Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.11.2017 16:43

Окремі аспекти правового статусу позивача в господарському процесі

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті зясовується наявність в позивача можливості змінити предмет позову шляхом подання письмової заяви до початку розгляду господарським судом справи по суті


       Одним з найголовніших учасників господарських процесуальних відносин є позивач, якому гарантовані різні за своєю сутністю юридичні можливості. Чи дозволено вищевказаній особі до початку розгляду господарським судом справи по суті змінити предмет позову шляхом подання письмової заяви? 

      Правове регулювання вищенаведеного питання відбувається за допомогою відповідних нормативно-правових актів. Зокрема юридична регламентація прав та свобод, гарантованих сторонам в господарському судовому процесі, здійснюється: Головним законом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) а також іншими законами (Господарським процесуальним кодексом України від 06.11.1991 року № 1799-XII (надалі по тексту – ГПКУ), Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII (надалі по тексту - Закон України «Про судоустрій і статус суддів»)). 

        Чинним законодавством передбачено головні засади вдалого становлення на міжнародній арені нашої Вітчизни, як демократичної та правової держави.  Зокрема ч. 1 ст. 55 Конституції України охоплено юридичну норму про те, що права і свободи людини та громадянина захищаються судом. 

        Подібну за своєю суттю норму закріплюють інші нормативно-правові акти. Зокрема згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім й справедливим судом, утвореним законом. 

       Чіткий та недвозначний зміст даних норм в частині всебічного з’ясування прав, гарантованих позивачу та іншим учасникам господарського процесу, конкретизують кодифіковані акти, що в свою чергу посідають почесні місця в багатогранній системі чинного законодавства. Як це розуміти? 

        Згідно зі своїм юридичним статусом позивач є одним з основних суб’єктів господарсько-процесуальних відносин. Тобто, за відсутності згаданої особи господарський процес, як такий, взагалі є неможливим. 

       Чинне законодавство гарантує позивачу різні за своєю суттю можливості, яким в свою чергу властивий майновий чи особистий немайновий характер. Зокрема у відповідності до юридичної норми, закріпленої ч. 4 ст. 22 ГПКУ, до початку розгляду господарським судом справи по суті така особа має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. 

    Таким чином, чинним законодавством гарантовано позивачу різні права. Зокрема згідно з ч. 4 ст. 22 ГПКУ до початку розгляду господарським судом справи по суті дана особа має юридичну можливість змінити предмет позову, подавши письмову заяву про це. 
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]