Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів
Штучний інтелект трансформує закупівлі, оптимізуючи процеси й знижуючи витрати, зокрема в Україні, впроваджуючи рішення для бізнесу.
Штучний інтелект (ШІ) став не просто трендом, а необхідністю для сучасного бізнесу, зокрема, у сфері закупівель. Завдяки автоматизації, прогнозуванню та аналітиці ШІ відкриває нові горизонти для оптимізації процесів та зниження витрат. Але як саме ця технологія трансформує закупівельну галузь і що це означає для України?
Світові компанії активно впроваджують штучний інтелект у закупівельні процеси. Ось кілька яскравих прикладів:
1. Оптимізація ланцюга постачання
Наприклад, компанія Kinaxis допомагає фармацевтичним компаніям уникати перебоїв. Їхні рішення дозволяють прогнозувати дефіцит ліків, коригувати виробництво та швидко шукати альтернативних постачальників.
2. Аналіз витрат
ШІ автоматично аналізує історичні дані, класифікує витрати та генерує звіти. Це дозволяє компаніям ідентифікувати можливості для економії та приймати стратегічні рішення. Наприклад, Google використовує подібні алгоритми для оптимізації власних закупівель.
3. Автоматизація переговорів і контрактів
Мрія кожного закупівельника, яка втілюється у життя просто на наших очах) ШІ автоматично створює контракти, перевіряє їх на відповідність політикам компанії та навіть бере участь у переговорах.
Так, у McDonald's оголосили про багаторічне глобальне партнерство з Google для впровадження технологій ШІ та хмарних сервісів у тисячах ресторанів по всьому світу. Метою є автоматизація процесів, що допоможе зменшити збої в роботі, спростити завдання для команд та прискорити обслуговування клієнтів. Очікується, що це призведе до покращення якості обслуговування та підвищення ефективності операцій. Подивимось, але мені відомі дуже позитивні приклади того, як впровадження ШІ може не лише оптимізувати процеси, а й мати відчутний фінансовий ефект.
Google Cloud наводять приклад великої виробничої компанії, яка мала труднощі з ідентифікацією можливостей для зниження витрат через складність та об’ємність даних про закупівлі. За допомогою ШІ вони автоматизували аналіз історичних даних про витрати, сегментували закупівлі за категоріями й розробили звіти для стратегічного планування. Система також виявляла надмірні витрати та пропонувала більш ефективні сценарії закупівель. Як результат було виявлено можливості для економії на суму $12 млн за рік. Автоматизація аналізу скоротила час на підготовку звітів на 80%, дозволивши команді зосередитися на стратегічних завданнях.
ШІ вже потроху імплементується і закупівельних відділах України.. Я вважаю, що ця технологія має величезний потенціал для трансформації як державного, так і приватного секторів. Мене дуже надихає приклад Медичних закупівель України, які стали взірцем з імплементації цифрового бізнес-рішення та прозорості. Впевнена: удосконалення тут продовжаться й далі.
Тож, чи потрібно закупівельникам взаємодіяти із ШІ вже зараз?
Однозначно — так. Ось чому:
1. Попит на знання росте. У 2023 році кількість вакансій, пов'язаних із ШІ, зросла на 116%. Лідери — P&G, Colgate-Palmolive та Nike.
2. Винагороди за ініціативність. Більше 48% компаній винагороджують співробітників за впровадження інновацій на базі ШІ.
3. Перспективи кар’єрного росту. Компанії, як-от Walmart, вже впроваджують програми навчання для співробітників, які хочуть розвивати компетенції у сфері ШІ.
Як впровадити ШІ у свою роботу?
1. Почніть з малого. Використовуйте чат-боти для автоматизації обробки заявок або спробуйте системи прогнозування витрат.
2. Інвестуйте в навчання. Курси з базових навичок роботи з ШІ — доступні та корисні. Ніхто не вимагає, щоб ви стали програмістом, але розуміння основ допоможе у впровадженні.
3. Залучайте експертів. Якщо не знаєте, з чого почати, зверніться до професійних консультантів (наприклад, до нашої команди!). Ми допоможемо адаптувати найкращі практики для вашого бізнесу.
Штучний інтелект — це не просто технологічна інновація, а стратегічний інструмент, який вже зараз впливає на глобальні ринки закупівель. За даними Zero100, 90% великих компаній вже експериментували із впровадженням ШІ в ланцюги постачання, а 68% очікують значного зменшення витрат на запаси. Водночас понад 36% вважають, що ця технологія знизить витрати на матеріали, а 30% прогнозують скорочення транспортних витрат на "останню милю".
Для України ШІ може стати каталізатором змін у всій економіці: від боротьби з корупцією в закупівлях до оптимізації бізнес-процесів у приватному секторі. Проте успіх залежить від того, наскільки швидко і активно ми адаптуємо ці інновації.
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 600
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 268
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 202
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 139
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики 101
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17954
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 16291
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12074
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11591
-
"Ніде в Україні не бачив таких цифр". У Києві виявили рекордну кількість перевантажених фур
Бізнес 7750