Що робити під час обшуку на підприємстві: поради адвоката для бізнесу
Як діяти під час обшуку на підприємстві: основні помилки, поради та роль адвоката
Ще від дуже юних літ закарбувались в моїй голові письменницькі застереження про п’ять головних рис симпатичної вдачі “дивацького народу по той бік Атлантиди”. Можливо, і ви пригадуєте ті чесноти – якби ж знаття, забув, спізнивсь, якось-то воно буде, я так і знав? У моїй адвокатській практиці, на жаль, я мав нагоду не раз пересвідчитись: гопак на граблях достатньо поширене явище на наших теренах. Найчастіше безпорадні вихиляси доводиться спостерігати під час обшуків, до яких неготові.
Отже, до вас завітали з обшуком…
Обшук на підприємстві – ситуація, від якої не застрахований жоден власник бізнесу. І, на жаль, це питання часто ігнорується підприємцями. Вони помилково вважають, що якщо бізнес ніяк не причетний до злочину та не порушує закон, то можна не вивчати порядок дій при обшуку та не проводити інструктаж для працівників.
Мушу констатувати, що незнання інформації про права підприємця під час обшуку та правил поведінки, шкодить бізнесу. Розгубленість працівників часто призводить до витоку конфіденційної інформації та того, що вони стають учасниками кримінального провадження.
Знання про те, що робити під час обшуку, необхідні так само як правила надання першої медичної допомоги. Адже ви точно зорієнтуєтеся в критичній ситуації. Тому далі розповім, як не допустити порушень під час обшуку та що потрібно робити в такому випадку. А також розкрию питання, хто має право проводити обшук, і чи можуть вилучити документи або техніку.
Найпоширеніші помилки при обшуку
Обшук фірми є приводом для стресу як власників бізнесу, так і працівників. Скажу з досвіду, що більшість помилок спричиняє незнання своїх прав, неправильна поведінка під час обшуку чи надмірне хвилювання. Ось найпоширеніші з-поміж них:
Давати волю емоціям
Через зайвий стрес можна втратити пильність. Будьте впевненими, спокійними та зосередженими. Це побудує доброзичливий тон комунікації з представниками правоохоронних органів.
Пам’ятайте, що обшук у компанії проводиться з метою збору доказів вчинення кримінального правопорушення, та за потреби можуть вилучити її майно. Слідкуйте, що перевіряє слідчий, і які речі та документи він забирає. Спілкуйтеся ввічливо, попросіть роз’яснити ваші права і для чого проводиться обшук бізнесу. Ні в якому разі не перешкоджайте роботі правоохоронних органів.
Одразу давати пояснення
Говорити та показувати все й одразу – помилкові дії власника під час обшуку. Все сказане може бути використано проти вас. Коли правоохоронці прибули на обшук на роботі, негайно зателефонуйте адвокатові. І накажіть працівникам мовчати до його прибуття. Не ведіться на пропозиції обшуку без протоколу і “вирішення питань”. Та наголосіть на тому, що ви хочете дочекатися приїзду адвоката.
Якщо правоохоронні органи починають обшук без адвоката, фіксуйте їхні дії на фото чи відео.
Не просити правоохоронні органи надати документи
Підставою для проведення обшуку є ухвала слідчого судді місцевого суду про дозвіл на обшук у приміщенні компанії. Тому перед обшуком треба просити таку ухвалу і службові посвідчення у посадових осіб, які прийшли до вашого офісу.
Уважно перевіряйте всю інформацію в документах. Має бути чітко вказано назву, адресу компанії, дані її власника та строк дії ухвали.
Зверніть увагу! Строк цього документа має бути не довше 1 місяця з дня постановлення. Якщо до вас прийшли з обшуком пізніше чи проводять обшук без ухвали суду, це порушення норм законодавства.
Якщо не перевірити повноваження і не попросити документи, ви ризикуєте злити конфіденційну інформацію компанії невідомим особам.
Торкатися речей і документів чи переставляти їх
Підприємці часто хвилюються, чи можуть вилучити техніку або інші цінні речі в процесі обшуку. Багато власників бізнесу помилково вважає, що їх врятує переховування речей і документів у процесі обшуку. Однак існує ймовірність вилучення таких речей і взяття відбитків пальців з них надалі. Часто кримінальне провадження підприємства є наслідком таких необачних дій. У результаті ви будете причетні до злочину, який не вчиняли.
Ігнорувати попередню підготовку до обшуку
Більшість підприємців помилково вважає, що це їх не торкнеться, і знання про порядок дій не потрібні. Проте, коли відбувається обшук, працівники розгублені та починають розповідати все слідчому. Як цьому запобігти?
- Повідомте всіх, хто працює з вами, про характер інформації компанії та підпишіть угоди про нерозголошення.
Заздалегідь укладіть договір про надання професійної правничої допомоги з адвокатом у вашому населеному пункті, щоб бути впевненим, що до вас зможуть приїхати протягом 1 години. Такий правник буде в курсі всіх справ та зможе надати оперативну та якісну допомогу.
- Організуйте майстер-клас із юристом для своєї команди. Чітка інструкція для працівників зорієнтує, які права під час обшуку вони мають, та як себе поводити в такій ситуації.
Подбайте про схоронність інформації на підприємстві. Перенесіть дані на безпечні сервери та вигадайте складні паролі, адже існує також імовірність вилучення техніки. Також не варто відкрито зберігати цінні документи та гроші. Ще бажано встановити в офісі приховані камери.
- Зателефонуйте адвокатові та просіть дочекатися його прибуття. Для цього потрібно подати клопотання у письмовій формі.
Перевірте інформацію в ухвалі про обшук і повноваження осіб, що до вас прийшли. Якщо дані неправильні чи неточні, строк ухвали сплив чи посадовці не мають відповідних повноважень, ви маєте право не допустити їх до обшуку.
- Бажано дочекатися адвоката та не починати обшук без нього. Постійно слідкуйте за діями правоохоронних органів, що саме вони оглядають та вилучають.
Фіксуйте свої зауваження щодо процедури в протоколі про обшук. Це допоможе вам при поверненні майна та оскаржень дій посадових осіб в суді.
- Вимагайте, щоб вам видали примірник протоколу про обшук.
Пам’ятайте, що ви маєте право не надавати жодних свідчень і зателефонувати до поліції, якщо процедура проведення порушується, на вас тиснуть, пропонують “домовитися” і так далі.
Ця інструкція під час обшуку допоможе не розгубитися у разі візиту працівників правоохоронних органів, зафіксувати будь-які порушення та оскаржити незаконні дії посадових осіб у майбутньому.
Як може допомогти адвокат під час обшуку?
Є хибна думка про те, що дзвінок адвокатові є чарівною таблеткою та не потрібно знати правила поведінки при обшуку. Насправді фахівець слугує підстрахуванням для власника бізнесу.
Дуже бажано, щоб адвокат приїхав якомога раніше, і щоб обшук розпочався при ньому. Пам’ятайте, що слідчий, прокурор чи інша посадова особа має допустити адвоката на будь-якому етапі обшуку.
Адвокат контролюватиме, щоб посадові особи не вчиняли порушень процедури, не підкидали зайвих речей, не чинили тиску на власників бізнесу і так далі. Також професійний правник зафіксує всі зауваження в протоколі обшуку, збереже всі потрібні документи та забезпечить дотримання ваших прав.
Із залученим адвокатом ви точно не розгубитеся, не скажете зайвого і точно не нашкодите своїй компанії. Тому наполегливо раджу мати контакт перевіреного фахівця та заздалегідь провести підготовку ще до обшуку. Щоб не сталося, як у тій історії про істинно дивний народ, яку я згадав на початку свого розумування. Переконаний, час переписати код, відмовившись від згубної програми “якби ж знаття - забув - спізнивсь - якось-то воно буде - я так і знав”, давно настав.
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 18:35
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 599
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 256
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 191
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 132
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики 101
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17949
-
Гладка шкіра без зморшок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 16330
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 14974
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 11916
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11569