Проблема інвестиційного клімату в державі
Іноземні компанії виводять свої капітали з України – проблема інвестиційного клімату в державі.
Залучення іноземних інвестицій в економіку є одним із важливих завдань для будь-якої держави. Це є закономірним, адже з кожним новим інвестором в країну надходять додаткові фінансові ресурси, створюються нові підприємства, робочі місця, розвивається промислова, а іноді навіть і соціальна інфраструктура, збільшуються надходження до бюджетів усіх рівнів тощо.
Саме тому керівництву країни дуже важливо приділяти достатньо уваги формуванню привабливого бізнес-клімату, який би мотивував інвесторів до співпраці.
Взагалі, існує три ключових показника, які розглядає компанія при виборі країни-об’єкта для інвестування: інвестиційних потенціал, інвестиційний клімат та інвестиційний імідж, який являється похідним від двох перших критеріїв. Інвестиційний потенціал – відносно стала сукупність багатьох елементів, серед яких: географічне положення, наявність зручної та розвинутої інфраструктури, природні ресурси, доступні робочої сили та багато іншого.
Інвестиційний клімат, у свою чергу, є змінним показником і напряму залежить від дій влади у напрямі його покращення. Сюди відноситься прогнозованість внутрішньої та зовнішньої політики в країні, економічна та політична стабільність, легкість адміністративних процедур, відсутність корупції, наявність тих чи інших механізмів сприяння інвестиційній та економічній діяльності тощо.
Якщо говорити про Україну, то з економічним потенціалом у нас все добре: знаходимось в центрі Європи, маємо вихід до моря та світового океану відповідно, дуже багата ресурсна база, с/г потенціал і ще багато інших переваг. Разом з тим, з іншим критерієм – інвестиційним кліматом, поки що, нажаль, не склалось. Маємо в державі повний набір негативних чинників, які перешкоджають економічній діяльності: непрогнозованість, нестабільність, високий рівень корупції, відсутність механізмів державного стимулювання суб’єктів господарської діяльності і так далі. Ситуація ще більше погіршується фактором війни на сході нашої держави.
Даний комплекс проблем не тільки не дає залучити нових інвесторів, а і перешкоджає роботі тих, які вже працюють на території України. Це стає причиною того, що багато компаній вже покинули нашу державу, вивівши свої раніше інвестовані капітали. Про це свідчать і офіційні статистичні дані: якщо за результатами 2013 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в економіку України за весь період інвестування (з 1991 року) складав 57,1 млрд. дол.США, то за результатами 2015 року цей обсяг зменшився до рівня 43,4 млрд. дол.США. Тобто, за 2014-2015 роки іноземні інвестори вивели більше 10-ти млрд. дол.США. Це просто катастрофічні цифри.
Ми повинні розуміти, що так продовжуватись далі не може і дана ситуація повинна бути кардинально змінена вже найближчим часом.
Необхідно запроваджувати в Україні вже апробовані в світі механізми залучення інвестицій. Так, в Китаї та Південній Кореї, наприклад, активно залучити інвесторів вдалося завдяки створенню цілої мережі індустріальних парків з гарною інфраструктурою та особливими, вигідними умовами економічної діяльності.
В багатьох країнах світу використовується практика створення вільних економічних зон зі спеціальними режимами інвестиційної та економічної діяльності. Даний інструмент особливо актуальний в умовах погіршеного бізнес-клімату, коли привернути увагу інвесторів тільки за рахунок гарного потенціалу не вдається.
Звичайно, в першу чергу мова йде про розробку відповідного законодавства або суттєве вдосконалення того, яке є в Україні. Той самий ЗУ «Про індустріальні парки» є формальним і не містить необхідних положень про ті чи інші привілеї, які надаються компаніям на території парку тощо.
Іншим питанням є стабільність законодавчої бази, її незмінність протягом часу. Суб’єкт господарювання повинен бути впевненим в тому, що як сьогодні, через декілька років він буде працювати в однакових законодавчо закріплених умовах. Особливо, якщо мова йде про будь-які привілеї гарантовані державою. Нажаль, імідж України у цьому питанні є далеко не взірцевим.
В будь-якому випадку, владі необхідно вживати усіх необхідних заходів задля того, аби покращити інвестиційний клімат в державі в найближчій перспективі, в першу чергу втримати ті компанії, які ще працюють в Україні попри всі труднощі, а також сприяти залученню нових. В інакшому випадку Україна, не дивлячись на першокласний інвестиційний потенціал, так і буде пасти задніх в процесі залучення інвестиційних ресурсів.
Комплексна, дієва політика, направлена на покращення бізнес-клімату та активізацію інвестиційної діяльності в поєднанні з нашим економічним потенціалом можуть кардинально змінити описану вище ситуацію в Україні в позитивну сторону.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2840
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1935
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1739
-
Reuters: РФ може погодитися на використання Україною $300 млрд заморожених активів
Бізнес 1454
-
Чого тепер найбільше боїться європейський бізнес
Думка 1252