Мінекономрозвитку! Коли буде імпорт озброєнь без посередників?
Україна не може вчасно отримати військову технічну допомогу, а озброєння та техніка закуповуються через посередників. Чи хоче керівництво країни забезпечувати армію швидко, якісно та без «прокладок»?
Четвертий рік Україна не може отримати військову технічну допомогу від США. Мова йде про 30-метрові катери класу Island, які Америка готова майже безоплатно передати українським ВМС. За словами Командування ВМС ЗСУ «...одним з основних протиріч є те, що американська сторона наполягає на прямому контракті з МОУ, а законодавство України вимагає наявність українського посередника, як наприклад ДК «Укроборонпром»».
Після публікації цієї історії в пресі, МЕРТ розіслало на погодження всім зацікавленим сторонам свій законопроект, що має спрощувати імпорт озброєнь в Україну. Не дивлячись на прострочений термін виконання (відповідно до СОБ - до кінця 2017 р.) та ряд протиріч, це вже крок вперед на шляху до того, щоб удосконалити систему оборонних закупівель.
Проте окремі положення законопроекту викликають питання в бік посадовців МЕРТ, відповідальних за економіку безпеки та оборони. Зупинимось по черзі на тому, що пропонується:
- 1. Що стосується запропонованих МЕРТ змін до ЗУ Про господарську діяльність у ЗСУ: МЕРТ пропонує прирівняти імпортні закупівлі до господарської діяльності в ЗСУ!:
Це порушує ПРИНЦИПИ та економіко-правову природу здійснення господарської діяльності в ЗСУ. Зокрема, господарська діяльність в ЗСУ - це діяльність, що здійснюють військові частини для отримання коштів на спецфонд свого кошторису шляхом надання платних послуг, робіт, здачі в оренду приміщень, тощо. Як можна вважати господарською діяльністю у ЗСУ імпорт потрібного військовим частинам озброєння, військової техніки та іншого майна, необхідного їм для виконання їх головної функції - відсічі збройної агресії? Адже забезпечення всім необхідним для виконання цієї функції – це повноваження Кабміну та Міноборони (див. статті 9 та 10 Закону України «Про ЗСУ»)! І аж ні як не повноваження військової частини забезпечувати себе самостійно, наприклад спецтехникою, для захисту держави - це тим більш не може бути господарською діяльністю у ЗСУ. Не можна ці поняття прирівнювати! Крім того, від цього законопроекту ефект буде такий, що військові частини зможуть самостійно, без МОУ, закуповувати за імпортом, при тому, що МОУ та інші держзамовники таких прав на імпорт не матимуть. А вони є органами військового управління для військових частин. Таке положення категорично не можна приймати!;
- 2. Пропонується надати право закуповувати закордоном не всім міністерствам, а тільки державним замовникам з держоборонзамовлення (на сьогодні - 16 міністерств та відомств):
Натомість, чи не краще б було надати всім ЦОВВ право імпортувати самостійно у визначених законами випадках (як приклад - завтра може бути «Час Ч», і МОЗ треба терміново закупити закордоном мед. обладнання та ліки як для потреб військових, так і для цивільного населення, зокрема того, що знаходяться в особливих або надзвичайних зонах);
- 3. Що стосується запропонованих МЕРТ змін до ЗУ Про ДОЗ: небезпечним є надання права держзамовникам делегувати свої повноваження військовим частинам, зареєстрованим як суб'єкти господарської діяльності у ЗСУ. Крім того, Закон України «Про ЗСУ» передбачає зовсім іншу систему забезпечення ЗСУ (див. статті 9 та 10 Закону) і не передбачає можливості делегування Кабміном та Мінобороною своїх повноважень щодо забезпечення ЗСУ:
За суттю нової редакції статті 8 принципово залишається місце у подібних закупівлях для спец-експортерів-посередників. Взагалі, вважаю, що не можна надавати такі права військовим частинам!;
- 4. Що стосується запропонованих МЕРТ змін до ЗУ Про держконтроль за міжнародними передачами: МЕРТ запропоновано щоб держзамовники проходили реєстрацію та експертизу Держекспортконтролі:
Було б краще надати можливість ЦОВВ здійснювати імпортні закупівлі без реєстрації та експертизи. Особливо це актуально в період військового протистояння з РФ;
- 5. Це ж саме стосується і запропонованих МЕРТ змін до ЗУ Про ЗЕД:
Вкрай недостатньо цих змін, треба вносити зміни і в саме поняття ЗЕД, та принципи її здійснення (так саме дзеркально, як і в змінах до ГКУ. Особливої уваги заслуговує те, що МЕРТ не збирається вносити зміни в ст. 20 ЗУ Про ЗЕД, якою встановлено обмеження, що виключно уповноваженими Україною як державою суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності може здійснюватися експорт та імпорт озброєння, боєприпасів, військової техніки.
В результаті опрацювання змісту цього проекту виникають логічні питання:
- А. Чи є пріоритетом для МЕРТ швидке прийняття технічної допомоги від іноземних партнерів, економія державних коштів при закупівлях без посередників, розвиток військово-технічного співробітництва та багато іншого з цим пов’язаного?
- В. Чи є графік розробки та прийняття цього проекту закону:
- - Скільки проект з таким «наповненням» буде узгоджуватись усіма зацікавленими сторонами?
- - Коли проект буде зареєстровано в ВРУ?
- - Нарешті, коли заплановано його прийняття Парламентом?
Нагадую, що рік тому було запропоноване готове рішення. А на проблему відсутності реформи оборонних закупівель вже звертають увагу наші іноземні партнери.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 140707
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21069
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9137
-
За вітраж Тіффані троє учасників торгів змагалися 6 хвилин – його продали за $12,48 млн: фото
Життя 8693
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7595