Щодо повноважень скликання зборів кредиторів
Останній час я в своїй практиці стикаюся з ситуаціями, коли комітет кредиторів або інші кредитори, сума вимог яких складає не менше однієї третини всіх вимог, включених до реєстру вимог кредиторів стверджують, що скликати збори кредиторів наділений правом
Останній час я в своїй практиці стикаюся з ситуаціями, коли комітет кредиторів або інші кредитори, сума вимог яких складає не менше однієї третини всіх вимог, включених до реєстру вимог кредиторів стверджують, що скликати збори кредиторів наділений правом не тільки арбітражний керуючий, а також і комітет кредиторів. Іншими словами в таких випадках, кредитори намагаються сказати: «можна обійтися і без арбітражного керуючого».
З цього приводу моядумка зовсімпротилежна.Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржникаабо визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство) чітко сказано, щоповноваженнями скликати збори кредиторів наділений виключно арбітражнийкеруючий, а комітет кредиторів або окремі кредитори можуть лише ініціювати проскликання зборів кредиторів.
Мало того, моядумка спирається не тільки на норми Закону України про банкрутство, а й навідповідну судову практику що склалася з даного питання.
Судова практика:
Вищим господарським судом,розглянуто матеріали скарги ВАТ «Д» (голова комітету кредиторів) на ухвалугосподарського суду Донецької області від 23 червня 2009 р. у справі № 33/47Бза заявою УПФ до дослідного господарства «С» про банкрутство.
Під час розгляду касаційноїскарги ВАТ «Д» встановив, що у провадженні господарського суду Донецькоїобласті знаходиться справа № 33/47Б про банкрутство дослідного господарства«С» (далі — ДГ «С.»).
Постановою господарського судуДонецької області від 8 листопада 2007 р. визнано боржника банкрутом,відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрутаарбітражного керуючого Б.
18 березня 2009 р. догосподарського суду Донецької області надійшло клопотання голови комітетукредиторів — ВАТ «Д» (далі — заявник) про припинення повноважень ліквідаторабанкрута Б. та призначення нового ліквідатора — арбітражного керуючого П.
Ухвалою господарського судуДонецької області від 23 червня 2009 р. в задоволенні клопотання відмовлено напідставах порушення порядку скликання зборів комітету кредиторів.
Не погоджуючись з винесеноюухвалою, заявник звернувся до Вищого господарського суду України з касаційноюскаргою, в якій просить вказану ухвалу скасувати та прийняти нове рішення.Скарга мотивована порушенням судом норм матеріального та процесуального права,зокрема п. З ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржникаабо визнання його банкрутом» (далі — Закон про банкрутство) та ст. 43Господарського процесуального кодексу України (далі — ГПК України). Заявникпосилається на те, що при скликанні зборів комітету кредиторів ним дотримановимоги Закону про банкрутство, а саме: повідомлено всіх кредиторів про час тамісце проведення зборів.
Заслухавши пояснення учасникасудового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявніматеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального тапроцесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга непідлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається, 12 березня 2009 р.було проведено збори комітету кредиторів ДГ «О за участю одного членакомітету кредиторів — ВАТ «Д». На цих зборах було прийнято рішення прозвернення до суду з клопотанням про припинення повноважень ліквідатора банкрутаБ. та призначення нового ліквідатора (протокол від 12 березня 2009 р.).
Відповідно до ч. З ст. 16 Законупро банкрутство збори кредиторів скликаються арбітражним керуючим за йогоініціативою або ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимогяких складає не менше однієї третини всіх вимог, включених до реєстру вимогкредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторівскликаються арбітражним керуючим (ліквідатором) протягом двох тижнів з днянадходження письмової вимоги про їх скликання.
Отже, згідно з нормами Закону пробанкрутство повноваженнями скликати збори кредиторів наділений виключноарбітражний керуючий, а комітет кредиторів чи окремі кредитори можуть лишеініціювати скликання зборів кредиторів.
Однак судом першої інстанціївстановлено, що в порушення вимог Закону про банкрутство збори комітетукредиторів ініційовані та проведені одноособово одним з членів комітетукредиторів — ВАТ «Д». Як письмова вимога про скликання зборів комітетукредиторів, так і повідомлення про проведення зборів 12 березня 2009 р.ліквідатору не надсилались.
Таким чином, заявником порушенийпорядок скликання зборів комітету кредиторів, у зв'язку з чим відсутні підставивважати, що клопотання про припинення повноважень ліквідатора подане комітетомкредиторів.
Враховуючи викладене вище, судомпершої інстанції правомірно відмовлено заявнику в задоволенні клопотання проприпинення повноважень ліквідатора Б. та про призначення нового ліквідатора.
За таких обставин оскаржуванаухвала суду прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права,підстав для її зміни або скасування не вбачається.
На підставі зазначеного такеруючись ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржникаабо визнання його банкрутом», та статтями 41,111-5,111-11 Господарського процесуальногокодексу України, Вищий господарський суд постановив касаційну скаргу ВАТ «Д»залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Донецької області від23 червня 2009 р. у справі № 3/47Б залишити без змін.
Таким чином вірне рішення комітету кредиторів полягає в ініціюванніскликання зборів кредиторів, а не в його проведенні. Відповідно до п. 1 ч. 3 ст.16 Закону про банкрутство збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів абоокремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна,керуючим санацією, ліквідатором) протягом двох тижнів з дня надходженняписьмової вимоги про їх скликання. Якщо в разі арбітражний керуючий порушуєнорму п. 1 ч. 3 ст. 16 Закону про банкрутство, це є підставою для звернення звідповідним клопотанням до господарського суду про припинення ним своїхповноважень (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус вчора о 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков вчора о 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак вчора о 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак вчора о 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер вчора о 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 438
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 225
- Модель нової індустріалізації України 177
- Професії зникають, навички – у тренді 170
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 132
-
Індія купить "боїнги", від яких через торгову війну зі США відмовився Китай
Бізнес 10075
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 9877
-
Нелегальний ринок тютюну: як Україна втрачає 24 мільярди гривень щорічно
Бізнес 4574
-
Дефіцит вітаміну D, ймовірно, впливає на збільшення випадків раку товстої кишки: деталі
Життя 4345
-
Французьке посольство хоче купити історичний будинок у центрі Києва – компанія НЕСТ
уточнено Бізнес 3772