Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати
Висвітлення змін у законодавстві України щодо правозастосування, корупційних правопорушень та прав громадян в умовах воєнного стану.
Останнім часом досить розповсюдженою є створення різної за своєю правовою природою практики застосування матеріального та процесуального права, судовою гілкою влади. У зв’язку з цим, вважаю за необхідне висвітлювати інформацію щодо застосування законодавства під час виникнення спірних правовідносин. Як адвокат, який спеціалізується на кримінальних правопорушенням, пов’язаних з захистом посадових осіб та обслуговуванням бізнесу (корпоративних відносинах), маю на меті висвітлювати актуальні обмеження, пов’язані з розслідуванням кримінальних проваджень та правове регулювання господарської діяльності підприємств, установ, організацій під час дії воєнного стану на території України.
Так, 01.11.2024р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією», на підставі якого внесено зміни до КК України та дозволено сторонам угоди про визнання винуватості узгоджувати та суду призначати покарання нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (частини статті) особливої частини КК України у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, за умови виконання вимог пункту 2 або 21 частини четвертої статті 469 Кримінального процесуального кодексу України
Окрім того, внесені зміни передбачають неможливість звільнення від відбування такого покарання з випробуванням на підставі статті 75 цього Кодексу, у разі призначення покарання відповідно до частини першої цієї статті у провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією. Суд може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням у випадку затвердження угоди про визнання винуватості, якщо сторонами угоди узгоджено звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк не більше восьми років або іншого більш м'якого покарання, а також узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Отже, внесені зміни пов’язані перш за все з необхідністю поповнення Державного бюджету України за рахунок штрафів, накладених на осіб, що вчинили корупційне правопорушення, та в жодному разі не посилення санкції статті щодо відбування покарання у вигляді позбавлення волі за вчинення злочину.
Також, сьогодні відсутній правовий механізм виконання військового обов’язку посадовими особами органів державної влади, адже згідно з Законом України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» такі працівники підлягають бронюванню.
Слід констатувати, що під час воєнного стану на території України відбувається порушення основоположних прав та свобод людини, що є недопустимими у правій державі з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Наприклад, несправедливе співвідношення посадових осіб приватного права та посадових осіб публічного права відносно виконання військового обов’язку в процедурі мобілізації.
Також, звертаю увагу на відсутність правового механізму дотримання прав громадян України з окупованих територій (в тому числі оновлення особистих документів, реалізація права на відчуження нерухомого майна тощо). Адже, фактично громадяни України поза своєю волею втратили права, визначені Основним законом України.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 478
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 151
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 131
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 93
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 14989
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 8122
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 4095
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 3999
-
"Життя після 100 — не виняток, а нова норма": як тренд довголіття змінює наш підхід до краси
Життя 3851