Як посадити водія, розписано дуже добре. А коли водій не винен
Про кримінальну відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху.
На сьогодні статтею 286 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху, якщо вони спричинили середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або смерть іншої особи.
У той же час, законодавство жодним чином не враховує випадків, коли ДТП можуть бути вчинені вимушено, внаслідок порушення правил дорожнього руху іншими особами. При цьому, підкреслюю, не лише пішоходами, але й іншими водіями.
Більше того, при притягненні особи до відповідальності за вчинення такого злочину суди керуються Правилами дорожнього руху, які передбачають обов’язок водія «бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну» (п. 2.3 Правил), а «у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу» (п. 12.3 Правил).
Як видно з наведених положень Правил, вони є недостатньо конкретизованими та використовуються проти водіїв, які вчинили злочин, у тому числі через порушення Правил іншими учасниками дорожнього руху (як водіями, так і пішоходами).
Наприклад, водій виїхав на зустрічну смугу і внаслідок ДТП загинув. За таких умов водій іншої автівки може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 286 Кримінального кодексу України.
Візьмемо інший приклад. Пішохід у темний час доби у стані алкогольного сп’яніння переходить трасу у недозволеному місці. Його збиває автівка. Відповідно до чинного законодавства це є підставою для притягнення водія до кримінальної відповідальності.
Конституційний Суд України в абзаці другому підпункту 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 зазначив, що верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Також Конституційний Суд України встановив, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки (підпункт 3.1 пункту 3 мотивувальної частини рішення від 29 червня 2010 року № 17-рп).
Про необхідність дотримуватися принципу правової визначеності також неодноразово звертав увагу Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, у справі "Єлоєв проти України" та "Новік проти України" та ін.
Водночас, вказаний принцип фактично не діє у процесі притягнення водіїв до відповідальності за порушення правил безпеки дорожнього руху.
Саме тому, мною розроблено і внесено до парламенту відповідний законопроект №10236, яким пропонується чітко встановити, що у випадках, коли порушення правил безпеки дорожнього руху було вчинено особою вимушено, внаслідок порушення цих правил іншими учасниками дорожнього руху, зокрема, водіями та пішоходами, це є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності.
Крім того, проект також регулює й інше вкрай важливе, на мій погляд, питання. Мова йде про те, коли ДТП із смертельними наслідками вчиняється водієм вимушено через незадовільний стан автомобільних доріг. А такі випадки, нажаль трапляються.
Так, за повідомленнями у ЗМІ у вересні минулого року на Черкащині сталося смертельне ДТП, в якому водій об’їжджав ями на дорогах і зіткнувся із зустрічним авто.
Інший випадок стався у Дніпрі, коли водій потрапив у яму, внаслідок чого втратив керування, виїхав на зустрічну смугу та загинув разом з пасажиром, врізавшись у позашляховик.
Проект № 10236 також враховує наведені випадки та встановлює в якості підстави для звільнення від відповідальності водія ситуації, в яких ДТП сталося внаслідок незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів.
Проектом пропонується закріпити лише підставу для звільнення від відповідальності. Однак, наявність такої підстави у кожному конкретному випадку буде встановлюватися у межах відповідного кримінального провадження.
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 603
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 277
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 206
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 139
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17964
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 17568
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12252
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11622
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
6580