Як можна купити Starlink для ЗСУ або бізнесу?
Пояснювати, чому Starlink необхідний для військових, не треба. Це must have.
Існує лише один офіційний сайт компанії Starlink, де можна купити систему. Starlink продається лише під приватні потреби, а це значить, що жодна фірма не може його придбати.
Жодні інвойси, фактури, рахунки для юридичних осіб компанія не виставляє. Навіть фонди не можуть замовити Starlink на потреби ЗСУ. Тому треба визначитись, яка фізична особа представлятиме інтереси вашої компанії та здійснюватиме замовлення зі своєї власної картки.
Сайт дозволяє оплатити з однієї карти не більше чотирьох терміналів. Згадайте про це, коли система почне видавати помилку і не приймати оплату п’ятого.
Якщо в адресі доставки зазначено "Україна" — це досить довга історія. Спочатку Starlink доставляють до кордону з Україною, потім розмитнюють, потім логістика. Все це довго. І військовим доводиться чекати до трьох місяців.
Доречі, склад Starlink знаходиться в Німеччині. При оформленні замовлення, у рядку країни отримання, вказуємо не "Україна", а "Польща". Таким чином можна скоротити термін доставки приблизно до тижня.
І коли Starlink приходить в Польщу, відправляєте його в Україну автомобілями. Це найшвидший спосіб.
В Україні зафіксована спеціальна ціна $600 – вартість обладнання та абонентська плата — $75. Доставка не входить у вартість пакета та обладнання. Однак якщо ви вирішите скоротити час та купувати через країну в Європі, то й тарифи будуть ті, що діють для конкретної країни.
У Польщі сплачується за термінал 2720 злотих, це близко 23 тис. грн. Основні запити військових передбачають базовий тариф: Starlink встановлений стаціонарно, перебуває в одному положенні та роздає інтернет – це 335 злотих щомісяця (2800 грн).
Однак є інший тариф — коли бійці мають інтернет навіть коли їдуть в машині. Його ціна 485 злотих, що приблизно 4 тис грн на місяць.
Якщо замовляти системи через Чехію та Італію, то термінали та абонплата наразі там нижчі, ніж в Польщі.
Слід зазначити, що при оформленні Starlink, найголовніше – це пошта, саме до неї прив’язується система. Якщо доступ до пошти втрачено, внести будь-які зміни в кабінеті дуже важко.
Якщо ви плануєте не тільки купити термінал військовим, а й надалі самостійно сплачувати абонентську плату, то доступ до цієї пошти обов’язково має бути у вас.
Якщо Starlink зареєстрований на особисту пошту військового з яким, не доведи боже, щось сталося, а термінал вже закриває чиїсь інші потреби, то сплата продовжиться, навіть якщо ви цього вже не хочете.
Ось чому важливо робити окрему пошту для покупки кожного Starlink та дуже уважно віднестися до доступів – це дає можливість в випадку чого контролювати платіжні дані.
За кілька днів, як Starlink дістається України, його власник отримує повідомлення про сплату першої абонплати. Тому, якщо з якихось причин його не під'єднали до системи, ви все одно сплачуватимете рахунки.
Важливий момент! Якщо ви передаєте Starlink ЗСУ, маєте розуміти, що гарантія не покриватиме пошкодження, отримані в результаті бойових дій. Жодна страховка не поширюється на псування, отримані під час війни. Тобто якщо Starlink буде пошкоджено на фронті, то простіше купити нову систему, ніж витрачати час на листування з компанією.
При цьому Starlink не має жодних обмежень на роботу системи в зоні бойових дій і Starlink, зареєстрований в Польщі, чудово працює як під Бахмутом, так і на Херсонщині. Жодної перереєстрації при переміщенні Starlink по Україні робити не потрібно.
При спілкуванні з техпідтримкою, намагайтеся детально викласти суть проблеми, але уникайте використання слів "війна", "ЗСУ", "бойові дії" й т. ін, інакше отримаєте листа в якому Starlink повідомить, що він не підтримує війну й виступає проти будь-якої агресії і заблокує ваш акаунт. Отака річ....
Якщо ж ви напишете листа, в якому поясните, що саме не працює, вам допоможуть й буквально за 3-4 дні ваш Starlink працюватиме.
- "Візуальний огляд" водія на стан наркотичного сп’яніння: аспект законності Євген Морозов вчора о 20:08
- Благодійна діяльність в Україні під час дії воєнного стану Оксана Соколовська вчора о 16:10
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв вчора о 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч вчора о 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко вчора о 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов 04.11.2024 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко 04.11.2024 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков 04.11.2024 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова 04.11.2024 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська 04.11.2024 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв 04.11.2024 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж 04.11.2024 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко 04.11.2024 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 27982
-
Укрнафта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 11654
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 11323
-
Німеччина отримала першу компенсацію за недопостачений Газпромом газ
Бізнес 6780
-
Антонов перевіз до США спеціальний космічний супутник "Гера" – фото
Бізнес 5208