Енергосервіс – не фальшстарт, а технічна пауза
Нинішнього року в Україні, попри всі труднощі та розмови скептиків, було укладено перші 20 енергосервісних контрактів - у Києві, Одеській, Вінницькій та Полтавській областях. Отже, 20 будівель шкіл та дитячих садочків будуть модернізовані приватними ЕСКО-к
Нинішньогороку в Україні, попри всі труднощі та розмови скептиків, було укладено перші 20енергосервісних контрактів - у Києві, Одеській, Вінницькій та Полтавськійобластях. Отже, 20 будівель шкіл та дитячих садочків будуть модернізованіприватними ЕСКО-компаніями завдяки прийнятому в минулому році закону «Прозапровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законнихінтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабноїенергомодернізації», який дав старт ринку енергосервісу.
Алез 1 серпня 2016 року, коли вся бюджетна галузь країни перейшла з паперовихтендерів на систему електронних закупівель, укладення ЕСКО-контрактівпризупинилося. Адже згідно з новим законом «Про публічні закупівлі» вибіренергосервісних компаній має відбуватись так само, як і всі державні тендери, –через ситему Prozorro. Це викликало необхідність внесення змін в закон проенергосервіс, де має бути прописаний механізм таких електронних закупівель тавласне технічна реалізація цього алгоритму у Prozorro.
Тендердля ЕСКО кардинально відрізняється від тендера на будь-які інші видидержзакупівель. Якщо в решті тендерів учасники змагаються за принципомредукціону, де перемагає той, хто запропонує бюджетній установі нижчу ціну, тов ЕСКО ціни не має. ЕСКО-компанії змагаються за принципом аукціону: перемагаєтой, хто запропонує вищий коефіцієнт ефективності, тобто більшу економію витратна енергоресурси протягом 20 років.
Щена початку року групою експертів з Держенергоефективності, Європейського БанкуРеконтрукції і Розвитку, КиївЕСКО та Асоціації «Інноваційний Розвиток України»був розроблений законопроект, що зареєстрований у Верховній Раді під номером4549. Він не тільки визначає механізм тепер уже електроних ЕСКО-тендерів, а іусуває багато недоліків в законодавстві, що були виявлені під час укладення перших20 контрактів. Але проходження законопроекту через Верховну Раду затягнулось намісяці, і у найкращому випадку від буде прийнятий до кінця року. А оскільки длятехнічної реалізації програмістам Prozorro потрібно ще 5-6 місяців, маємо ризиквтратити весь 2017 рік, адже проведення тендерів у другій половині року недасть можливість переможцям встигнути реалізувати заходи до початкуопалювального періоду.
Ікомпанії, які планували укладення контрактів, і місцеві влади, які вирішилизамовляти енергомодернізацію дитячих садочків, шкіл та лікарень, зрозуміли:процес поставлено на паузу, і як довго вона триватиме – наразі не відомо.
Алехочу всіх запевнити – пауза не затягнеться, ми не втратимо наступний рік.
Заініціативи Асоціації «Інноваційний Розвиток України» народні депутати звернулисядо Прем’єр-міністра та Міністерства економічного розвитку і торгівлі зпроханням дати розпорядження щодо прискореного внесення змін в алгоритм системиProzorro. Нам вдалося зібрати всі залучені в цей процес сторони: представниківдонора (це Європейський Банк Реконструкції та Розвитку), відповідальнихдержавних структур – Держагентства з енергоефективності та енергозбереження,Мінекономрозвитку, а також підрядників, ІТ-компанії. Ще в жовтні було проведенокілька продуктивних зустрічей, ЄБРР погодився надати технічну та фінансовупідтримку, а МЕРТ вже розробляє технічне завдання. процес технічної реалізаціївдалось організувати паралельно з розглядом законопроекту у парламенті. Урезультаті ефективної взаємодії всіх учасників процесу маємо цілковитувпевненість у тому, що навесні процес буде знято з паузи, ЕСКО-аукціони вProzorro запрацюють, і до наступного опалювальногосезону вже реалізовуватимуться нові проекти енергомодернізації, а рік-2017 небуде змарновано.
Хочетьсясподіватися, що завдяки такій синергії можна долати перепони і на шляху довпровадження інших реформаторських ініціатив у країні.
Щодонової редакції ЕСКО-закону, то маю небезпідставну надію на те, що вона пройдеуспішне голосування в парламенті до кінця року.
Законопроектмістить безліч важливих технічних уточнень. Там більш чітко прописана процедурапогодження умов контракту місцевими органами влади, а максимальний термін діїдоговору збільшено з 10 до 15 років. Крім того, законопроект передбачаєможливість закупівель одразу пулу об’єктів, тобто тендер можна буде проводитивідразу на кілька будівель. Наприклад, районний відділ освіти може провеститендер відразу на 3-5 шкіл, а не на одну, як було в першій редакції. Це дужеслушна коректива, адже бізнес енергосервісу не може бути прибутковим на одномуоб’єкті. Так, наприклад, в Європі ЕСКО- компанії обслуговують від 30 будівель.
Отже,з’явилися всі підстави сподіватися, що ЕСКО-система в Україні отримаєзаконодавчо та організаційно забезпечений стабільний розвиток і вже у 2017 роцісотні шкіл, садочків та лікарень будуть мати тепло та економію витрат.
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
- Темна сторона онлайн-шопінгу: Temu потрапив під приціл ЄС Дмитро Зенкін 03.11.2024 21:00
- Проведення обшуку без ухвали слідчого судді Євген Морозов 03.11.2024 19:56
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 15877
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 10143
-
Укранфта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 9217
-
Україна відбудувала останній з трьох мостів через Десну, які були зруйновані у 2022: фото
Бізнес 3688
-
Хазяїн Грузії, Потопельники зі США, Українські скамери оббирають росіян. Найкращі історії світу
3643