит процесс? Світлана Приймак вчора о 13:40
- Українська Воднева стратегія - 2050: виклики на шляху до енергетичної незалежності Олексій Гнатенко 18.09.2024 23:32
- Підтвердження неможливості виконання платником податків своїх обов`язків Євген Морозов 18.09.2024 19:50
- Студенти іноземних ВНЗ "поза законом"? Вікторія Бикова 18.09.2024 13:20
- Трудові права у контексті сучасної гіг-економіки: як захистити себе Дмитро Зенкін 18.09.2024 13:05
- Виконавче провадження – це просто Павло Васильєв 18.09.2024 12:31
- Пастка для довірливих Євген Магда 18.09.2024 09:40
- Скасували продаж іпотечної квартири та повернули нерухомість клієнту 443
- Найкритичніша зима: чому уряд має знову заборонити експорт дров та паливної сировини 241
- Пастка для довірливих 190
- Вплив модерування чатів у Telegram на безпеку українських компаній 90
- Тайвань як стрес-тест для архітектури безпеки в АТР: наслідки для глобального світопорядку 83
-
"Наступні – навколо Москви". Як Україна влаштувала землетрус у Росії і що далі
67568
-
Депутати досі не прибрали ракетні точки з мапи України
Думка 18789
-
Вихід на міжнародні ринки: мати якісну продукцію замало
Думка 7986
-
Рейтинг найсильніших армій світу у 2024 році: яке місце посідає Україна
Інфографіка 7627
-
Як Україна може стати планом Маріо Драгі з порятунку економіки ЄС
Думка 3512