Чи має право фотограф вимагати доплату за конфіденційність
Замовили фотосесію, а фотограф вимагає доплату «за конфіденційність», мотивуючи, що авторські права на фотографії належать йому.
Одна справа, коли перед початком фотосесії ви дійсно домовлялись з фотографом за якийсь дисконт на послуги фотографа взамін на дозвіл використовувати ваші фото в якості портфоліо. Інша справа, коли вас починають шантажувати «конфіденційністю» вже після проведення фотосесії, ставлячи перед фактом. А фотографії бувають різні – і сімейні з дітьми, і з коханою людиною, стосунки з якою ви тримаєте в таємниці, чи еротичного характеру. Тобто, причин не бути в захваті від розголошення обставин особистого життя може бути достатньо.
В ідеалі – варто було б перед початком фотосесії укласти договір з фотографом і чітко прописати в кого які права на фотографії, але що ж робити, коли договору нема, а вимоги фотографа для вас стали неприємним сюрпризом.
Ви маєте розуміти, що передачею вам фото фотограф не передав вам автоматично свої майнові права на фото, серед яких, зокрема право на публікацію фото, його редагування, адаптацію тощо. Часто саме цим і апелюють фотографи, посилаючись на роз’яснення, розміщене на сайті Мінюсту на тему: «ЧИ ІСНУЮТЬ АВТОРСЬКІ ПРАВА НА ПОВІДОМЛЕННЯ АБО ФОТОГРАФІЇ, РОЗМІЩЕНІ В ІНТЕРНЕТІ?».
Але в цій статті фотографи бачать лише те, що хочуть бачити, що призводить до викривленого уявлення про їх права розпоряджатися фотографіями, що містять зображення клієнтів.
Спойлер: вказане роз’яснення стосується загальних положень про авторські права на твори та способи їх захисту, але не торкається питання публікації особистих фото клієнтів. Одна справа, коли мова йде про фото пейзажу, котика чи найнятої фотографом моделі для створення фото і кардинально протилежна ситуація, коли саме ви замовляєте фотосесію, вигадуєте свої образи, обираєте локації та ще й платите фотографу за роботу. В такому випадку ви берете творчу участь у створенні фото і є його співавтором, і твердження фотографа, що лише він є автором і тільки йому належить право розпоряджатися фотографіями – не відповідає ні закону ні дійсності.
То чи має право фотограф як автор забороняти вам розміщувати у ваших соцмережах фото, виготовлення яких ви йому замовили?
Фотограф має право заборонити публікувати ваші фото лише у випадку, якщо ви за плату позували авторові в якості моделі (ч. 2 ст. 308 Цивільного кодексу України).
Але якщо ви внесли творчий внесок у створення фотографії та є співавтором фото, то, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про авторське та суміжне право» жоден із співавторів не має права без достатніх підстав відмовити іншим співавторам у наданні дозволу на опублікування, на переробку такого твору.
Тобто, фотограф не має права вам як співавтору твору фотографії публікувати фото, на якому ви зображенні без достатніх підстав. Бажання наживи вочевидь не є тією «достатньою підставою».
А чи може фотограф без вашої згоди опублікувати фото, на яких ви зображенні?
А тут уже мова не про «авторські права», а про «право на таємницю особистого життя». Хоч фотограф і є автором (співавтором), але без вашого дозволу він не має права публікувати ваші зображення відповідно до ч. 1 ст. 308 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.
А от вирішувати, що саме належить до вашого «особистого життя», можете тільки ви самі відповідно до положень ст. 301 Цивільного кодексу України:
1. Фізична особа має право на особисте життя.
2. Фізична особа сама визначає своє особисте життя і можливість ознайомлення з ним інших осіб.
3. Фізична особа має право на збереження у таємниці обставин свого особистого життя.
4. Обставини особистого життя фізичної особи можуть бути розголошені іншими особами лише за умови, що вони містять ознаки правопорушення, що підтверджено рішенням суду, а також за її згодою».
Висновок. Ви, як співавтор можете публікувати фото, на яких ви зображенні (крім випадку, коли позували за плату), звісно, із застереженням про співавторство фотографа, а фотограф без вашої письмової згоди не має права публікувати фото з вашим зображенням, крім фото, зроблених у публічних, громадських місцях (журналістське фото, наприклад). Тобто, для фотографа його майнові права на фото із зображенням клієнта (не моделі) - як валіза без ручки, і ніби є, але і "взяти з собою" не може.
Як протидіяти недобросовісній поведінці фотографа?
1. Якщо ваше особисте фото розміщене без вашого дозволу в соціальних мережах – подайте скаргу до адміністратора сайту. Така скарга потягне видалення спірного контенту та/або блокування акаунту порушника.
2. При вимозі «доплати за конфіденційність», а фактично - шантажем (за наявності доказів – скріни переписки, звукозапис розмови, доказ переказу коштів) – подати заяву в поліцію про вчинення фотографом правопорушення, що має ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 189 Кримінального кодексу України, а саме: «розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання)».
3. В разі публікації ваших особистих фото без вашого дозволу - подати заяву в поліцію про вчинення фотографом правопорушення, що має ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 182 Кримінального кодексу України, а саме: «порушення недоторканності приватного життя шляхом поширення конфіденційної інформації про особу». Звісно, необхідно враховувати реалії ведення слідства правоохоронними органами, та необхідінсть неабияких ваших зусиль аби дійшло до вручення підозри порушнику, та маєте розуміти, що збір і пред'явлення доказової бази буде максимально на вас та вашому адвокату.
4. Звернутися до суду за відшкодуванням фотографом завданої його діями моральної шкоди, шкоди діловій репутації, зобов'язанням видалити спірне фото.
З метою уникнення непорозумінь чи зловживань з боку обох сторін, рекомендується перед початком фотосесії уточнювати ВСІ умови співпраці та зафіксувати їх у письмовому договорі, вказавши персональні та паспортні дані обох сторін з метою подальшої їх ідентифікації на випадок порушень.
- Суд визнав: студент іноземного вишу має право на відстрочку від мобілізаці Арсен Маринушкін вчора о 21:42
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван вчора о 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв вчора о 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов вчора о 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг вчора о 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов 24.11.2024 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда 24.11.2024 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Час затягувати паски 335
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 192
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 175
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 88
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 85
-
Рада скасувала можливість конфіскувати майно у корупціонерів за угодою зі слідством
Бізнес 26540
-
У Британії опублікували дані про реальний стан економік України та Росії
Фінанси 12495
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 11203
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 9916
-
Польський єврокомісар порадив Україні посилити малі й середні сімейні ферми
Бізнес 9492