Чи варто боятися фінмоніторингу?
Фінансовий моніторинг лякає більшість власників бізнесу, а особливо тих, хто ще не легалізував діяльність і не знає, як бути готовим до банківських запитів у будь-який момент
У новинах можна зустріти безліч заголовків про посилений фінансовий контроль, перевірки та штрафи. Звісно ж, це насторожує власників компаній, ФОПів і тих, хто ще не унормував свій бізнес. Пам’ятаєте міф про Дамокла, котрий мав над головою меч і тривожно очікував смерті. Так само фінансовий моніторинг України постійно непокоїть підприємців.
Тому хочу спростувати стереотипи про контроль руху коштів та розповісти, що варто робити підприємцям, аби його не боятися.
Що таке фінмоніторинг?
Фінансовий моніторинг – це перевірка банком, іншою фінансовою установою чи компетентними органами держави законності походження грошових коштів і легальності здійснення операцій.
Закон про фінмоніторинг виділяє суб’єктів первинного та вторинного фінансового нагляду. Перша категорія – це банки та інші фінустанови, які обслуговують клієнтів і безпосередньо комунікують з ними. Друга – це компетентні державні органи, такі як Держфінмоніторинг, НБУ, НКЦПФР та інші.
Навіщо потрібен фінмоніторинг?
Основна мета фінмоніторингу – боротьба з відмиванням грошей, іншими фінансовими злочинами та банківська безпека. AML перевірка має на меті з’ясувати законність походження коштів, фінансові ризики та чи платить бізнес податки з діяльності.
Банки та фінмоніторинг: Спочатку перевірку клієнта здійснюють банки, а згодом передають інформацію Держфінмоніторингу відповідно до вимог НБУ. Зазвичай це проводиться при встановленні ділових відносин чи при наявності підозрілих фінансових операцій. Наприклад, коли ФОП от-от відкрито, а на його рахунок надходять мільйони.
Кому загрожує фінмоніторинг? Від цього не застрахований ніхто. І об’єктом може бути будь-який клієнт банку: і фізична, і юридична особи, і ФОП. Найбільше, як на мене, ризикують ті, хто проводять операції на значні суми без реєстрації підприємницької діяльності, а також всі, хто співпрацює з громадянами чи компаніями РФ та Республіки Білорусь.
Критерії фінмоніторингу, за якими можна розпізнати відмивання доходів та інші злочини, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2022 № 465 та compliance у банку. Наприклад, якщо клієнт не може надати інформацію про джерело походження коштів, якщо надходять високі суми за короткий час і немає належних документів тощо.
Банк може відмовитися від здійснення фінансових операцій та провести блокування рахунку, якщо результати перевірки будуть незадовільними.
Як підготуватися до фінмоніторингу?
Легалізація доходів – завдання №1 для кожного підприємця. Для цього раджу обрати оптимальну форму господарювання відповідно до видів діяльності, розміру прибутку та кількості працівників, яку плануєте залучати.
Пам’ятайте, що також можливий моніторинг платежів фізичних осіб. А ведення бізнесу без реєстрації як підприємця карається штрафом від 17 до 34 тисяч гривень і тягне за собою обов’язок сплатити податки за минулий час.
Ще одна поширена помилка – ігнорувати своєчасне оформлення договорів, актів, інвойсів та інших документів, які підтверджують фінансові операції. У результаті – або метушня та обтелефоновування всіх минулих контрагентів в терміновому порядку або ненадання пояснень банку.
У другому випадку ваші чесно зароблені кошти – це, на думку банківських установ чи Держфінмоніторингу, підозріла фінансова операція. Наприклад, якщо вам надійшла вища сума, ніж зазвичай. І, на жаль, довести законність походження грошей буде проблематично. Плюс не виключається ризик того, що ви забудете про якусь транзакцію чи втратите контакти минулих клієнтів і, як наслідок, потрапите в халепу.
Ще варто зберігати документи на працівників і чеки про покупку матеріалів для товару, щоб ви могли за потреби оперативно надати їх банку.
Також підприємець має бути в курсі оновлень законодавства та слідкувати за тим, щоб його документи відповідали актуальним вимогам. На жаль, непоодинокими є випадки, коли кілька ФОПів – партнерів не звернули увагу на вимоги НБУ та були притягнуті до відповідальності за ухилення від сплати податків шляхом дроблення бізнесу.
Та, звісно ж, ні в якому разі не ігноруйте сповіщення від банків і листи. Ввічливо комунікуйте з працівниками, надавайте пояснення та зберігайте спокій. Ні в якому разі не варто агресивно реагувати на повідомлення про перевірку.
Рука на пульсі та аудит договорів – гарантія вашої безпеки. Тому щиро раджу доручити оформлення документів з усіма контрагентами перевіреному юристу.
Чому не варто боятися фінмоніторингу?
Як говорить відома українська приказка: не так воно ведеться, як здається. Боятися фінмоніторингу точно не варто, якщо ви обрали правильну форму господарювання, працюєте легально та маєте всі документи, які підтверджують законність отримання коштів.
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 595
- Реформа "турботи" 257
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 250
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 165
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 120
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17935
-
Гладка шкіра без зморщок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 15583
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 11718
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11493
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 11399