Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя
Оформлення частки у спільному майні після смерті колишнього подружжя: правові аспекти, спадкування, судова практика та нотаріальне оформлення.
Випадки, коли після розірвання шлюбу вже колишнє подружжя не здійснює поділ майна трапляються не так часто. Ще рідше про поділ згадують аж після смерті одного з колишнього подружжя. В цьому випадку, процедура поділу майна суттєво ускладнюється.
У цій статті детально розглянемо випадок яким чином оформити право власності на частку у спільному майні колишнього подружжя, після смерті одного з подружжя.
Типовою є ситуація, коли подружжя перебуваючи у зареєстрованому шлюбі, оформлює все спільне майно на когось одного, не замислюючись про оформлення частки у спільному майні.
Перш за все зауважу, що статус майна, яке відноситься до спільного сумісного майна подружжя та порядок оформлення частки у такому майні визначають, зокрема, такі законодавчі акти:
- Цивільний кодекс України;
- Сімейний кодекс України;
- Закон України «Про нотаріат»;
- Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, та ін.
1. Яке майно відноситься до спільного сумісного майна подружжя.
Майно, яке входить до складу спільного майна подружжя визначає Сімейний кодекс України (ст.ст. 60, 61, 69 СК України).
Стаття 60 СК України передбачає, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Частинами 1-3 статті 61 СК України передбачено, що об'єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.
Також, об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.
Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Отже, перебуваючи у шлюбних відносинах, подружжя може набути наступне спільне сумісне майно, яке підлягає поділу:
- Нерухоме майно (квартира/будинок/інше).
- Земельні ділянки.
- Транспортні засоби.
- Корпоративні права підприємства.
- Грошові кошти та ін.
Виходячи із норм Сімейного кодексу, все майно набуте подружжям за період перебування у шлюбі є спільною сумісною власністю подружжя, незалежно від того, хто з них та в якій кількості вніс грошові кошти на його придбання.
2. Оформлення права власності на частку в спільному майні колишнього подружжя після смерті одного з них.
У випадку смерті колишнього чоловіка чи дружини, близькі родичі звертаються до нотаріуса для відкриття спадщини померлого.
На цей процес законодавством встановлений строк 6 місяців.
Непоодинокі випадки, коли один із колишнього подружжя, вважає, що може успадкувати свою частку у спільному майні подружжя, навіть не замислюючись над тим, що не відноситься до кола спадкоємців свого колишнього чоловіка/дружини, а, отже, згідно з нормами чинного законодавства не може претендувати на частку у спадщині померлого.
Важливо. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Виходячи із норм діючого законодавства, ½ частка у спільній сумісній власності колишнього подружжя (наприклад, квартири) не входить до складу спадщини після смерті колишнього чоловіка/дружини.
Але, фактично, нотаріуси у більшості випадків не досліджують колишні родинні звʼязки померлого, і до складу спадщини включать все майно, що зареєстроване за померлим.
Тому, у таких випадках, коли дружині або чоловікові стане відомо про смерть іншого, потрібно звернутися до нотаріуса для оформлення права власності на свою частку у спільній сумісній власності колишнього подружжя.
Це можна зробити шляхом отримання у нотаріуса Свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя.
Пункт 4 частини 1 статті 34 Закону України «Про нотаріат» визначає, що нотаріуси видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя (колишнього подружжя) на підставі спільної заяви або в разі смерті одного з подружжя.
Частинами 1-3 статті 71 вказаного Закону передбачено, що у разі смерті одного з подружжя (колишнього з подружжя) свідоцтво про право власності на частку в їхньому спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя (колишнього з подружжя) з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна.
Зазначене свідоцтво у разі смерті одного з подружжя видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини.
2.1. Строки подачі заяви нотаріусу.
В першу чергу зазначу, що чинне законодавство не встановлює строків подачі такої заяви одним із подружжя.
Також видача Свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя не залежить від видачі Свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям померлого.
Тобто, той із подружжя, який має намір оформити свою частку у спільному майні може це зробити незалежно від того, чи отримали спадкоємці свідоцтво про право на спадщину. Це пояснюється тим, що частка у спільному майні подружжя не входить до складу спадщини, а отже, не може бути успадкована.
Такої ж позиції дотримується і Верховний Суд.
У постанові від 17.03.2021 по справі № 761/36415/18 суд сформував висновок: «Видача свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя здійснюється нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з повідомленням спадкоємців померлого. Це не може залежати від отримання спадкоємцями свідоцтва про право на спадщину.»
2.2. Перелік документів для отримання свідоцтва.
Для отримання Свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя потрібно подати нотаріусу разом із заявою такі документи:
1. Документ, що підтверджує шлюбні відносини або розірвання шлюбу (свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу).
2. Документи, що підтверджують право власності колишнього подружжя на спільне майно.
Якщо йдеться про нерухоме майно (квартиру, будинок тощо), нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Для земельної ділянки нотаріус також отримує витяг з Державного земельного кадастру.
Тобто, виключно за наявності вищевказаних документів/відомостей, нотаріус видає одному з подружжя зазначене Свідоцтво.
Зазначений перелік не є вичерпним, оскільки нотаріус в залежності від обставин нотаріальної дії, яку він вчиняє, має право витребовувати від фізичних/юридичних осіб відомості та документи, які необхідні для її вчинення (ст. 4 Закону України «Про нотаріат»).
Якщо нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва (наприклад, через відсутність документів, що підтверджують право власності), оформлення частки в спільному майні колишнього подружжя здійснюється в судовому порядку. З таким порядком можна буде ознайомитися в моїй наступній статті.
ВИСНОВОК:
1. Для оформлення права власності на частку в спільному майні подружжя, необхідною умовою є придбання майна у період шлюбу.
2. Частка у спільному майні колишнього подружжя не входить до складу спадщини і не може переходити іншим спадкоємцям за правом спадкування.
3. Оформити право власності на частку у спільному майні подружжя можливо шляхом отримання Свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя, яке видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини, внаслідок смерті чоловіка/дружини.
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 603
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 277
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 206
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 139
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17963
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 17523
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12241
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11622
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
6462