Бюджет-2017 убив ледве жевріючі зачатки децентралізації
Як убити ледве жевріючі зачатки децентралізації, успішно демонструє уряд Володимира Гройсмана. Яскраві гасла та обіцянки, що українці стануть господарями власної землі, виявились банальним обманом. Презентований Кабміном проект бюджет 2017 року та передбач
В головному кошторисі країни передбачили, що з наступного року фінансування комунальних послуг середніх шкіл, медичних закладів та фінансування підручників для середньої школи буде передано місцевим бюджетам. Для цього відповідні статті пропонується вилучити зі складу освітньої та медичної субвенцій.
Ідея правильна і прогресивна, але робитись вона має не на другому році впровадження реформи децентралізації. Тільки відчувши мінімальну фінансову подушку у вигляді коштів на місцях, громади замість їх реінвестування в розвиток, будуть змушені оплачувати комунальні послуги. Щоб уявити їх обсяг, нагадаю, що в складі освітньої і медичної субвенцій комуналка і енергоносії займали майже 20% від усіх видатків - 22% по освіті та 13% по охороні здоров'я.
Фактично Кабмін зобов’язується фінансувати в повному обсязі лише заробітну плату бюджетникам. Таким чином, в уряді хочуть досягти підвищення заробітних плат вчителів і медиків на місцевому рівні. До того ж Міністерство фінансів в рахунок освітньої субвенції пропонує фінансувати не всю зарплату, а тільки педагогічному персоналу, а це тільки 75% всіх працівників освітньої сфери. Решту — 25%, мають сплачувати місцеві органи самоврядування. Вже й пораховано — це складатиме більше 9 млрд гривень. Таких коштів на місцях немає. Що в такому випадку робити прибиральникам, бібліотекарям чи лаборантам? До ворожки не ходи — частину з них доведеться звільнити.
Не варто забувати, що сьогодні всі дитсадки та заклади позашкільної освіти на кшталт спортивних шкіл фінансуються органами місцевого самоврядування. На них не завжди вистачає коштів. І тут вони отримають “подарунок” у вигляді середньої школи і профтехосвіти.
Правду кажучи, подумав уряд і про певні компенсатори. Для цього планується тимчасово передбачити збільшення додаткової дотації обласним та районним бюджетам в обсязі 14,9 млрд грн. Натомість бюджети об'єднаних громад залишаються ні з чим і будуть змушені звертатися за допомогою до обласних бюджетів. Це пряма загроза фінансового забезпечення освіти та медицини на місцях. В таких умовах громади тричі подумають, перед тим як об’єднуватись.
У нас люблять апелювати до іноземного досвіду та успішних зразків децентралізації, які треба взяти за взірець. Особливо люблять згадувати Польщу. Але над тим, щоб досягти розумної децентралізації влади, про яку зараз так багато говорять в Україні, Польща працювала довго. Близько десяти років пішло тільки на розробку плану.
У 90-му році, коли вони вводили реформу, то віддали на місця відразу 40% всіх фінансів. А зараз — 60%. У нас же гучні заяви про децентралізацію розбиваються в цифри, які говорять, що власні, закріплені доходи місцевих бюджетів у 2014 році становили 22,2% від загального бюджету, в 2015 році - 18,5%, в 2016 році за планом - 20%, в 2017 році 19,9%. І де тут розумна децентралізація?
- Вручили повестку что делать. Когда можно не являться Віра Тарасенко 23:00
- Трошки про 12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 16:54
- Чому підписаний законопроект №12089 – це добре і корисно для суспільства? Віктор Сизоненко 15:45
- На перетині інженерії, культури та мистецтва Оксана Захарченко 12:45
- Отримання частки у спільному майні колишнього подружжя через суд Альона Прасол 10:49
- Як впоратися з хронічно незадоволеним співробітником і не допустити проблем у компанії Олександр Висоцький 10:15
- Оскарження запобіжного заходу тримання під вартою: кут охорони п'ятого Президента України Лариса Криворучко вчора о 23:48
- Чому алюміній і мідь стають новим стратегічним ресурсом? Ксенія Оринчак вчора о 18:13
- "Скандал" довкола підручника з історії, або чому в наш час важливе критичне мислення Віктор Круглов вчора о 17:57
- В пошуках щастя. Частина третя: Щастя і світ Алла Заднепровська вчора о 14:39
- Міжнародні компанії в Росії: повернення чи відновлення роботи? Наталія Рибалко вчора о 14:30
- Договір до енергетичної хартії: що потрібно знати трейдерам в енергетиці Ростислав Никітенко вчора о 10:52
-
Китайський BYD запустив свій преміальний бренд Denza в Європі
Бізнес 8304
-
Ferrexpo зупинило виробничу лінію через припинення відшкодування ПДВ
Бізнес 6158
-
Путін готує нову хвилю війни: що відомо про російський наступ 2025 року
6151
-
Тарифи Трампа і Саудівська Аравія обвалили ціни на нафту до чотирирічного мінімуму
Бізнес 5222
-
Зеленський підписав закон про добросовісного набувача: петиція противників не спрацювала
Бізнес 4516