"Метінвест" може втратити "Покровське", якщо не продаватиме кокс конкурентам
Разом з дозволом АМКУ група отримала трирічні зобов’язання
АМКУ дозволив групі «Метінвест» придбання шахти «Покровське» та збагачувального підприємства «Свято-Варваринська». Але при цьому групу Ріната Ахметова зобов’язали звітувати про обсяги реалізації вугілля, ціни та споживачів. Ризик невиконання зобов’язань – втрата активів.
АМКУ опублікував повний текст рішення, прийнятого 1 жовтня 2020 року по справі про щодо придбання «Метінвестом» частки ТОВ «Індастріал Коал Холдинг», що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства. Комітет надав дозвіл, але виявилось, що він таки вбачає загрози у встановленні вугледобувними підприємствами групи економічно необґрунтованої ціни на коксівне вугілля та мінімальних обсягах його поставки підприємствам, не пов’язаним з групою. І все через зосередження в єдиному енергетично-металургійному холдингу переважного обсягу всього коксівного вугілля України.
Та й опитані Комітетом споживачі коксівного вугілля зазначили про обмеження їх доступу до вітчизняного вугілля, яке після дозволу Комітету буде відвантажуватись групі «Метінвест» та лише за залишковим принципом буде потрапляти до інших металургійних підприємств. Залежність від імпорту у разі впровадження будь-яких обмежень, може поставити під загрозу роботу національних металургійних підприємств.
З арсеналу тих дій та рішень, які в такому випадку міг зробити і прийняти Комітет, він обрав найменш вразливий для групи «Метінвест» та одночасно такий, що змушує контролюючий орган прискіпливіше слідкувати за ситуацією на ринку – надання поведінкових зобов’язань.
Отримавши дозвіл на придбання шахти та вуглезбагачувального підприємства, група «Метінвест» отримала зобов’язання, які сама й ініціювала, а саме протягом трьох років
- за запитами компаній реалізовувати концентрат коксівного вугілля видобутку «Шахтоуправління «Покровське» у обсязі сукупно не менше 10% (десяти відсотків) загального річного обсягу реалізації такого концентрату;
- при такій реалізації застосовувати ринкові ціни.
Інформацію про обсяги виробництва та постачання на ринок концентрату коксівного вугілля, із зазначенням споживачів та цін реалізації «Метінвест» має подавати Комітету щопівроку.
З такими зобов’язаннями, як зазначено у рішенні Комітету, погодились конкуренти металургійних підприємств, що входять до групи «Метінвест», - ПрАТ «Южкокс» та «АрселорМітал Кривий Ріг».
Усвідомлюючи з самого початку наслідки придбання підприємств для ринку, та можливі зловживання з боку потужного гравця, про що свідчать надані зобов’язання, Комітет у випадку отримання сигналів про недотримання підприємствами групи взятих на себе зобов’язань, має можливість прийняти більш категоричні рішення.
Так, у випадку якщо «Метінвест» не буде виконувати зазначені вище зобов’язання, Антимонопольний комітет має переглянути рішення про надання дозволу. Процедура перегляду може бути ініційована як самим Комітетом, так і за заявами осіб, чиї права порушуються – перш за все конкурентів групи. За результатом перегляду відомство може прийняти протилежне рішення – заборонити концентрацію, та вжити заходів з метою повернення сторін транзакції у первісний стан.
Довідково:
ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» здійснює видобуток коксівного вугілля, на ТОВ «ЗФ «Свято-Варваринська» збагачується весь обсяг видобутого на шахті вугілля.
Видобуте коксівне вугілля збагачується до концентрату, який в подальшому, як кінцевий продукт, використовується гірничо-металургійними та коксохімічними підприємствами.
Основними споживачами концентрату є вертикально-інтегровані компанії, такі як «Метінвест» і «АрселорМітал Кривий Ріг», та окремі самостійні виробники.
До складу групи «Метінвест» входять компанії, які видобувають коксівне вугілля, виробляють концентрат та безпосередньо використовують його у виробництві.
Тому придбання групою шахти та збагачувального підприємства підсилює його ринкову владу на металургійному ринку, надає переваги порівняно з основним конкурентом – «АрселорМітал Кривий Ріг».
До того ж «Покровське» є найбільшим виробником коксівного вугілля на території України. З початком військових дій на Сході України кількість шахт, що видобувають коксівне вугілля на підконтрольній території, скоротилась, а окремі державні шахти скоротили свої обсяги. Це призвело до зменшення обсягу українського ринку коксівного вугілля. Як зазначено у рішенні Комітету з посиланням на дані Української науково-промислової Асоціації «Укркокс» обсяг ринку скоротився з 18 720 тис. тонн у 2014 році до 14 597 тис. тонн у 2018 році.
Зросла питома вага імпортного вугілля, що, постачається переважно з РФ, США і у 2019 році складала більше 70%.
Отже, коксівне вугілля власного видобутку, переважно з «Шахтоуправління «Покровське» покриває незначну потребу коксохімічних підприємств. Та з набуттям контролю групи «Метінвест» над шахтою і виробником концентрату, її металургійні підприємства отримують доступ до сировини. В єдиному енергетично-металургійному холдингу, як наслідок, буде зосереджено переважний обсяг всього коксівного вугілля України.
Однак, висновки Комітету у рішенні про вплив придбання на ринок не є категоричними. У ньому наводяться окремі дані, які не є закритою (конфіденційною) інформацією, що учасники ринку можуть розраховувати на імпортоване коксівного вугілля, яке за показниками ціна/якість є більш конкурентоспроможним, ніж вітчизняне.
Комітет також врахував, що виробничі потужності видобутку коксівного вугілля деяких державних шахт недозавантажені та мають запас використання. А також взяв до уваги незначну частку учасників концентрації що не перевищує 25 %, намір групи «Метінвест» протягом п’яти років збільшити обсяги видобутку коксівного вугілля і, відповідно, обсяги його збагачення, при тому що потреба групи «Метінвест» суттєво не зросте.
- Чи мають право слідчі відібрати ваш телефон? Сергій Моргун 11:20
- Межа дисциплінарної й адміністративною відповідальністі військовослужбовців Світлана Приймак 11:00
- Як українським трейдерам успішно працювати на IBEX: умови доступу та переваги Ростислав Никітенко 10:29
- Механізм стягнення з боржника основної винагороди приватного виконавця Євген Морозов 10:13
- Суд визнав: студент іноземного вишу має право на відстрочку від мобілізаці Арсен Маринушкін вчора о 21:42
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван вчора о 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв вчора о 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов вчора о 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг вчора о 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов 24.11.2024 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда 24.11.2024 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Час затягувати паски 350
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 212
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 183
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 95
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 87
-
Рада скасувала можливість конфіскувати майно у корупціонерів за угодою зі слідством
Бізнес 30784
-
У Британії опублікували дані про реальний стан економік України та Росії
Фінанси 18533
-
Польський єврокомісар порадив Україні посилити малі й середні сімейні ферми
Бізнес 13136
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 11545
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 10319