Для впровадження цифрових технологій в українському судочинстві не існує вагомих перешкод
В умовах пандемії та недофінансування судів, запровадження електронного судочинства є пріоритетним завданням, від якого залежить доступ громадян до правосуддя.
ВРП із грудня 2020 року унормувала використання у своїй роботі підсистеми «Електронний суд». Наразі більшість повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, заяв щодо несумісності та дисциплінарних скарг надходить до ВРП в електронній формі. Розгляд питань про надання рекомендацій щодо призначення на посаду судді, розгляд Дисциплінарними палатами Ради дисциплінарних справ, а також усі робочі зустрічі та наради відбуваються в онлайн-режимі.
ВРП очікує від Ради суддів України висновку щодо проєкту Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему для остаточного впровадження ЄСІТС (Електронний суд). Як тільки ВРП отримає такий висновок, невідкладно розгляне питання про його затвердження. Наразі не існує перешкод для впровадження та використання у повному обсязі підсистеми «Електронний суд» у судах.
Для впровадження та ефективної роботи інших підсистем ЄСІТС потрібно об’єднати зусилля:
- органів суддівського врядування;
- Міністерства цифрової трансформації України – в частині розробки алгоритмів;
- Уряду – в частині фінансування;
- Парламенту – в частині вдосконалення нормативного регулювання.
Перші кроки для цього вже зроблені – ВРП та Міністерство цифрової трансформації України підписали Меморандум про співпрацю у сфері цифрового розвитку та впровадження цифрових інновацій в системі правосуддя України.
Також ВРП запропонувала Мінцифри запустити пілотний проєкт із застосування штучного інтелекту на базі одного із судів першої інстанції – для розгляду адміністративних правопорушень із формальним складом. Ми вже співпрацюємо із командою Міністерства в цьому напрямі.
Штучний інтелект у цьому розумінні – це цифровий інструмент для обробки та аналізу великого масиву практики. Наразі нас цікавлять справи про незначні адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням правил дорожнього руху. Сьогодні ми перебуваємо на етапі правового обґрунтування застосування такого підходу. Зараз цим займаються працівники ВРП, але в майбутньому ми плануємо залучити фахівців із провідних юридичних навчальних закладів, з якими уклали меморандуми та вже співпрацюємо.
Однак хочу зауважити, що можливість застосування цифрових технологій у судах безперечно залежить від належного фінансового забезпечення судової системи. Адже коли суди не мають коштів, щоб заплатити за електроенергію чи телефонний зв’язок, говорити про цифровізацію марно, оскільки жодна з найдосконаліших платформ чи програм не працюватиме.
ВРП сподівається, що дії державних органів і партнерів, які надають міжнародну технічну допомогу у запровадженні використання електронних технологій у судах, стануть більш скоординованими. Дуже важливо зараз діяти узгоджено, виробити єдині підходи, уніфікувати програмні комплекси.
Вища рада правосуддя готова до співпраці та відкрита до ініціатив у сфері цифровізації, які направлені на покращення доступу громадян до правосуддя.
Також Вища рада правосуддя нещодавно затвердила розроблені спільно із КМЄС уніфіковані рекомендації для усіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину. Вагомою складовою цих рекомендацій є використання цифрових технологій під час здійснення правосуддя.
- Невидимий азарт цифрового світу Михайло Зборовський 12:03
- Чому керівники перевантажені: ключові помилки делегування та як їх усунути Олександр Скнар 09:52
- Мікро-ритуали для підтримки команди: маленькі кроки великої стійкості Тетяна Кравченюк вчора о 17:16
- Вихід власника з операційки: розділення стратегії та тактики для кратного росту маржі Олександр Висоцький вчора о 15:06
- Арешт майна: коли держава заходить у двері бізнесу Анна Ігнатенко вчора о 12:17
- Енергоконтракти осені 2025: як умови постачання стали фінансовим ризиком для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 10:23
- Аннушка вже розлила масло: чому "Міндічгейт" – точка неповернення Дана Ярова вчора о 00:47
- Що означає новий статус у Резерв+ та коли він з’являється у військовозобов’язаних Віталій Соловей вчора о 00:10
- Повернення анонімності: покоління Z перетворює цифрову ідентичність Христина Кухарук 16.11.2025 17:53
- Як створити робочий простір, що знижує стрес і допомагає відновленню Олександр Скнар 14.11.2025 11:27
- Коли ви "засновник" фіктивного ТОВ, про яке навіть не чули: алгоритм дій Андрій Лотиш 14.11.2025 11:25
- Ринок грантів і фандрейзингу у 2026: конкуренція зростає, правила гри змінюються Олександра Смілянець 14.11.2025 11:18
- Відставка міністрів і санкції: чи це реальні дії чи театр для суспільства Дана Ярова 14.11.2025 10:00
- Чи можливо мобілізувати особу під час розгляду заяви на відстрочку? Віталій Соловей 13.11.2025 22:58
- Відстрочка від мобілізації для догляду за родичами: кого і за яких умов це стосується Віра Тарасенко 13.11.2025 22:25
- Після 40: як жінки обирають зрілих чоловіків, а не пристрасть і шоу 864
- Принцип суперпозиції: чи буде відновлено довіру між кандидатами та ВККС? 547
- Що означає новий статус у Резерв+ та коли він з’являється у військовозобов’язаних 262
- Чи можливо мобілізувати особу під час розгляду заяви на відстрочку? 201
- Відстрочка від мобілізації для догляду за родичами: кого і за яких умов це стосується 146
-
Операція "Мідас". Встановити походження доларів у пачках ФРС виявилося неможливим
Фінанси 43060
-
Україна може отримати близько 100 літаків Rafale. Як працює ця "пташка"
Технології 24973
-
Головний прапор України приспустили: що сталося
Життя 16021
-
Через збій Cloudflare перестали працювати X, ChatGPT і українські сайти
Технології 10170
-
Матір Міндіча виявилася власницею трьох квартир у дорогих ЖК Києва
Бізнес 2810
