Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.03.2017 17:02

Окремі проблемні питання спадкування за заповітом

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті зясовується наявність права на обовязкову частку в малолітніх дітей спадкодавця.


    Окремимпредставникам першої черги спадкоємців за законом гарантовано право наобов’язкову частку в спадщині. Чи поширюється дана преференція на малолітніхдітей спадкодавця? 

    Правове регулювання вищевказаного питанняздійснюється за допомогою різноманітних нормативно-правових актів. Зокремаюридична регламентація спадкових правовідносин, учасниками яких є малолітнідіти спадкодавця, відбувається: Головним закономУкраїнського народу (Конституція України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР(надалі по тексту – Конституція України)), а також поточними законами(Цивільний кодекс України від 16.01.2003 року № 435-IV (надалі по тексту – ЦКУкраїни)). 

     Національне законодавство передбачає різніза своїм змістом можливості,  окремим зяких в свою чергу притаманний соціально-економічний характер. Зокрема згідно зі вказівкою, якапередбачена ч. 1 ст. 41 Конституції України, коженмає право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, а такожрезультатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. 

        Подібну за своєю суттю норму закріплюютьінші нормативно-правові акти, які є одними з найважливіших частин вітчизняноїсистеми приватного права. Наприклад, увідповідності до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння,користування та розпорядження своїм майном.  

      Кожна з вищезгаданих правомочностейреалізовується певними способами. Зокрема заповідач, розпоряджаючись тієї чиіншою частиною майна, власником якого він є, може скласти заповіт. 

    Правовий статус, який гарантований вищевказанійособі, є багатогранним. Зокрема ч. 2 ст. 1235 ЦК України передбачаєбезпосередню вказівку про те, що заповідач без зазначення причин може позбавитиправа на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. 

     Але треба пам’ятати про те, що дане правопідлягає істотному обмеженню.  Наприклад,у відповідності до норми, яка охоплена ч. 3 ст. 1235 ЦК України, заповідач неможе позбавити права на спадкування фізичних осіб, які мають право наобов’язкову частку в спадщині. 

    Така преференція гарантована лише окремимпредставникам першої черги спадкоємців за законом. Наприклад, згідно з абз. 1ч. 1 ст. 1241 ЦК України право на обов’язкову частку мають тільки такі фізичніособи: 
1.    малолітні,неповнолітні та повнолітні працездатні діти спадкодавця; 
2.    непрацездатнавдова чи непрацездатний вдівець спадкодавця; 
3.    непрацездатнібатьки спадкодавця.    

       Отже, заповідач в своєму заповіті не можепозбавити права на спадкування окремих учасників цивільних правовідносин.Наприклад, одними з таких осіб є малолітні діти спадкодавця, що в свою чергу підтверджуєнорма, закріплена абз. 1 ч. 1 ст. 1241 ЦК України. 
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи