Банківська гарантія в публічних закупівлях – як бути
Відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерної пропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань перед Замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, є гарантія.
Відповіднодо положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерноїпропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань передЗамовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, єгарантія.
Останнімчасом, ми стикаємось із тим, що велика кількість банківських гарантій невідповідають умовам тендерної документації та слугують підставою для відхиленняпропозиції учасника, а іноді і призводять до відміни торгів.
Отже,ця тема є дуже важливою і я вважаю за потрібне пояснити.
Увідповідності до ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиціївимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умовийого надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків,коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразіне може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разіпроведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгівна закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.
Отже,Замовник самостійно в тендерній документації визначає конкретний розмірзабезпечення тендерної пропозиції.
Збільшилисьвипадки надання учасниками торгів у складі тендерних пропозицій банківськихгарантій, відповідно до яких, у разі настання гарантійного випадку, банк гарантуєсплатити Замовнику будь-яку суму, у розмірі, що не перевищує розмір забезпечення тендерної пропозиції, а не конкретно визначену суму, встановлену замовником.
Наведуприклад.
Тендерноюдокументацією передбачено, що розмір забезпечення тендерної пропозиціїстановить 100 мільйонів гривень. Учасник надає в складі своєї пропозиціїбанківську гарантію, в якій зазначено, що у разі настання гарантійного випадку,банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму у розмірі, що не перевищує суму100 мільйонів гривень.
Вданому випадку, банківська гарантія не відповідає умовам тендерноїдокументації, оскільки передбачає можливість сплати банком будь-якою суми до 100мільйонів, що може бути навіть 1 гривнею.
Щоробити?
1) Замовникам- в тендерній документації потрібно встановлювати саме те, що ви очікуєотримати і розглядати та оцінювати пропозиції учасників виходячи з того,що ви вимагали своєю тендерною документацією та що надано учасником.
Пропозиціяучасника має відповідати всім умовам тендерної документації.
2) Учасникам -у випадку, якщо умовами тендерної документації було встановленочіткий розмір забезпечення тендерної пропозиції, то у випадку наданнявами в складі пропозиції банківської гарантії з формулюваннями «будь-якоїсуми до…» або «суми, що не перевищує…» вашу пропозицію, скоріше за все, відхилятимуть. Чому скоріше за все? Увипадку, якщо скарг до Колегії АМКУ не буде – це повністю ризик тавідповідальність Замовника. У випадку, якщо надійдуть скарги з цьогоприводу, Колегія прийме рішення про невідповідність такої банківської гарантії вимогам тендерній документації. Тож, пильнуйте ваші банківські гарантії.
Резюмуючи: якцього уникнути?
Замовникам - пильнуватиумови тендерної документації та пам’ятати, що тендерна пропозиція маєвідповідати вимогам тендерної документації, а отже, те, що випередбачаєте, те ви і отримаєте.
Учасникам - пильнувати тексти банківських гарантій, які ви отримуєте та подаєте у складі тендерної пропозиції.
Інаостанок, я дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться внести змінидо Закону України «Про публічні закупівлі» щодо встановлення норми, якапередбачить можливість усунення порушень протягом 24 годин, до яких віднестиякраз банківську гарантію.
Вдалих вам закупівель.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13663
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5770
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5706
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 5351
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199