Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати?
Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: особливості, права та юридичні нюанси їх укладення.
Кожен шлюб, як і його завершення – це не лише емоції та особиста історія двох людей, але й складний юридичний процес. Тому, юридичне планування шлюбних відносин — це не про відмову від романтики, а про відповідальний підхід до спільного майбутнього подружжя.
Частина 1 статті 64 Сімейного кодексу України надає право дружині та чоловіку укласти між собою будь-який договір, який не заборонений законом: як щодо майна, яке є їхньою особистою приватною власністю так і щодо майна яке є спільною сумісною власністю подружжя.
Разом з тим, за змістом частини 1 статті 70 Сімейного кодексу України, виокремлюється два види договорів, що надають можливість подружжю врегулювати їхні майнові відносини: шлюбний договір та договір про поділ майна подружжя. Так, визначається, що у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Для багатьох пар залишається актуальним питання, який саме договір доцільніше укласти для врегулювання їхніх майнових відносин. Проте єдиної відповіді на це запитання не має, оскільки обидва договори мають різні функції та зумовлюють різні правові наслідки. У цій статті ми розглянемо відмінності між договорами та визначимо, який варіант буде оптимальним у тій чи іншій ситуації.
Шлюбний договір
Шлюбний договір є правовим інструментом, який регулює майнові відносини між подружжям, визначає їх майнові права та обов’язки (у тому числі права та обов’язки подружжя як батьків), а також порядок поділу їх майна.
За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації. Окрім того, шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя (особисті відносини між ними і дітьми), ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище та не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом України.
Будь-який шлюбний договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Договір про поділ майна подружжя
Даний договір регулює виключно порядок поділу спільного майна подружжя та визначення часток у їх спільному майні. Важливим є те, що поділ майна на основі даного договору стосується лише спільної сумісної власності, тобто майна, яке було набуте протягом сімейного життя і перебувало у власності обох людей на основі принципу рівності часток (знову ж якщо інше не було передбачено домовленістю або договором).
Такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню лише, якщо предметом поділу є нерухоме майно (зокрема договір про поділ житлового будинку, квартири тощо, або про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя).
Хто може укласти?
Шлюбний договір можуть укладати виключно подружжя або особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу.
Договір про поділ майна подружжя можуть укладати подружжя, особи, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою та особи, що розлучилися.
Коли можна укласти?
Шлюбний договір не може бути укладено після розлучення подружжя. Окрім того, останній набирає чинності після реєстрації шлюбу, якщо його було укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу.
Договір про поділ майна подружжя може бути укладеним як під час шлюбу, так і після його розірвання.
Зазначимо, що договір про поділ майна подружжя не може бути укладений: до шлюбу та якщо пара не проживала однією сім’єю, оскільки у такому випадку вони не матимуть майна у спільній сумісній власності.
У підсумку
Чітке юридичне планування, зокрема визначення майнових прав та обов'язків подружжя при вступі в шлюб допоможе зберегти час, ресурси та нерви.
Отже, шлюбний договір за своєю природою покликаний упорядковувати існуючі майнові відносини подружжя, а також ті, що виникнуть у майбутньому. Якщо чоловік та жінка фактично не проживають як подружжя та не мають наміру робити це в майбутньому, укладення шлюбного договору буде можливим, однак не доцільним.
Якщо ж пара знаходиться у процесі розлучення і є необхідність поділити наявні активи, то доцільним буде укладення договору про поділ майна подружжя.
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти Віктор Круглов вчора о 17:52
- Закон про підвищення акцизів на сигарети – це випробування економічної відповідальності Олег Пендзин вчора о 14:27
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК Світлана Приймак вчора о 14:00
- Масштабування українського бізнесу та чому варто орієнтуватися на експорт Даніелла Шихабутдінова вчора о 12:51
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко 14.01.2025 23:46
- Ограниченно пригодные: важные детали о ВВК и мобилизации Віра Тарасенко 14.01.2025 22:01
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет Сергій Кочергін 14.01.2025 18:38
- Президентський законопроєкт: відповідальність за обхід санкцій Дмитро Зенкін 14.01.2025 15:49
- Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) дитини Леся Дубчак 14.01.2025 15:24
- Новий закон про європротокол: що змінилось і як тепер діяти? Світлана Приймак 14.01.2025 12:51
- Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій Вікторія Жоль 14.01.2025 10:03
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин 13.01.2025 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков 13.01.2025 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко 13.01.2025 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау 13.01.2025 11:48
- Про пенсії і справедливісь 501
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? 334
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? 163
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму 153
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? 113
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4392
-
В Україні активно виводять з обігу банкноти номіналом 200 гривень. Чим їх замінюють
Фінанси 4206
-
Гетманцев подав законопроєкт про ПДВ на усі товари з іноземних маркетплейсів
Бізнес 3128
-
З Польщі контрабандою ввезли ювелірку і швейцарські годинники на 35 млн грн – фото, відео
Бізнес 2393
-
В Україні тестують німецький перехоплювач "шахедів". На що він здатен
Технології 2209