Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК)
Що є контрольованою іноземною компанією, як подавати по ній звітність та як власникам закордонних бізнесів уникнути штрафу від 150-300 тис. грн?
Недарма говорять, хто володіє інформацією – той володіє світом. Масштабування бізнесу та вихід на закордонні ринки – мрія кожного підприємця. Незнання своїх податкових обов’язків та недалекоглядність часто призводить до втрати прибутків. Як наслідок власник навіть не підозрює, що його компанія підпадає під поняття КІК та ризикує отримати штраф у розмірі понад 150 – 300 тис. грн. Тому ділюся досвідом, як уникнути такої ситуації, правильно подати звітність та вести легальний бізнес у будь-якій точці світу.
Що вважається контрольованою іноземною компанією (КІК)?
Контрольованою іноземною компанією є юридична особа, яка зареєстрована в будь-якій зарубіжній державі та перебуває під контролем резидента України. Також до КІК можуть належати бізнеси без статусу юридичної особи (фонди, трасти, партнерства, об’єднання підприємств), які на постійній основі отримують прибуток. Більшість компаній, які релокувалися після повномасштабного вторгнення до іноземних держав підпадають під це поняття.
Контролююча особа КІК – громадянин України чи компанія, зареєстрована в нашій державі, що є прямим чи опосередкованим власником. Контролер обов’язково має бути податковим резидентом нашої держави.
Звільнення від подвійного оподаткування
За міжнародними договорами не має допускатися ситуація, коли відбувається нарахування податку на частку прибутку КІК в різних країнах. Тому важливо визначити податкове резидентство контролера, щоб розуміти, чи належить бізнес до КІК та чи треба подавати звітність у нашій державі.
Юридична особа вважається податковим резидентом, якщо вона зареєстрована в Україні. А для громадян застосовуються 2 критерії: місця проживання (більше 183 днів) та центру життєвих інтересів (з якою державою більш тісні зв’язки). Також наявність українського ФОП свідчить про податкове резидентство нашої країни.
Наполегливо раджу скористатися юридичною консультацією, щоб точно визначити, чи треба повідомляти органи ДПС про свій іноземний бізнес і подавати звіт про КІК.
Поріг володіння / рівень контролю (більше 50% або більше 25% з 2023 року)
Істотним критерієм є частка контролера. Компанія вважається КІК, якщо податковий резидент України (фізична чи юридична особа) володіє:
- більш ніж 50% іноземного бізнесу,
- або більш ніж 10% (у 2022 – 2023 – 25%) за умови, що декілька резидентів України (фізосіб чи юросіб) володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків.
Або якщо здійснюється фактичний контроль над іноземною компанією (окремо чи разом з іншими резидентами України).
Коли бізнес відповідає всім вказаним вище вимогам, він вважається КІК.
Повідомлення про набуття / припинення контролю
За Податковим кодексом України контролер має повідомляти органи ДПС про володіння часткою іноземного бізнесу, продаж частки та початок здійснення контролю протягом 60 днів. Форма повідомлення про КІК затверджена наказом Міністерства фінансів України від 22 вересня 2021 року №512.
Документи, що підтверджують статус КІК
Це може бути виписка з реєстру юридичних осіб іноземної держави, фінансові звіти, податкові декларації, договори чи рішення про ліквідацію.
Терміни подання звітності
Для фізичних осіб
Податкова звітність щодо КІК подається контролером одночасно з декларацією про майновий стан і доходи за попередній рік. До звіту про КІК обов’язково долучається аудитована фінансова звітність. Дедлайн подачі документів – 1 травня.
Для юридичних осіб
Компанії подають звітність протягом 60 днів після завершення звітного року (до 1 березня) одночасно з поданням декларації про прибуток підприємств.
Навіть якщо за законодавством є конкретна підстава для звільнення від оподаткування КІК (наприклад, “активний бізнес”), все одно потрібно надсилати звіти.
Документи подаються до ДПС за місцем проживання чи місцезнаходженням юридичної особи через Електронний кабінет платника податків.
Варто зауважити, що звітні періоди можуть різнитися в окремих країнах звіту (і строки подання настають пізніше, ніж в Україні). Якщо контролер не може подати фінансову звітність КІК з цієї причини, він готує скорочений звіт у вказані вище строки. А вже до кінця календарного року має подати повний звіт за минулий рік.
Оподаткування прибутку КІК
Податок на прибуток КІК (ПДФО або ПНП) сплачується, якщо дохід більше, ніж 2 млн євро за 1 рік, якщо вона не веде благодійну діяльність чи не є публічною (коли її акції представлені на біржі).
За загальним правилом зі скоригованого прибутку КІК сплачується 18%. Також фізичні особи сплачують додаткового 5% військового збору.
А щоб правильно визначити прибуток КІК, що підлягає оподаткуванню, та порахувати суми податків, раджу додатково звернутися по юридичну консультацію.
Санкції за неподання звітності по КІК
ДПС здійснює обмін інформацією з органами контролю закордонних держав. Тому завжди існує шанс виявлення іноземного бізнесу, про який не повідомили в податкову.
Неподання звіту про КІК тягне за собою штраф у розмірі 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року (302 800 грн у 2025 році). За кожен день прострочення подання сплачується штраф у розмірі 1 прожиткового мінімуму (3028 грн), але не більше 50 прожиткових мінімумів (151 400 грн).
А неповідомлення про набуття чи припинення контролю над КІК потягне санкції у розмірі 300 прожиткових мінімумів (908 400 грн).
Раджу не ігнорувати дедлайни для повідомлення та подання звітності. Фінансова прозорість – запорука вашого спокою.
Податкові консультації щодо КІК
При виході бізнесу на зарубіжні ринки наполегливо рекомендуємо заручитися юридичною підтримкою, адже фінансова звітність КІК – відповідальність власника. Так ви збережете прибуток, уникнете перевірок та небажаних штрафів. Навіть невеличка затримка чи помилка в документах може коштувати дорого.
Тому рекомендую кожному детально розібратися, чи підпадає бізнес під поняття КІК та як платити податки, та бажаю успіхів у масштабуванні!
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 597
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 253
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 187
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 131
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики 101
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17947
-
Гладка шкіра без зморшок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 16200
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 14648
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 11832
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11567