Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.08.2016 13:05

Окремі питання правового статусу, що гарантований працедавцю

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті встановлюється наявність в працедавця права на розірвання трудового договору з працівником, визнаного наркоманом чи токсикоманом.

     Правовий статус, що гарантований найманим працівникам, включає в себе різні за своєю суттю права та обов’язки, які є майновими або немайновими. Наприклад, вказані особи, працюючи працедавця будь-якої форми власності, водночас повинні дотримуватися трудової дисципліни.

    В окремих випадках, не зважаючи на загальноприйняті правила поведінки, наймані працівники з тих або інших причин не виконують згадані обов’язки. Зокрема деколи вищезазначені учасники трудових правовідносин вчиняють відповідні дії, що суперечать юридичним нормам та моральних імперативам. Наприклад, деколи в робочий час зазначені особи приходять на свою роботу в стані наркотичного чи токсичного сп’яніння. Виникає природне запитання: чи зобов’язаний працедавець звільняти вказаних суб’єктів трудових відносин за умисне вчинення ними такого діяння?

   Правове регулювання вищевказаного питання відбувається за допомогою різноманітних законів. Зокрема юридична регламентація трудових відносин, одним з безпосередніх суб’єктів яких є найманий працівник, що не перебував на своїй роботі більше 3-ох астрономічних годин з неповажних на те причин, здійснюється: Головним законом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) та звичайними законами (Кодекс законів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпП України)).

    Україна, в особі уповноважених нею центральних і місцевих органів влади, забезпечує якісну охорону різних за своєю юридичною суттю прав та свобод, які вітчизняним законодавством гарантовано фізичним особам, що працюють за строковим чи безстроковим трудовим договором на підприємстві, установі організації будь-якої форми власності, а також в фізичних осіб-підприємців. Зокрема згідно з ч. 6 ст. 43 Конституції України кожному з таких працівників гарантується належний захист від незаконного звільнення.

    Чіткий зміст вищевказаної норми в частині розірвання трудового договору з найманим працівником, який прийшов на свою роботу в доведеному стані наркотичного чи токсичного конкретизують інші закони. Як це розуміти?

    Вітчизняне законодавство гарантує працедавцю різні за своєю суттю права. Зокрема згідно з п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України вказана особа може розірвати не тільки строковий трудовий договір, термін чинності якого не завершився, а й трудовий договір, що укладений на невизначений термін, у тому випадку, коли працівник, перебуваючи в стані наркотичного або токсичного сп’яніння, водночас прийшов на свою роботу.

   Отже, чіткому змісту вказаної норми властивий диспозитивний характер. Вищезазначене судження пояснюється тим, що працедавець не зобов’язаний, а має право розірвати трудовий договір, який є строковим чи безстроковим, з найманим працівником, що в свою чергу, перебуваючи в доведеному стані наркотичного або токсичного сп’яніння, водночас прийшов на свою роботу. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи