Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру
Покер як інструмент розвитку навичок перемовин, управління ризиком та емоціями.
Кожній людині важливо розвивати перемовні навички, аби досягати успіху у різного роду відносинах – особистих, бізнесових, політичних. І одним з найкращих способів зростати в цьому напрямку є гра у покер. Якщо вам здається, що вона не для вас і важливих скілів з неї не отримати – ви помиляєтеся. Це відмінний інструмент для “прокачки” себе як перемовника. І стелі для росту тут не існує.
Чому вчитися грати у покер потрібно кожному? Які переваги отримані навички забезпечують на переговорах? Що вони дають людині, яка хоче підписувати великі угоди? Чіткі відповіді – далі у матеріалі.
Мета — сильна позиція на переговорах: три ключові навички, які розвиває покер
Передовсім покер допомагає у вивченні поведінки людей та взаємодії з ними. Ця гра також покращує вміння адаптуватися до ситуації, яка може змінитися у будь-яку хвилину, й реагувати на виклики. Розвиваючись у покері, ви зможете навчитися прораховувати ймовірність успіху та правильно сприймати потенційні втрати. А згодом – сміливо йти на нові угоди, одна з яких точно спрацює на вашу користь.
Так, через покер людина розвиває три потужні навички, які є критично важливими у перемовинах:
Вміння мислити стратегічно
Покер навчає гравця впливати на те, на що можна вплинути, і відпускати те, на що неможливо. Слід розуміти, що йдеться про необхідність ухвалювати рішення, володіючи неповною інформацією. У покері ви можете лише:
знати, які у вас є карти;
вирішувати, грати ними чи ні;
визначати, як брати участь у конкретній грі.
Натомість є низка зовнішніх чинників, котрі від вас не залежать: які виходять карти, які карти на борді, які карти у суперників. Але деякі речі реально проаналізувати.
Є така теза: найкраще про майбутнє вам розкаже минуле. Просто подивіться на те, як людина грала раніше і ви зрозумієте, як вона може грати у майбутньому. Ці показники можна брати до уваги при ухваленні подальших рішень. Але буває так, що ви граєте: суперсильною картою; проти суперслабкого суперника; на суперсильній дошці… Але в кінці виходить карта, яка допомагає йому – і він виграє. Так стається в одному випадку з десяти. Якщо ви гратимете в покер, ви безумовно програватимете, навіть із найсильнішою рукою. Але на дистанції 1000 разів ви 900 разів виграєте, а 100 разів – програєте. Це закон ймовірності, якому вчить покер.
Ви можете проаналізувати, які фактори вплинули на угоду, що не склалася. Треба чітко усвідомлювати, де можна вплинути на неї, а де з нею краще попрощатися. І оцінка ця має бути тверезою.
Такий підхід ідентично відпрацьовує у перемовинах. Крім того, нерідко успіх гарантує саме швидкість прийнятого вами рішення та запропонованого варіанта опоненту. Чим більше ви граєте, тим більше успіх на вас впливає.
Важливий нюанс: якщо ви відчуваєте брак часу на прийняття рішення та маєте сумніви – обирайте пасивну гру. Втрати від неї будуть значно менші, ніж від агресивної.
Здатність належним чином оцінювати ризики
Покер – це насамперед про розширення ризик-профілю та розвиток навичок ризик-менеджменту. А ці речі є одними з ключових у будь-яких перемовинах. Гра у покер навчає будувати прорахований ризик, який є безпосередньою частиною стратегії.
Або ти купуєш облігації державного випуску, отримуючи 5% прибутку, або ти купуєш компанію перед IPO, яка має 20-30% прибутку. Це зовсім різні ризики. Покер це саме про стратегічний ризик – він продуманий та піддається аналізу. В покері, як і в житті, виграють прораховані агресивні стратегії гри. Це те, що дуже потрібно у перемовинах.
Дозволяє розвинути емоційну стійкість
Як у покері, так і у перемовинах дуже важливо не брати результати угоди близько до серця. Є покерний термін – тільт – це такий собі стан розумового або емоційного розчарування, що змушує гравця перейти до заздалегідь неоптимальної стратегії. І найчастіше вона грає проти нього.
Наприклад, ви перебували у дуже сильній позиції, але програли. Якщо ви починаєте емоційно залежати від провалу, то обов’язково ухвалюватимете неправильні рішення. У покері та перемовинах дуже важливо не “тільтувати”. Вам потрібно не шкодувати за угодою, яка не відбулася, а рухатися до наступної.
Для вас важливо:
Розуміти всі співвідношення та зовнішні впливи;
Емоційно прощатися з картами, які ви “скинули” і відмежовуватись від результату, який відбувся пізніше в іншої людини. До прикладу, вона виграла мільйон. Згадайте, що ви ухвалювали рішення відповідно до ситуації, яка склалася на той момент. І не можна впадати у розчарування й самозвинувачення, бо це погана емоційна історія. Забудьте про “якби”.
Награвати дистанцію – якщо цього разу не вийшло, вийде наступного. Голова має залишатися холодною. Самоконтроль та дисципліна – ваші надійні помічники у будь-яких угодах.
Розвивайте впевненість у собі, вона дозволить вам гідно справлятися зі злетами та падіннями. А вони, як відомо, є невіддільною частиною не лише покеру та перемовин, а й всього нашого життя.
Блеф у покері та перемовинах. Чи завжди це корисна історія?
Насправді блеф – доволі робоча історія. Але вона стає дуже небезпечною, якщо не вміти нею користуватися. Передовсім – для вас.
Початківці у покері завжди “попадаються” на недолугому блефі. Аналогічні речі роблять і люди, які не є досвідченими у перемовинах.
Блеф має бути зваженим і прорахованим. Це не про те, чи ви пітнієте, чи не пітнієте. У покері те, як поводиться суперник, грає 1%. Те, що показують у фільмах про цю гру – повна нісенітниця. Блеф – це про те, як ваш суперник думає про карти, які є у вас на руках. У перемовинах це про розуміння, як вас може бачити ваш суперник. Тоді блеф працює.
Початківці у перемовинах блефують бездумно, де треба і не треба. А досвідчені гравці блефують зважено й доцільно. Коли блеф не спрацював – вони це розуміють. Вони готові попрощатися з угодою, втратити позиції, які мали. Такі люди й на переговорах чітко знають, де варто блефувати, а де – пасувати.
До прикладу, є такі види блефу:
штучне обмеження у часі;
пропозиції конкурентів, яких у вас немає;
домовленості з підрядниками, котрі ще не оформлені фінально.
При цьому слід розділяти блеф і обман, адже це зовсім різні поняття. Щобільше, важливо співставляти ризики, якщо блеф розкриється або не спрацює. Надмірний тиск на партнерів у вигляді обмеження у часі може змусити їх вийти з перемовин, а розгляд інших пропозицій – похитнути ваші відносини.
Якісний блеф – це абсолютно продумана історія. Вона ніяк не пов’язана з емоціями. Натомість вона формується відповідно до обставин, в яких ви перебуваєте. Звертатися до блефу людина має з огляду на ситуацію, яка складається на полі перемовин.
Висновки
Гра у покер – чудовий “тренажер” для кожної людини, яка хоче навчитися займати сильну позицію у перемовинах, йти на обґрунтовані ризики й вести потрібні угоди до підписання. Напрацьовуйте ці скіли та перемагайте. Втім завжди пам’ятайте: програші є неминучими, тож необхідно вміти гідно їх приймати.
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 602
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 274
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 206
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 139
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 95
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17962
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 17143
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12167
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11606
-
"Ніде в Україні не бачив таких цифр". У Києві виявили рекордну кількість перевантажених фур
Бізнес 7859