Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.05.2018 13:42

Фінансові результати діяльності Укроборонпрому 2015-2017

Експерт у сфері національної безпеки і оборони

Результати перевірки державними аудиторами роботи Концерну за 2,5 роки підтверджують, що систему управління та контролю в ВПК необхідно докорінно змінювати.

(Допис опубліковано на Українському Мілітарному Порталі)

Це перший випадок, коли державні аудитори публічно оприлюднили результати аудиту діяльності концерну, та ще й за такий період – 2,5 роки. Звіт Держаудитслужби містить результати державного фінансового аудиту діяльності ДК Укроборонпром за період з 01.07.2015 по 31.12.2017, а сам аудит проведено відповідно до доручення Прем’єр-міністра України.

КМУ вже неодноразово доручав відповідальним органам провести аналіз фінансово-економічної діяльності Концерну та підприємств, включених до його складу (протоколи засідання КМУ №26 від 14.07.2016, №25 від 29.03.2017, №31 від 19.04.2017 та інш.).  Особливо це було актуально в період розробки державних програм реформування та розвитку ВПК. При відсутності аудиту Концерну ще рік тому КМУ затвердив Державну цільову програму реформування та розвитку ВПК 2021, що передбачає мільярдні вливання державних коштів в підприємства Укроборонпрому. Такий підхід створив величезні ризики корупції та ризики нецільового використання фінансових ресурсів країни.

Відповідно до ст. 17 Статуту Концерну, Укроборонпром утворений з метою забезпечення ефективного функціонування та управління суб’єктами господарювання державного сектору економіки, які проводять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів і беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами. Станом на 01.10.2017 – це аж 123 державних підприємства (державних комерційних підприємств - 116 та казенних - 7) та 13 господарських товариств з державною часткою понад 50 %.

При цьому за інформацією ж самого Концерну, станом на середину 2017 року його підприємства були завантажені не більш ніж на 30%: враховуючи потенційні можливості підприємств Концерну, до Збройних Сил України можливо поставляти понад 1100 зразків ОВТ на загальну суму понад 2,5 млрд грн.

Одночасно, через невиконання Наглядовою радою та генеральним директором своїх повноважень, визначених Законом та Статутом - відсутній орган внутрішнього фінансового контролю Концерну через нестворення аудиторської служби,  та непроведені щорічні аудиторські перевірки діяльності учасників Концерну.

Держаудитслужба звертає увагу, що гендиректор Концерну повинен призначатись на посаду та звільнятись Кабміном, а не Президентом України - адже це є перевищенням його повноважень та порушує Конституцію (в звіті рекомендовано привести норми Статуту ДК «Укроборонпром» у відповідність до вимог частини четвертої статті 122 Господарського кодексу України, згідно з якою управління державним (комунальним) об’єднанням здійснює генеральний директор об’єднання, який призначається на посаду та звільняється з посади органом, що прийняв рішення про утворення об’єднання, тобто КМУ).

Відсутні затверджені стратегія розвитку і напрями діяльності Концерну; фінансовий план на 2018 рік; напрями діяльності Концерну на черговий рік; показники діяльності Концерну.

Не затверджені інвестиційна політика стосовно активів Концерну та інвестування в активи, які належать учасникам; інвестиційні плани Концерну, в тому числі річні, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (3-5 років).

Відомо, що механізми управління Концерном розділені між повноваженнями Президента та Кабінету Міністрів. Відсутній центральний орган виконавчої влади, відповідальний за формування та реалізацію державної військово-промислової політики.

Як наслідок, ми маємо неконтрольованість діяльності Концерну, монополізм та відсутність регулювання всієї галузі з боку Уряду. Це призводять до існування неконкурентного середовища та дискримінації українських виробників, в тому числі недержавної форми власності,  стримування іноземних інвестицій в галузь, а відповідно й до гальмування розвитку галузі в цілому з відповідними втратами для Державного бюджету та шкодою для обороноздатності країни.

А результати перевірки державними аудиторами роботи Концерну за 2,5 роки ще раз підтверджують, що систему управління та контролю в Концерні та ВПК країни в цілому необхідно докорінно змінювати.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]