Робота українських банків у кризових ситуаціях
У цьому блозі розберемося які фактори впливають на українські банки та як система дає раду викликам, котрі постали перед нею в період великої війни.
Українська економіка отримала значні збитки в результаті війни, яку росія веде проти України. З січня по вересень прибуток банківського сектору скоротився в 7 разів у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Очевидно, що наступного року бойові дії будуть продовжуватися, а отже, фінансові установи повинні й надалі знаходити виходи з кризових ситуацій. У цьому блозі розберемося які фактори впливають на українські банки та як система дає раду викликам, котрі постали перед нею в період великої війни.
Сектор фінансових установ отримав пошкодження, як і будь-яка система у країні, що воює. Але ми не можемо сказати, що в банках все погано, адже від початку року лише дві фінансові установи були виведені з ринку. На початок жовтня з 67 активних банків 44 отримали прибутки в розмірі 25,6 млрд грн, а решта 23 — збитки на 18,2 млрд грн. Згідно зі звітом НБУ, третій квартал поточного року став вдалим для строкових депозитів населення. Через підняття облікових ставок та додавання нових умов, за яких можна відкрити валютний депозит, люди почали активніше вкладати гроші до банків.
Джерело інфографіки: Національний банк України
Коштом прибутків трьох останніх місяців, банки змогли компенсувати втрати початку повномасштабної війни. Слід зауважити, що крім цього фінансові установи повинні продовжувати акумулювати кошти до резервів, спрямованих на подолання збитків, спричинених військовими діями. При цьому, контроль за цими заощадженнями залишається у Національного банку. Найбільшими викликами для банківської сфери під час воєнного стану залишаються бойові дії, повітряні тривоги та ракетні атаки на інфраструктуру, зокрема на об’єкти енергетики. Якщо винести за дужки військові дії, як такі, на які банки не можуть вплинути — залишаться ситуації, з якими можна впоратися.
Наразі банки не відчувають кризи ліквідності, попри те, що населення особливо активно знімало кошти на початку повномасштабної війни. Ситуація набула навіть зворотного ефекту — фінансові установи мають надлишок грошей, адже деякі кредитні програми працюють не на повну потужність. І тут банки можна зрозуміти, адже умови видачі кредитних коштів стали більш суворими через побоювання неповернення. Це свідчить про виважений підхід банків до ризиків за умов необхідності підтримання операційної прибутковості. Та і самі компанії й кредитори не поспішають за позичками, адже, через складну ситуацію в економіці, так само перебувають в умовах невизначеності.
Важливим є також аспект функціонування банків за умови блекауту і НБУ вже розробили план із безперебійної роботи. Сюди входить, зокрема підтримка безготівкових розрахунків та готівкового обігу. Для забезпечення стабільності банківські установи оснащуються додатковими джерелами живлення, персоналом, касовою технікою, а також організовано роботу контактних центрів. Наприклад, державний “ПриватБанк” вже переніс роботу своїх серверів на хмарний сервіс, встановив у офісах та приміщеннях резервні джерела живлення та доступу до інтернету, а також визначив відділення, які працюватимуть в окремому режимі. Крім цього Нацбанком визначено низку системно важливих банків, які створили 760 чергових відділень у 22 областях країни.
Очевидно, що банківська система України демонструє стійкість та гнучкість відповідно до ситуації в поточних умовах. Планування всіх варіантів, навіть найгірших, допоможе вчасно реагувати тими чи іншими інструментами на потенційні ризики. Навіть за умов тривалого блекауту, системно важливі відділення будуть надавати послуги населенню, а комплексні рішення допоможуть уникнути глобальних проблем в цілій галузі.
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 587
- Реформа "турботи" 256
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 242
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 162
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 118
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17920
-
Гладка шкіра без зморщок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 14429
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11439
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 7411
-
"Ти це вигадуєш" – що таке газлайтинг і як зрозуміти, що вами маніпулюють
Життя 7060