Сланцева "революція": міфи та реалії
Загалом системно енергозабезпечення і конкретно газово-сланцевий поступ можна умовно поділити на чотири напрями, а саме: політичний, економічний, соціальний та екологічний. З метою максимально прояснити суть проблематики, ми вирішили більше сконцентруватис
Загалом системноенергозабезпечення і конкретно газово-сланцевийпоступ можна умовно поділити на чотири напрями, а саме: політичний,економічний, соціальний та екологічний. З метою максимально прояснити сутьпроблематики, ми вирішили більше сконцентруватись на політичних, геополітичнихта економічних аспектах, свідомо уникаючи, хоча і не менш важливих, питаньсоціальних та еколого-технологічних.
Спочатку була криза
Не можна стверджувати, що все розпочалосьякось неочікувано. Свій напад на Ізраїль 6 жовтня 1973 року Єгипет та Сірія, запідтримки арабського світу, ретельно готували, розв’язавши черговий кривавийконфлікт на Близькому Сході. Військові дії стрімко розгортались, і не накористь нападників, багато в чому завдяки зброї провідних країн Заходу. І вжебуквально за 11 днів після вторгнення – 17 жовтня - Організація арабських країн- експортерів нафти (ОАПЕК) заявила про відмову постачати нафту країнам, щопідтримали Ізраїль. Звісно, це були США та країни Європи.
Ціни на нафту різко підскочили. Вжеза добу барель нафти підскочив з 3 до 5 дол. США, а з початку 1974 р. вже до11,6. Та конфлікт на землях Палестини був лише початком кульмінації. Підвищеннявартості нафти на 380 % відбилось нищівним ударом по економіках провідних країнсвіту. І незважаючи на те, що вже в березні 1974 р. нафтове ембарго булоскасоване, наслідки були просто катастрофічними: різкий спад виробництва, зростаннябезробіття та інфляції похитнули фундамент капіталістичного устрою. В разизросла роль тоталітарного Радянського Союзу на геополітичному рівні й особливоу нафтогазовій сфері.
Задля зниження залежності відімпортних енергоносіїв, Конгрес США у 1975 р. прийняврішення про створення стратегічного нафтового запасу, а також санкціонуваввведення жорстких правил економії. Особливо це стосувалося автомобілебудівноїгалузі, хоча не тільки. Економія пронизала життя кожного американця. До прикладу,за перевищення швидкості, максимальний поріг якої встановили на рівні 55 мильна годину, запровадили просто шаленіштрафи.
18 квітня 1977 президент США ДжимміКартер виступив по телебаченню з надзвичайно песимістичним повідомленням проте, що країна вичерпала всі запаси природного газу і в цьому ж році прийнялирішення про створення Національного енергетичного плану. Мета – зниженнязалежності від імпортованих енергоносіїв.
І все вже ніби сталоналагоджуватись, але тут на черзі друга енергетична криза за десятиліття.1978-1979 рр. - Ісламська революція в Ірані. В березні 1979 – масштабна аваріяна атомній електростанції Трі-Майл-Айленд, після якої припиняється будівництвонових атомних електростанцій в США. На додачу до цього у вересні 1980 року розпочинаєтьсявійна за прикордонні нафтоносні райони між Іраком та Іраном. Ціни на нафту сягають позначки 35 дол.США за барель. Індустріальний світзнову входить в смугу стагнації та інфляції.
Вартість бареля нафти на світовому ринку, дол. США
Сміливі та заповзятливі
У 2002 році американський геолог йводночас успішний підприємець Джордж Мітчелл продав свою газовидобувну компанію«Mitchell Energy & Development» за 3,5 млрд. дол. США. Та на перший погляднепримітна подія насправді є визначною віхою у поступі розвитку видобуванняальтернативних вуглеводнів. Власне цю людину вважають піонером у видобуткусланцевого газу, запровадженні технології горизонтального буріння. Але до цієїподії пан Мітчелл йшов двадцять років. І не тільки він, усі Сполучені Штати.
Тож повернімось на початок 80-х,коли в Штатах за безпрецедентної економії енергоносіїв було засновано державну корпорацію «Synthetic Fuels Corp.» з одночасним виділенням сукупного фінансування урозмірі понад 80 мрлд доларів. Завдання, що ставилось, було більш ніж зрозуміле– розробка сланців. Водночас запроваджувались серйозні податкові преференції.Власне, Мітчелл, скориставшись такими вигодами, почав бурити, бурити, бурити …і газ пішов. Видобування газу зі сланців стало настільки успішним, щоамериканці з імпортерів вже за останні п`ять років, задовольнивши внутрішні потреби, перетворилисьна експортерів блакитного палива.
Світові запаси газу, трлн м3
Зріджений газ – також газ
Самого сланцевого газу дляреволюційних змін на енергетичній мапі світу виявилось замало. З початкоменергетичної кризи почались пошуки альтернативних джерел енергії не лише в США.В різних куточках планети були відкриті родовища, запаси яких виявились простовеличезні. До того ж з’ясувалось, що газ якнайкраще підходить власне длязрідження.
Зріджений природний газ (ЗПГ, абоще LNG) – це той самийгаз, який, за допомогою спеціального обладнання, переводять у зріджений стан.Важливо, що ЗПГ можна просто транспортувати. Транспортують у спеціальних кріогеннихємностях - спеціальних танкерах або цистернах, якщо, наприклад, транспортуютьпо залізничній колії. Значною перевагою є те, що ЗПГ є безпечним та водночасекологічно чистим видом палива.
Задовольнити енергетичний дефіцитна ринку США і одночасно наколотити немалі статки закортіло багатьом компаніям.Конкретно на цьому полі діяльності просунувся Катар і ще кілька країн, навітьта сама Лівія. Все йшло крок за кроком, а тут раз - і Штати, після початкууспішного видобування сланцевого газу, відмовляються від зрідженого, заявляючи,що навіть самі готові постачати цей продукт в Європу. Ось так на ринку виниклабезпрецедентна ситуація – значні об’єми надлишкового газу, що «неприв’язаний»до труби.
Окремо взятий сланцевий газ, чиокремо взятий зріджений не становлять жодної небезпеки для російського гігантаі одночасно однієї з найбільших за капіталізацією енергетичної компанії світуГазпрому. Але от симбіоз цих двох поєднаних разом навіть у невеликій кількостікомпонентів - вже вибухонебезпечна суміш навіть для такої країни, як Росія. Нідля кого не секрет, що бюджет нашого північного сусіда наполовину наповнюєтьсяза рахунок розпродажу національного багатства, а саме енергоносіїв. Ціенергоносії по трубах переганяються за багато тисяч кілометрів до України,Польщі, Німччини та ще багатьох країн. Більш того, щоб мати надприбутки відтакої діяльності, росіяни вигадали хитру формулу. Правильніше сказати непридумали, а вміло адаптували придуманий європейцями так званий гронінгенськийконтракт. В цьому контракті використовується згадувана формула, де ціна на газприв’язується до ціни на дизпаливо та мазут. Деякою мірою такий підхід євиправданим, але якщо він підходить для країн Західної Європи, де діє ринковеціноутворення на енергоносії, та аж ніяк не для України. Бо, інакше, за щоув’язнили Юлію Тимошенко? Але це вже зовсім інша історія.
З прив’язкою фактично до ціни нанафту, в час, коли все так у світі швидко змінюється, виникла навіть в певніймірі смішна ситуація. Виявилось, що в один прекрасний момент ціни на спотовомуринку значно нижчі, наприклад, на доларів 100 ніж за Газпромівським контрактом.Ось тут і починається найцікавіше – газового російського монополіста примушуютьзнижувати ціни, проводяться обшуки в європейських офісах Газпрому, відбуваютьсясудові процеси.
Українці споживають надто багатогазу - 55 млрд м3, в той час як німці - 81 млрд м3.
Співвідношення витрат газу та доходівнаселення
Країна | Споживання газу, млрд м3 | Дохід на душу населення, тис. дол. США |
США | 683,4 | 42,2 |
Російська Федерація | 414,1 | 6,5 |
Японія | 94,5 | 36,2 |
Німеччина | 81,3 | 37,1 |
Україна | 55,0 | 3,6 |
Польща | 14,3 | 9,8 |
Потрібно обов’язково зменшуватисукупне споживання і значною мірою диверсифіковувати джерела надходженьенергоносіїв. Загалом знайдуть сланцевий газ в Україні чи ні, це щось з теорії,чи є життя на Марсі й це не так важливо. Важливий сам процес досліджень цьогоявища. Це вже, якщо можна так протрактувати, – засіб психологічного тиску напереговорах по ціні на газ.
Звичайно, мають бути дотриманіусі формальні та неформальні процедури, запроваджені відповідні заходи безпекивидобування. Немаловажливим, якщо не центральним, в українській історії просланцевий газ є той факт, що, попри декларування про пріоритетність місцевогосамоврядування і джерела наповнення місцевих бюджетів, найвища гілка виконавчоївлади в громад на місцях забрала право самостійно приймати рішення про розробкунадр. Фактично, за вказівкою «зверху» людей примушують змиритись з думкою, щотак потрібно «во имя Родины».
Тільки залишається відкритимпитання, чи буде потрібний цей газ українціям такою ціною, ціною приниженнявласної гідності.
Опубліковно: «RIA-ЛЬВІВ» № 34 березень 2013
http://ria-lviv.info/main/
- Забезпечення позову шляхом арешту майна банку в ліквідаційній процедурі Євген Морозов вчора о 21:57
- Механізм оформлення посвідок на проживання для іноземців, які захищають Україну від КМУ Дмитро Зенкін вчора о 15:39
- Секрети роботи з експертизами: як адвокат може змінити хід справи Світлана Приймак вчора о 12:14
- Хто стоїть за податковою пільгою розміром у 19 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 11:55
- Підсумки року: як правильно закрити минулий етап і підготуватися до нового Катерина Мілютенко 30.12.2024 23:36
- Способи зміни предмету або підстав позову Євген Морозов 30.12.2024 21:29
- Парламентський "подарунок" під ялинку для сфери містобудування Любомир Зубач 30.12.2024 15:58
- Концепція ЄСІКС: короткий огляд Дмитро Зенкін 30.12.2024 15:37
- В новий рік без насильства: символи, що змінюють долі жінок Галина Скіпальська 30.12.2024 14:44
- Свідоцтво про право на спадщину: недійсность та судова практика Світлана Приймак 30.12.2024 12:34
- "УЗ" повертає не туди Євген Магда 30.12.2024 12:32
- Розуміння Сходу Сильвія Красонь-Копаніаж 30.12.2024 09:51
- Рік новий, а ти – ні Валерій Козлов 29.12.2024 22:59
- Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця Євген Морозов 29.12.2024 21:19
- Реєстрація торговельної марки в Україні і не тільки Віталій Соловей 29.12.2024 17:50
-
Forbes Україна: Roshen зупинив виробництво на фабриці в Угорщині
Бізнес 17076
-
Прокачування газу в Україні з 1 січня подорожчає учетверо через нульовий транзит
Бізнес 11051
-
В Україні зірвалася рекордна оренда землі: потенційний орендар передумав платити
Бізнес 10357
-
Україна збільшила експорт до $41 млрд у 2024 році. Що продавали — підсумки Мінекономіки
Фінанси 6503
-
Переможці й невдахи 2024 року: найкасовіші й найпровальніші фільми
Життя 6329