Шукати ресурси для повоєнної відбудови потрібно вже зараз
Війну ще не завершено, але стратегії післявоєнного буття необхідно розробляти вже сьогодні.
Своєчасність в цьому питанні допоможе запобігти дезорганізованості одразу після завершення бойових дій і суттєво скоротить перехідний період від воєнного часу до мирного.
Стратегія повоєнної відбудови перш за все має відповідати на три базові питання:
- Що відновлюємо, а що будуємо «з нуля»?
- Де взяти на це ресурси і скільки їх знадобиться?
- Чи впораємось власними силами, чи обов’язковою умовою буде залучення країн-партнерів та міжнародної допомоги?
Зараз неможливо дати більш-менш притомну відповідь на перше питання. Відповідь на третє зрозуміла – так, нам потрібна допомога з боку наших партнерів та міжнародних організацій, як ресурсна, так і консультативна й організаційна. А ось щодо відповіді на друге питання, то вже зараз варто починати пошук ресурсів для відбудови. Бо можливостей державного бюджету, навіть із грантами та донатами від країн-донорів буде недостатньо.
За оцінками Світового Банку, на початок 2023 року загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становила $411 млрд, на початок 2024 року прогнозні показники зросли до $486 млрд, а зараз ці витрати збільшились вже до $524 млрд. І це ще не остаточні цифри.
На даний час ЄС уже зобов’язався надати Україні до $54 млрд до 2027 року, а країни G7 планує виділити до $50 млрд доларів позик, з яких США вже виплатили $20 млрд, фінансуючи їх доходами від заморожених російських активів. Світовий банк і МВФ також відіграють ключову роль, пропонуючи позики українському уряду. Кабінет міністрів України теж виділяє кошти. Але всього цього недостатньо – гранти, кредити та бюджетні кошти можуть перекрити хіба що 1/3 від потреб, що обраховані на даний час. Залишається прогалина, особливо з урахуванням загальної оцінки в $524 млрд.
Заповнювати цю прогалину доведеться через перемовини про збільшення поточного фінансування за вже визначеними програмами та від тих держав та інституцій, з якими Україна співпрацює. А також через залучення приватних інвестицій, оптимізацію внутрішньої економічної політики, зокрема в її регуляторній та фіскальній складових та через цільові емісії цінних паперів. Окремо варто додати до цього й пошук нестандартних джерел, зокрема краудфандінг, випуск токенів тощо.
Відповідно, на даний час варто розраховувати на такі базові джерела ресурсів як:
- Міжнародна допомога: кредити та гранти. Це традиційне джерело ресурсів, які Україна отримує як від держав-партнерів (кредити) та країн-донорів (гранти) так і від міжнародних фінансових організацій – МВФ, Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР), Багатосторонньої агенції з гарантії інвестицій (БАГІ), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейського інвестиційного банку (EIБ) тощо.
- Іноземні приватні інвестиції. Для використання цього джерела Україні доведеться перейти від обіцянок до дій у створенні сприятливого інвестиційного клімату та наданні гарантій недоторканості прав власності інвесторів. Нагадаю, свого часі зацікавленість у вкладанні коштів в Україну висловлювали такі відомі приватні фінансові установи як BlackRock і JPMorgan.
- Національний бюджет України. Уряд може виділити кошти з державного бюджету на відбудову, але при цьому важливо оптимізувати витрати та забезпечити ефективне управління фінансами.
- Спеціалізовані фінансові інструменти: бонди на відновлення. Випуск цільових облігацій внутрішньої та зовнішньої державної позик дозволить залучити кошти від громадян та інституцій різних країн.
- Токенізація. Випуск токенів є досить новим інструментом залучення коштів та оперування ними і містить як позитиви, так і ризики. Токенізація відноситься до процесу конвертації реальних активів, таких як нерухомість, твори мистецтва або фінансові інструменти в цифрові токени на блокчейні. Використання токенів як джерела коштів для відбудови України потребуватиме якісної маркетингової стратегії та постійної роботи в медіасфері для створення та підтримування позитивного іміджу як держави в цілому, так і результативності відбудови зокрема.
- Партнерство з приватним сектором. Державні-приватні партнерства можуть бути ефективними для реалізації великих проєктів відновлення інфраструктури та стабілізації суспільно-політичної ситуації. Є позитивні приклади співробітництва урядів Японії та бізнес-конгломератів – Дзайбацу – щодо спільної роботи зі скорочення безробіття та формування нових виробничих кластерів. У Південній Кореї уряд та фінансово-промислові групи – Чеболь – об’єднали зусилля для вирішення схожої задачі – держава та місцева влада вкладалися в освіту, інженерну інфраструктуру та логістику, а корпорації брали на себе побудову підприємств та забезпечення населення роботою. Окрім того, у зазначених вище прикладах держава брала на себе частину представницьких функцій для просування вітчизняної продукції на зовнішніх ринках, певним чином забезпечуючи маркетингову підтримку для експорту.
- Новітній «План Маршалла» для України. Його реалізація надасть можливість країнам-партнерам компенсувати ті втрати, нехай і частково, які вони зараз мають від розпочатих Трампом тарифних війн. Україна може стати транснаціональним торгівельним хабом для США, ЄС та Китаю.
- Реформа системи оподаткування. Спрощення фіскальної та бухгалтерської звітності та зниження рівня оподаткування збільшить надходження до бюджету через прискорення обернення капіталів та забезпечить більше ресурсів для відбудови.
- Доходи від заморожених російських активів. Тут варто зрозуміти, що розраховувати на передачу Україні всіх російських активів, які зараз «заморожені» в США та країнах Європи немає сенсу. Найбільший утримувач цих активів – Бельгія, була максимально відвертою щодо перспектив ними скористатися. «Ми живемо не у світі фантазій. Ми живемо в реальному світі, де, якщо ви забираєте у когось 200 мільярдів євро, то це матиме наслідки», - наголосив прем'єр-міністр Бельгії Барт де Вевер. Проте це не говорить про те, що цей актив не можна використати для потреб України в інший спосіб. Інноваційний підхід, який вже застосовується в ЄС і США, включає використання доходів, отриманих від заморожених російських суверенних активів, для фінансування позик для України. Це не прямі репарації, але використання доходів від активів, що є неочікуваним джерелом, яке може значно допомогти нам у післявоєнній відбудові.
- Благодійна допомога. Залучення коштів через фонди, які займаються збором благодійних внесків, може стати додатковим джерелом фінансування, наприклад, регіональних та місцевих проєктів відновлення.
- Краудфандинг, філантропія, внески діаспори. Вони хоч і поступатимуться в обсягах тим джерелам, що перераховані вище, але й їх не можна недооцінювати. Використання платформ для збору коштів від населення на конкретні проекти відновлення може також бути ефективним, особливо на рівні невеликих громад і місцевого самоврядування.
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9691
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 5477
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5005
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4512
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3797