Чи спробує Росія блокувати доступ до українських портів у Чорному та Азовському морях
Сьогодні відбувається чергова ескалація між Україною та Росією у морях.
У ніч на 15 квітня в Азовському морі трапився інцидент між трьома катерами "Гюрза-М" ВМС України та п’ятьма катерами і кораблем Прикордонної служби ФСБ Росії. Останні жорстко "пресингували" українські катери в момент, коли ті здійснювали ескорт комерційних суден, і припинили провокації тільки після загрози використання зброї. Іншим тривожним сигналом можна вважати попередження російського Міноборони про закриття районів у Чорному та Азовському морях для здійснення військових навчань на період з 24 квітня по 10 жовтня. І хоча обмеження стосується лише військових та належних іноземним державам кораблів, і поки не блокує навігації основними артеріями, закриття значних районів на тлі морських провокацій та загальної конфронтації може підштовхнути іноземних судновласників та покупців продукції української промисловості мінімізувати свій рух через Азовське море. Росія вкотре здійснює це в односторонньому порядку, що вже не вперше наближає її до порушень міжнародних норм. Російські військові навчання на південному та західному краї Кримського півострова значної небезпеки для комерційного судноплавства у Чорному морі наразі не становлять, хоча ця ситуація також може змінитися.
Окрему тривогу викликає також безпековий аспект російського морського домінування. Оскільки захід у Чорне море танкодесантних кораблів з інших флотів уможливлює ймовірність військової агресії з моря на українському узбережжі як Чорного, так і Азовського моря.
Протидіяти цій політиці Росії Україні в найближчій перспективі доведеться самотужки. Оскільки єдина країна у регіоні, що має бодай частково співмірний з російським військовий флот, і продовжує його нарощувати – це Туреччина. Яка, хоч і здійснює активну співпрацю з Україною у сфері ВПК, в силу як географічного розташування, так і специфіки стосунків із Росією в україно-російський конфлікт навряд чи втрутиться. Інші країни НАТО, що мають вихід до Чорного моря, Румунія та Болгарія, істотними ВМС не володіють, і допомогти можуть радше розвідувальною інформацією.
Тому єдиним способом гарантувати безпеку судноплавства до українських портів за умов ескалації конфлікту між Києвом та Москвою є тільки нарощування потужностей і можливостей українського флоту та систем берегової охорони. При тому навіть істотне зростання ракетної, артилерійської та авіаційної складових берегової оборони не відміняє потреби у флоті, який би здійснював конвоювання комерційних суден безпосередньо у морі.
Хоча в стратегічній перспективі саме Туреччина може істотно змінити баланс сил у Чорному морі. Це трапиться у випадку реалізації проєкту Стамбульського каналу, який створить альтернативний шлях з Середземного до Чорного моря. На відміну від природних проток, статус яких жорстко регулюється доктриною Монтре, котра різко обмежує можливість заходу до Чорного моря військових кораблів держав, котрі не мають до нього виходу, штучний канал, за умов доброї волі Туреччини, відкриє ворота для ВМС решти держав НАТО. Додатковою перевагою такого каналу стала би можливість заходу в Чорне море – і, відповідно, в українські порти – всіх класів танкерів зі скрапленим газом, що істотно зменшило б залежність України від російського блакитного палива.
Сьогодні, враховуючи зростання російської агресії, існує загроза блокування українських портів. У тому, що Росія спробує використати свою перевагу як у Азовському, так і в Чорному морях для досягнення економічних та військових цілей ні в кого не було сумнівів від початку українсько-російського конфлікту. Інцидент у Керченській протоці у листопаді 2018-го, а також постійні затримки для "перевірки" комерційних кораблів, що йшли до українських портів на Азові, цю підозру підтверджували.
Сьогодні важливо, щоб Кабмін активізував свою увагу і не тільки військові відомства займалися прогнозуванням загроз, але й уряд надав власну оцінку і публічно виступав проти дій РФ. Зокрема, Уряд має звертатися до міжнародних партнерів і доносити власну позицію, що дії Росії становлять економічну загрозу для України. Це вже обережно зробили в МЗС, але цього замало.
- Інструменти підтримки команди: корпоративна культура під час кризи Тетяна Кравченюк 11:27
- Бути чоловіком в Україні: фінансові виклики та можливості їх подолання Інна Бєлянська 11:21
- Міф про багатозадачність: чому "режим Цезаря" шкодить продуктивності Олександр Скнар вчора о 23:37
- Встановлення факту самостійного виховання дитини: судова практика Леся Дубчак вчора о 20:13
- Чотириденний робочий тиждень: глобальні експерименти й українські реалії Мар'яна Луцишин вчора о 16:22
- Віддати останню шану Героям Євген Магда вчора о 13:11
- UAE Corporate Tax для вільних зон: коли 0% – не завжди 0% Дарина Халатьян вчора о 11:59
- Як давати гроші близьким і не зруйнувати стосунки: правила підприємця Олександр Висоцький 01.10.2025 10:29
- Переміщення військовослужбовців за ініціативою: порядок та особливості проєкту Юлія Кабриль 30.09.2025 15:07
- Особистий бренд і медійність: як фахівцю просувати себе без втрати професійності Олена Рубанець 30.09.2025 15:05
- Як українському бізнесу вийти на міжнародний ринок через Ірландію Василь Селіфонов 30.09.2025 14:53
- Кадрові виклики для бізнесу Дніпропетровщини: результати дослідження Алла Чуприна 30.09.2025 13:11
- Грузинський сценарій в Молдові не пройшов Максим Гардус 29.09.2025 22:06
- Фейкова новина про обов’язкову заміну прав: що треба знати українцям у Польщі Михайло Стрельніков 29.09.2025 12:53
- Як розпізнати корупцію: ключові ознаки та приклади з життя Анна Макаренко 29.09.2025 12:26
- Бути чоловіком в Україні: фінансові виклики та можливості їх подолання 143
- Особистий бренд і медійність: як фахівцю просувати себе без втрати професійності 124
- Фейкова новина про обов’язкову заміну прав: що треба знати українцям у Польщі 117
- Як розпізнати корупцію: ключові ознаки та приклади з життя 68
- Як українському бізнесу вийти на міжнародний ринок через Ірландію 62
-
Угорщина підписала "найдовший у своїй історії контракт щодо LNG" з постачанням із 2028 року
Бізнес 52179
-
Лідери ЄС загалом погодилися надати Україні "репараційну позику", але ще сперечаються
Фінанси 31468
-
У США зупинили будівництво "найвищого" дерев’яного хмарочоса у світі: яка причина
Життя 13071
-
В порту Херсон катастрофічна ситуація. Концесіонер вимагає перегляду угоди
Бізнес 12484
-
Ілон Маск став першою людиною в історії, чий статок перевищив $500 млрд
Фінанси 8860