Вам відмовили у наданні інформації на адвокатський запит? Як тепер діяти
Сподіваюся, що колегам стане у нагоді зразок заяви, що наводиться нижче. Хочу, щоб професійні права адвокатів були належним чином захищені.
Нагадаю, що згідно положень ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатським запитом являється письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Звертаю вашу увагу на норми Порядоку оформлення головою ради адвокатів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя або уповноваженим радою членом ради адвокатів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 238 від 19.11.2013 року (надалі - Порядку). Так, у вказаному Порядку зазначено, що у випадку порушення його професійних прав, адвокат може звернутися із відповідною заявою не тільки до ради адвокатів, за якою він "закріплений", але й до ради адвокатів за розташуванням робочого місця даного адвоката або до ради адвокатів за місцем знаходження правопорушника.
Приблизний зразок заяви з повідомленням ради адвокатів про таке правопорушення наводжу нижче. Сподіваюся, що дана інформація стане у нагоді моїм колегам-адвокатам під час захисту своїх професійних прав.
Голові Ради адвокатів ___________
Адвоката _____________________
Адреса:_______________________
Номер засобу зв’язку:__________
e-mail:________________________
ЗАЯВА
про притягнення до адміністративної відповідальності
за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП
Положеннями статті 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією України, цим законом та іншими законами. Зокрема, забороняється будь-яке втручання і перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності.
Так, між _________________ та ________________ (далі – Клієнт), було укладено договір про надання правової допомоги.
Діючи в інтересах Клієнта, мною, адвокатом _________________ було направлено до _________________ адвокатський запит № __ від _______ 2020 року з проханням протягом п’яти робочих днів з моменту отримання запиту повідомити мені наступну інформацію (надати копії документів), а саме_______________________.
Моє звернення до ________________ з адвокатським запитом було зумовлене тим, що Клієнту____________________________________________________.
Таким чином, для з’ясування зазначеної інформації я в інтересах Клієнта звернулася до ____________________. На що отримала відмову з формальних підстав, яку вважаю незаконною, що доводиться наступним.
Згідно з п. 3.1.7 Порядку ведення ЄРАУ, який затверджений рішенням Ради адвокатів України № 26 від 17 грудня 2012 року, адвокат має право зазначити кілька робочих місць.
Таким чином, відповідно до даних ЄРАУ, зазначено, що я здійснюю свою дільність у формі адвокатського бюро за адресою: ____________________, про що зазначено в ордері.
Відповідно до пп. 12.8 п. 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41 (далі - Положення), серед обов’язкових реквізитів ордеру, зокрема, встановлено обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги.
Отже, якщо адвокатом заповнюється ордер у письмовій формі, адвокатом зазначаються обмеження, якщо такі є.
Таким чином, згідно вимог ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», мною було долучено посвідчені належним чином копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та ордеру на ведення справи без зазначення обмежень у діяльності.
Відповідно до положень ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (надалі - Закон) адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту. До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов’язані не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
За неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ч. 5 ст. 212-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.
За таких обставин відмова _________________ свідчить про вчинення ____________ адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.
Відповідно до ч. 5 ст. 212-3 КУпАП неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, є формальним: об’єктивна сторона правопорушення виражається у неправомірній відмові у наданні інформації, несвоєчасному або неповному наданні інформації, наданні інформації, що не відповідає дійсності, у випадках, коли така інформація підлягає наданню на запит; суб'єкт - спеціальний (посадова особа), а суб'єктивна сторона може виражатися як у формі умислу, так й у формі необережності.
Враховуючи те, що відмову у відповіді на адвокатський запит надала посадова особа, а саме __________, яка працює на посаді ________ _____________________, а тому є всі ознаки, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення.
Приписами статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218- 221 КУпАП, протоколи про правопорушення мають право складати: пункт 9-1) голова ради адвокатів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя або уповноважений радою член ради адвокатів регіонів (стаття 212-3 – у частині, що стосується порушення права на інформацію відповідно до закону).
Відповідно до Порядку оформлення головою ради адвокатів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя або уповноваженим радою членом ради адвокатів матеріалів про адміністративні правопорушення, затверджений Рішенням Ради адвокатів України 19.11.2013 року № 238,провадження за заявою про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-3 КУпАП (порушення права на інформацію), у частині порушення права на інформацію, порушується за заявами адвоката, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена, на території юрисдикції відповідної ради адвокатів регіону, за адресою робочого місця адвоката, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати, або за місцем знаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, що допустили адміністративне правопорушення.
Враховуючи те, що адреса мого робочого місця знаходиться за адресою: __________________________, а також те, що посадовою особою, яка допустила адміністративне правопорушення, є __________________, яка (який) працює на посаді _____________________________, що знаходиться по вул. __________________ , тому, я правомірно звертаюся до Ради адвокатів __________ за захистом своїх порушених професійних прав адвоката.
У зв’язку з усім викладеним вище, керуючись положеннями ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та ч. 5 ст. 212-3 КУпАП,-
ПРОШУ:
Скласти та направити до суду протокол про вчинення _____________________________________, адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 212-3 КУпАП.
Адвокат ___________________________ ____________________________
Дата: _____________________________
Посилання на деякі судові рішення про притягнення до відповідальності порушників прав адвокатів наводжу нижче:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/87016864
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 23363
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21296
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9949
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8979
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7731