Банки під час фінансових криз: за що дали Нобелівську премію з економіки цього року?
На думку членів Нобелівського комітету, розуміння механізмів протистояння фінансовим кризам та депресіям — це значущий інструмент для їх подолання.
Цього року троє американців стали лауреатами Нобелівської премії з економіки — Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг займалися дослідженням банків та фінансових криз. Чому їхнє дослідження таке важливе для розуміння процесів в економіці, розберемося в сьогоднішньому блозі.
Напрацювання нобелівських лауреатів стосуються розуміння того, яку роль виконують банки в економіці, а також чому уникання краху банків — це життєво важливо під час криз. У 80-х роках минулого століття їхні дослідження стали основами в регулюванні фінансових ринків. На думку членів Нобелівського комітету, розуміння механізмів протистояння фінансовим кризам та депресіям — це значущий інструмент для їх подолання.
Бен Бернанке, який в минулому очолював ФРС США, займався дослідженням банкрутства банків під час Великої депресії в Сполучених Штатах. До того часу, коли з’явилися його основоположні роботи, вважалося, що банкрутство банківських установ є наслідком кризи, а не його причиною. Економісти покладали провину за кризу 1930-х років на ФРС через нестачу готівки у банківських відділеннях, проте, згідно з висновками Бернанке, суто це не може пояснити руйнівну силу Великої депресії. Найбільша проблема, на думку лауреата, полягала в банківській паніці, адже майже одночасний вивід великої суми заощаджень і став причиною подальшої кризи. Це призвело до неможливості кредитування населення і подальшої глобальної рецесії.
Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг, американські економісти, у своїх наукових роботах ще на початку 1980-х років розібрали яким чином державні гарантії по депозитах здатні перешкодити фінансовим кризам. Світова фінансова криза 2008 року допомогла на практиці перевірити напрацювання Даймонда та Дібвіга. В той час головою ФРС був Бен Бернанке, який разом з мінфіном США прийняв ряд стратегічних рішень для допомоги банківській системі. Були створені нові програми кредитування, короткострокові відсоткові ставки знижені до нуля, а довгострокові знижені до небачених раніше показників. При цьому керування придбаннями інвестицій Федеральною резервною системою здійснювалося в ручному режимі. Все це допомогло полегшити брак кредиту і великі банки, на яких трималася економіка, вистояли, що заспокоїло інвесторів. Кризи уникнути не вдалося, але заведено вважати, що ФРС під керівництвом Бернанке зробила усі кроки, щоб Велика депресія не повторилася.
Їхні дослідження, які тривали з 1980-х років справді мали не лише теоретичне, але і практичне значення, розширивши здатність кількох поколінь фінансистів і політиків уникати та запобігати глобальним кризам. Для функціонування економіки необхідно залучати заощадження до інвестицій, але вкладники надають перевагу завжди мати можливість отримати свої гроші назад, а позичальники хочуть бути впевненими у тому, що їх не змусять достроково розплачуватися за кредит. Завдяки працям Даймонда та Дібвіга банки змогли запропонувати найкраще з можливих розв'язання цих проблем. При цьому стає очевидним як банки стають вразливими на фоні панічних настроїв. За умови масової істерії люди ідуть виводити кошти з банків, що сприяє їхньому руйнуванню. Але якщо уряд виступає гарантом страхування коштів — таку небезпечну тенденцію цілком ймовірно змінити.
Можна провести аналогії з сучасною ситуацією в Україні. Уряд зробив багато кроків, щоб зменшити паніку на валютному ринку, дав гарантії страхування коштів, регулярно випускає військові облігації для залучення нових інвестицій, чим забезпечив стабільність банківської системи. Тож, можна помітити як напрацювання американських економістів стали в пригоді для нас під час кризи, спровокованої війною.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 231
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 184
- Пристань для Ocean-у 145
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 137
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 133
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9890
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 5855
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5040
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3804 -
Помада в сховищі, манікюр після тривоги: історії українців, для яких бʼюті — це акт сили й виживання
Життя 2337