Позовна заява до відокремленого підрозділу банку: підсудність спору
Верховный суд Украины высказался относительно подсудности иска потребителя услуг к банковскому учреждению возникающих из финансово – кредитных (депозит, кредит, банковский договор и.т.д.) услуг.
29.06.2016 р. Верховний суд України розглядаючи справу № 6-1334цс16ще раз підтвердив свою правову позицію викладену в ухвалі Верховного СудуУкраїни від 25 травня 2011 року щодо підсудності спору, який виник з діяльностівідокремленого підрозділу юридичної особи – банківської установи: філії та/абопредставництв.
Зокрема суд вказав, що відповідно до статті 95 ЦК Українифілією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза межамиїї місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи,що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересівюридичної особи.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяютьсямайном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставівиданої нею довіреності.
Висновок: згідно частини сьомої статті 110 ЦПК України позови, щовиникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можутьпред’являтися також за їх місцезнаходженням.
Разом з тим, є декілька особливостей, які повиненвраховувати споживач банківських послуг.
По-перше:кредитуваннябанками громадян є споживчою послугою, що підтверджує рішення Конституційного СудуУкраїни від 10 листопада 2011 року у справі за конституційним зверненням щодоофіційного тлумачення положень п.п. 22 , 23 ст. 1 , ст.. 11 , ч. 8 ст. 18, ч. 3ст. 22 закону України «Про захист прав споживачів» у взаємозв'язку зположеннями ч. 4 ст. 42 Конституції України ( справа про захист прав споживачівкредитних послуг) визначено , що їх дія поширюється на правовідносини міжкредитодавцем та позичальником (споживачем) за договором про надання споживчогокредиту, що виникають як під час укладення , так і виконання такого договору.
Зазначенетакож підтверджується і п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від12.04.1996 р. «Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захистправ споживачів» де передбачено, до відносин, які регулюються Законом України«Про захист прав споживачів» належать, зокрема, ті, що виникають іздоговорів про надання фінансово-кредитних послуг для задоволеннявласних побутових потреб громадян (у тому числі про надання кредитів, відкриттяй ведення рахунків, проведення розрахункових операцій, приймання і зберіганняцінних паперів, надання консультаційних послуг).
Необхіднотакож зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист правспоживачів» - позивачізвільняються від сплати судового збору за позовами про захист прав споживачів.
Крімтого, відповідно до ч. 5 ст. 110 ЦПК України, позови про захист прав споживачівможуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебуванняспоживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
По-друге: необхіднозвернути увагу і на те, що відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Вищогоспеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від30.03.2012 р. № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенніспорів, що виникають із кредитних правовідносин» позови, що виникають іздіяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися такожза їх місцезнаходженням (частина сьома статті 110 ЦПК), протевідповідачем у справі є банк чи інша фінансова установа як юридична особа.
Окремонеобхідно вказати, що зазначене правило територіальної підсудності поширюєтьсяна позови позичальників (споживачів), а не на позови, що пред'являються банкамичи іншими фінансовими установами щодо виконання кредитних зобов'язань, оскількиу цьому випадку діють правила статті 109 ЦПК.
Разомз тим, правила статті 114 ЦПК про виключну підсудність застосовуються допозовів, що виникають із приводу нерухомого майна (наприклад, зверненнястягнення на нерухоме майно, передане в заставу іпотечне майно, передачаіпотекодержателю права власності на предмет іпотеки, визнання договору іпотекинедійсним тощо).
Висновкомзазначеного є те, що фінансово – кредитні відносини (кредит, депозит, банківськийрахунок, тощо) між громадянином та банківською установою є споживчимипослугами, а отже споживач вправі звернутися за захистом свого порушеного правафактично самостійно обираючи територіальну підсудність спору:
1) за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача;
2) за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору;
3) за місцезнаходженням юридичної особи відповідача, її філії та/абопредставництва.
4) виключна підсудність: за місцем знаходження майна – позови,що виникають з приводу нерухомого майна.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 476
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 151
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 131
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 93
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 14685
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 7426
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 3878
-
"Життя після 100 — не виняток, а нова норма": як тренд довголіття змінює наш підхід до краси
Життя 3839
-
Дипломатія Трампа між "він так бачить результат" та "нічого не виходить"
Думка 3782