Вірус некомпетентності
електронний документ у взаємовідносинах особа-держава
13 лютого 2015 року у Голосіївському районному суді м. Києва відбулосьперший «електронний суд» документи до якої були надіслані скаржником виключно уБЕЗ ПАПЕРОВІЙ ФОРМІ: шляхом подання електронного документу та засвідченняелектронним цифровим підписом.
Зважаючи на суть спору, особливо цікаво було спостерігати за процесом. Асаме. Фізична особа подала до органів прокуратури заяву про злочин, пов’язанийз порушенням правил тиші у день виборів. Така заява була подана у форміелектронного документу з дотриманням всіх вимог, встановлених законом. Алепрокуратура, всупереч нормам КПК України, не внесла заяву до Єдиного реєстру досудовихрозслідувань та не надала відповіді заявнику про стан його заяви у встановленістроки. Представник прокуратури у судовому засіданні наполягав на тому, що прокуратурапоінформувала заявника (направивши звичайноголиста на адресу заявника через 12 днів з моменту подачі заяви), що заява незареєстрована в реєстрі у зв’язку ізнеможливістю переглянути інформацію, подану заявником за допомогою оптичногодиску. Більше того, прокуратура має позицію, що подача заяв до прокуратури повиннавідбуватись виключно в паперовій формі, як того вимагає закон про звернення громадян.
Треба зазначити, що процес подання заяв до органів влади та суду задопомогою електронного документу був своєрідним тестом, що може дати повнукартину того, чи готова держава до діалогу з суспільством та громадянами врамках електронного урядування, про процес втілення якого вже так довгодекларується політиками, чиновниками. Ідея такого експерименту та її реалізаціяналежить Володимиру Фльонц та команді ГО «Електронна Демократія». Процесуальнідокументи та представництво в суді – адвокат Тарасенко Анатолій Володимирович.Мета - «зобов’язатипрокуратуру приймати документи в електронній формі, а на практиці - довестиможливість такого звернення і в інші органи державної влади».
Результат: суд прийняв заяву в форміелектронного документу до свого провадження, весь процес до моменту винесеннята оформлення судового рішення, в т.ч. і направлення судових повісток, відбувалосьу електронній формі, технічно суд не вбачає за перешкоду подачу документу особоюу формі електронного документу, виходячи з того, що електронний документповинен бути оформлений згідно вимог законів «про електронний документ та електроннийдокументообіг» та «електронний цифровий підпис». Насправді, для нас, присутніхна такому судовому засіданні, це було приємним відкриттям: професійність,пунктуальність та рівень технічного забезпечення саме цього судового процесу можестати гарним прикладом для державних органів і, навіть, інших судів. Що,нажаль, не можна сказати про прокуратуру:
прокуратура Голосіївського району м. Києвавважає, що подача заяви в формі електронного документу є підставою длязалишення такої заяви без розгляду:
електронна пошта прокуратури не працює вналежному режимі - представник прокурора не спромігся поцікавитись передзасіданням електронною адресою прокуратури, заявивши, що звернення громадянчерез електронну пошту прокуратурою не розглядаються. Заява в електроннійформі, надіслана у вигляді інформації на оптичному носії, на думку, прокуратури,не прийнятного формату, а отже розгляду не підлягає. Тим паче,що інструменти для обміну інформації та їїзберігання в електронній формі у прокуратури є. Вже згаданий Єдиний Реєстр якпрограмний продукт має технічні можливості для створення та зберігання інформаціїу електронному вигляді, саме внесення інформації до реєстру уповноваженоюособою автоматично засвідчується електронним цифровим підписом, тому незрозумілий спротив працівників прокуратури. Адже наразі ми бачимо дублюваннядокументів прокуратурою у електронному та паперовому вигляді.
Повний перехід на електронний формат – це лишепитання часу.
Чому б державним органам не бути проактивнимиу процесу?
Непрофесійність та неграмотність осіб, якімають такі широкі владні повноваження, на нашу думку, ставить під загрозурозвиток сфери електронного врядування в Україні і задача громадянськогосуспільства – як мінімум популяризувати таку проблему, придати широкогорозголосу з метою позитивних змін у процес розвитку електронногодокуметообороту, як максимум – створити авторитетну практику з відносин особа-держава, оформлених задопомогою документів в переважно електронній формі.
Давайте долучимось разом до такої корисноїініціативи!

- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 600
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 268
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 202
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 139
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики 101
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17956
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 16440
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12085
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11594
-
"Ніде в Україні не бачив таких цифр". У Києві виявили рекордну кількість перевантажених фур
Бізнес 7762