Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
12.03.2020 10:37

Шум у вихідні дні: аналіз законодавства та судової практики

Юрист, помічник адвоката

Чому шум у суботу та неділю дозволяється на рівні з робочими днями?

З даного приводу існують різні думки, тому в статті керуватимемось виключно законом та судовою практикою.

Питання шуму регулюється Законом України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (далі - Закон).

Окремо щодо будинків діють Правила користування приміщеннями житлових будинків, зі змінами, затвердженими постановою КМУ від 24.01.2006 № 45.

Так, статтею 24 Закону визначено, що у нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються:

- гучний спів і викрики;

- користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму;

- проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.

Захищеними об'єктами, у розумінні Закону, є:

1) жилі будинки та прибудинкові території;

2) лікувальні, санаторно-курортні заклади, будинки-інтернати, заклади освіти, культури;

3) готелі та гуртожитки;

4) розташовані у межах населених пунктів заклади громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;

5) інші будівлі та споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

6) парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків.

Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово. 

При цьому, власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

Наприклад, не дозволяється в будинках чи на прибудинковій території гучний спів та викрики у нічний час, із 22:00 вечора до 08:00 ранку; ремонтні роботи - у робочі дні з 21:00 вечора до 08:00 ранку, а у святкові та неробочі дні - цілодобово.

А як щодо вихідних днів? Саме щодо цього існує спір та різні думки, які зводяться до помилкових висновків про заборону шуму в суботу та неділю.

ПРОБЛЕМАТИКА РОЗУМІННЯ "СВЯТКОВИХ", "НЕРОБОЧИХ" ТА "ВИХІДНИХ" ДНІВ.

Шум повністю забороняється у святкові та неробочі дні, проте чи відносяться до цих понять субота та неділя?

В Кодексі законів про працю України (далі - КЗпП України) встановлений чіткий перелік свят неробочих днів. Так, згідно зі ст. 73 КЗпП України, яка містить "Святкові і неробочі дні", встановлені такі святкові дні: 1 січня - Новий рік; 7 січня і 25 грудня - Різдво Христове; 8 березня - Міжнародний жіночий день; 1 травня - День праці; 9 травня - День перемоги; 28 червня - День Конституції України; 24 серпня - День незалежності України; 14 жовтня - День захисника України.

Робота також не провадиться в дні релігійних свят: 7 січня - Різдво Христове; один день (неділя) - Великдень; один день (неділя) - Трійця.

Згідно зі ст. 67 КЗпП України, загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при п'ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

Таким чином, субота та неділя є вихідними днями, а не святковими чи неробочими, тому відсутня заборона щодо шуму у вихідні дні, наприклад, будівельних робіт, крику, шуму, музики.

При цьому, варто пам'ятати, що існують допустимі межі шуму, які визначені Санітарними нормами допустимого шуму в приміщеннях жилих і громадських будівель та на території житлової забудови та Державними санітарними нормами допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.02.2019 № 463

СУДОВА ПРАКТИКА:

1. Постанова Верховного Суду (№ в ЄДРСР: 74536806):

"Суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про заборону ОСОБА_5, вчиняти будь-яку діяльність, яка створює шум, що перевищує санітарні норми, у неробочий час та вихідні дні, оскільки суд апеляційної інстанції встановив, що ОСОБА_5 порушує правила користування квартирою у житловому будинку, а саме створює шум у неробочий час, який перевищує допустимий рівень і вказана обставина доведена позивачем".

Пояснення. У даній справі відповідачу-порушнику заборонили створювати шум у вихідні дні, тобто в суботу та неділю, проте не звичайний шум, а лише той, що перевищує санітарні норми, що повністю відповідає викладеним у статті висновкам.

2. Постанова Київський районного суду м. Одеси (№ в ЄДРСР: 70174484):

"Отже, згідно з нормами чинного законодавства вихідні дні не є святковими та не є неробочими днями, і заборона щодо здійснення у вихідні дні будівельних робіт, що супроводжуються шумом, відсутня".

3. Рішення Печерського районного суду міста Києва (№ в ЄДРСР: 68969726):

"Оскільки, чинним законодавством не передбачено заборону на здійснення будівельних робіт у вихідні дні (суботу та неділю), робота на будівництві торговельно-офісно-житлового комплексу на АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, яка проводиться змінами, може здійснюватися у суботу та неділю".

Таким чином, обмеження на шум у вихідні дні (субота та неділя) відповідають обмеженням як і в робочі дні, тобто шум при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net