Український бізнес сьогодні: ризики і виклики
Бізнес-спільнота України при плануванні бізнесу на нинішній рік, має враховувати світові тенденції, насамперед у межах європейського вектору інтеграції вітчизняних економічних процесів.
І в той же час зважати на наступні особливості економічного, політичного й соціального розвитку власної країни.
- Російсько-українська війна так чи інакше вносить корективи до бізнес-планів українських підприємців. Так само, як і політика президентів України й Росії. Залежно від посилення чи послаблення впливу з боку лідерів відчуваються зміни на економічному просторі.
- Вибори президента США та його потенційний вплив на українську політику. Справжнє розуміння Сполучених Штатів, їхніх внутрішніх реалій і зовнішньополітичних мотивацій є на сьогодні більш, ніж актуальним.
- Можливий світовий економічний спад. Аналітики у цьому плані не надто категоричні, але не відкидають ймовірності сповільнення економічного росту до кінця 2020 року. На ведення вітчизняного бізнесу впродовж поточного року він навряд чи вплине, але до цього треба бути готовими.
- Великі виплати за державним боргом України перед міжнародними фінансовими інституціями. Якщо раптом МВФ відмовиться підтримувати нашу державу, це позначиться на діловій активності бізнес-середовища.
- Розпад правлячої еліти на окремі групи, темп "турборежиму" нової команди, яка породжує перманентні політичні конфлікти та непорозуміння.
- Напруга, що зростає, між активним громадянським суспільством України та правлячим політичним режимом. У найближчому майбутньому нас може очікувати загострення суспільно-політичної напруги, аж до масових протестів, насамперед навколо ситуації з ринком землі.
Чи можна протистояти викликам і без втрат обійти ризики? Можна з урахуванням поправок на чинники, які обмежують можливість цього протистояння. Виклики, які, ймовірно, залишаться впродовж нинішнього року незмінними – це інституційна слабкість України, відсутність стратегічного бачення з усіх ключових питань та системного плану проведення реформ, слабка економіка, повільне зростання, недостатнє інвестування, значна кількість державних підприємств, неефективний перерозподіл коштів через бюджет, а також протистояння українських державних установ та олігархів.
Представники ділових кіл України готові до таких ризиків. Вони визначили пріоритети, які мають призвести до економічного зростання країни у найближчі п’ять років. Головний з них – це протидія тіньовій економіці, яка, залежно від сектору, коливається від 25% до 60%, що створює нерівні правила гри на ринку та заважає прозорому бізнесу рухатись уперед. Другий – зниження податкового навантаження на фонд оплати праці та тиску на легальний бізнес. Далі - продовження гармонізації законодавства України з нормами ЄС, аби українська продукція відповідала європейським вимогам та бізнес не мав труднощів з постачання продукції з та до ЄС.
Ще – прийняття сучасного трудового законодавства. Про зміни назустріч європейським умовам трудового законодавства бізнес говорить кілька років поспіль. Чи з’явиться можливість відкрити ринок праці України для якісних міжнародних спеціалістів, покаже час.
Серед пріоритетів представники українського бізнесу бачать також доступ до дешевих фінансових ресурсів у вигляді кредитних коштів, сприяння інноваціям, впровадження нових технологій у бізнесі та державному управлінні, інвестиції в розвиток людського капіталу, розбудова інноваційної економіки, що неодмінно має стати підґрунтям для подальшого економічного та соціального зростання країни.
- Історія повторюється. І вона має повторюватись правильно Віктор Плахута вчора о 17:05
- Без землі. Небо хамелеонів Олег Короташ вчора о 16:19
- 3 роки вторгнення. 11 років війни. 400 років нашої боротьби Володимир Горковенко вчора о 12:31
- Процедура переведення військовослужбовця в іншу частину після самовільного залишення Тетяна Шупик вчора о 12:16
- Несправедливі умови договорів: як захистити себе від пастки? Дмитро Зенкін вчора о 10:00
- Біженці та мирні перемовини: час працює проти України Любов Шпак вчора о 08:52
- Альтернативна енергетика: що краще – СЕС, ВЕС чи приватні ГЕС? Ростислав Никітенко вчора о 07:37
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 23.02.2025 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 22.02.2025 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
-
Литва розпочала розбирати ЛЕП до Росії. Частину обладнання передадуть Україні – фото
Бізнес 2404
-
Що для України означає результат виборів у Німеччині
Думка 2268
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 2056
-
FT: У нового уряду Німеччини будуть проблеми зі збільшенням допомоги Україні
Фінанси 1538
-
Третій за величиною НПЗ Росії зупинився після атаки українських дронів
Бізнес 1497