Комплаєнс як невід’ємна частина реформи Укроборонпрому
Важливо побудувати надійну комплаєнс-систему, здатну запобігати корупції та виявляти її.
Сьогодні Укроборонпром та його підприємства працюють у посиленому режимі, щоб забезпечити потреби Сил безпеки та оборони України в необхідних озброєннях та військовій техніці. Розгорнута боєприпасна програма, цілодобово триває відновлення бронетранспортерів, танків, літаків, систем ППО тощо. Водночас триває й реформа державного оборонно-промислового комплексу, яку війна уповільнила, але не зупинила. Так-от суттєвою частиною трансформації державної оборонки є створення на всіх рівнях потужної внутрішньої антикорупційної функції – комплаєнсу.
На жаль, корупційні ризики в ОПК були, є і нікуди не зникнуть, і для того, щоб максимально запобігати їм, життєво необхідна стала та ефективна система протидії.
Визнання власних проблем і правдиве розкриття реальної ситуації – перший крок до зміцнення довіри з боку держави, громадськості та міжнародних партнерів. До прикладу, лідери світової оборонної галузі Lockeed Martin Corporation і Northrop Corporation свого часу пройшли непростий шлях з гучними корупційними скандалами. Але це лише надало імпульсу для подальшого розвитку компаній та призвело до появи Закону США про корупцію за кордоном (FCPA - Foreign Corrupt Practice Act).
Проте лише одного визнання власних проблем недостатньо. Важливо побудувати надійну комплаєнс-систему, здатну запобігати корупції та виявляти її.
Дієвість цієї системи у компаніях експерти оцінюють за трьома критеріями:
1. якість програми комплаєнсу;
2. достатність фінансування та підтримки;
3. ефективність практичного застосування.
Якість програми комплаєнсу
Під час її розробки необхідно врахувати фактичні та потенційні ризики, з якими компанія стикається у щоденній діяльності. Слід чітко визначити, на яких етапах є ризик хабарництва та обходу чинних нормативних актів.
Не менш важливими є створення та впровадження Кодексу корпоративної етики, комплаєнс-політики та відповідних внутрішніх процедур.
Про запроваджену програму слід повідомляти працівників компанії та, за необхідності, ділових партнерів. Зазвичай це відбувається під час тренінгів, які необхідно проводити періодично онлайн чи офлайн.
Компанія повинна започатковувати ділове партнерство з контрагентами лише за умови їх належної перевірки щодо репутаційних і корупційних ризиків. Більш того, навіть після початку роботи з новим партнером важливо постійно тримати руку на пульсі: моніторити стан його справ у бізнесі та дотримання ним законодавства.
Ще один важливий момент – компанія має забезпечити всім працівникам можливість конфіденційно та безпечно повідомляти про потенційні або наявні порушення.
Достатність фінансування та підтримки
Вкрай важлива підтримка керівництва, його прихильність до прозорості та нульова толерантність до будь-яких проявів корупції. Таким чином, топ-менеджмент створює правила гри, які розповсюджуються на всю компанію та її персонал, стають частиною корпоративної культури та бізнес-процесів.
Проте будь-якої офіційно задекларованої та запровадженої програми буде недостатньо, якщо вона залишиться тільки на папері. Керівництво має пам’ятати, що чим більша компанія, тим більше уваги потребує антикорупційна складова. Наприклад, міністерство юстиції США вважає, що обсяг ресурсів, спрямованих на роботу комплаєнсу, повинен перебувати у прямій залежності від доходу компанії та кількості її працівників.
Ефективність практичного застосування
Після успішного впровадження комплаєнс-системи її слід час від часу переглядати та доповнювати відповідно до останніх оновлень законодавства, виявлених ризиків і слабких зон з огляду на антикорупційне законодавство країни, принципи ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку), антимонопольне регулювання тощо.
Ключовим моментом є те, що внутрішні розслідування і робота із запобігання та усунення ризиків не перетворюються на формальні процедури заради процедур, а є ефективними інструментами, що мають реальні та вимірювані результати.
Сьогодні Укроборонпром прагне побудувати надійну комплаєнс-систему. На першому етапі комплаєнс-офіс підготував методологічну базу та започаткував ключові процеси у самому Концерні. Після перетворення Укроборонпрому в акціонерне товариство та формування нового складу наглядової ради, наступним кроком стане розповсюдження цих ініціатив на всі оборонні підприємства, які увійдуть до складу нової оборонної компанії.
Незалежний комплаєнс-офіс має стати запорукою прозорості діяльності компанії та сприяти зміцненню наших позицій на світовому ринку. Крім того, це підвищить рівень довіри з боку суспільства, органів державної влади, інвесторів, партнерів і клієнтів.
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 15.05.2025 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 15.05.2025 08:42
-
Як уберегти себе та свою тварину від сказу. Ветеринарна лікарка та імунологиня – простими словами
14380
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9349
-
На Тайвані зупинили останній атомний енергоблок
Бізнес 8250
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 5004
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 4961