ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику
13 доповідачів та груп Ради ООН з прав людини зажадали від РФ пояснень щодо нападів на енергетику України.
Ще 24 червня 2024 року Міжнародний кримінальний Суд видав ордери на арешт тодішнього Міністра оборони РФ Шойгу С.К. та Начальника Генерального Штабу Збройних Сил РФ Герасімова В.В. за умисні напади на енергетичну інфраструктуру України, від яких страждає все українське населення. Їхні дії кваліфіковано як воєнні злочини та злочини проти людяності, зважаючи на цивільний статус енергетичної інфраструктури України, на яку за звичайних обставин не можуть здійснюватися напади відповідно до принципів міжнародного гуманітарного права.
У свою чергу, російські посадовці не приховували, що головна мета цих нападів - змусити кожного українця пошкодувати про свій вибір захищати суверенітет та незалежність України. І дійсно, кожен мешканець України відчув на собі наслідки нападів, адже відсутність світла протягом тривалого часу суттєво ускладнювала як буденні процеси приготування їжі, так і функціонування підприємств та установ на всій території України.
На фоні цих подій, експерти Ради ООН з прав людини, які фіксують порушення прав людини та надають рекомендації відповідальним державам, зажадали пояснень від РФ щодо вжиття заходів спрямованих на припинення наведеної практики. Так, 22 жовтня 2024 року 13 спеціальних доповідачів, незалежних експертів та робочих груп ООН направили РФ комунікацію, де підкреслили необхідність припинити напади на енергетику, які становлять реальну загрозу ядерної катастрофи внаслідок неналежного функціонування атомних станцій. До кінця серпня 2024 року було зафіксовано щонайменше 22 хвилі непропорційних нападів, що також свідчить про їхню систематичність та широкомасштабність.
Зменшення спроможностей енергетичної інфраструктури України на дві треті значно ускладнює належне функціонування санітарних систем, опалення, закладів охорони здоров'я й освіти, що має серйозні наслідки для вразливих груп населення, особливо взимку. Тобто енергетика забезпечує функціонування об'єктів, які забезпечують виживання населення.
Більше того, в комунікації прямо було відзначено, що постраждалими від нападів є 37 мільйонів 900 000 тисяч осіб, тобто все населення України, що значно погіршує гуманітарну кризу та може бути прирівняно до катування та нелюдського поводження. Таке визначення кількості потерпілих на офіційному сайті комунікацій ООН є нетиповим, адже зазвичай мова йде про декількох чи десятки потерпілих, але ніяк не про мільйони.
Експерти ООН нагадали РФ, що практика залякування та катування співробітників Запорізької АЕС є неприпустимою та потребує розслідування задля притягнення винних до відповідальності, особливо зважаючи на те, що саме від цих працівників залежить безпечне функціонування АЕС. При цьому, саме українська енергетика забезпечує охолодження ядерних реакторів станції, чому прямо перешкоджають російські напади. Російська Федерація наражає світ на ризик серйозної ядерної катастрофи. На цьому фоні експерти безумовно нагадали РФ про низку міжнародно-правових зобов'язань, у тому числі в рамках Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Така комунікація є незвичною, адже підписана вкрай різноманітним складом експертів ООН, серед яких, до прикладу, є Спеціальний доповідач з питань зміни клімату, Спеціальний доповідач у сфері культурних прав, Спеціальний доповідач з питань сучасних форм расизму тощо. Це свідчить про те, що спеціальні процедури Ради ООН з прав людини цілком надають простір експертам для реагування на будь-які ситуації порушення прав людини. Хоч і ці механізми не мають власної армії для примусу порушника, а РФ навіть не спромоглась відповісти на комунікацію, подібні звернення значно посилюють позицію України в ході розвінчування російської пропаганди під час дипломатичних обговорень та міжнародних судових позовів, а також мають ставати надбанням суспільства задля медійного поширення.
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 600
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 258
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 192
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 133
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики 101
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17951
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 15138
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 11955
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11570
-
"Ніде в Україні не бачив таких цифр". У Києві виявили рекордну кількість перевантажених фур
Бізнес 7645