Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.12.2020 12:14

Про літературні тренди 2021 року

Генеральний директор видавництва "Ранок"

Зважаючи на те, що 2020 рік був бурхливим та трагічним, актуалізується питання: як виглядатимуть видавничі тенденції у 2021 році та яким літературним жанрам віддаватиметься перевага.

Зважаючи на те, що 2020 рік для видавців, письменників та книголюбів Світу був бурхливим, трагічним та навіть жахливим, актуалізується питання: як виглядатимуть видавничі тенденції у 2021 році та яким літературним жанрам віддаватиметься перевага. Перед літературною спільнотою постало питання, чи пройде наступний рік під гаслами: «Дамо відсіч похмурій реальності» та «Скажемо "так" комедійним приколам і легкому духу сучасності, що служитимуть механізмом утечі від реальності»? Чи спільне прагнення до ескапізму занурить нас глибоко в епічні фантазії та наукову фантастику, що діти звикли читати вночі з ліхтариком під ковдрами? У видавничих шафах є багато місця для подібних жанрів, отже, важливо заповнити їх затребуваною продукцією. 

Аналізуючи популярні зарубіжні спеціалізовані ресурси та медіа, бестселери, я зіштовхнувся з певними висновками літературних критиків. Критики прогнозують, що в найближчому майбутньому продовження деяких бестселерів, на кшталт саг «Сутінки», «Пісня льоду та полум’я», трилеру «Загублена» («Gone Girl») та серії романів «Гаррі Поттер», раніше виданих мільйонними копіями на адаптованих під платформи Netflix та HBO може стати популярним. На тлі останніх події, читачі прагнитимуть поринути у фантазійні світи, а письменники будуть змушені підлаштовуватися під вимоги доби, дивитися на світ крізь кардинально змінену культурну призму та шукати шляхи легкої втечі від важких реалій. 

Крім того, видавці мають оновити потребу у веселих пригодницьких історіях з хепі-ендом. Уважаю, ця тенденція буде лише посилюватися, особливо, якщо окремі твори стануть бестселерами. Люди звикли читати позитивні історії, коли вони почуваються щасливими. Доказом цього є статистика, що демонструє світову тенденцію – підвищення читацького інтересу до книжок, що забезпечували комфорт та умовний внутрішній спокій, у період першої хвилі карантину. Мої колеги проаналізували запити читачів, що надходили на електронну скриньку книгарні «Книголенд». Серед книжок, яким замовники онлайн-книгарні віддавали перевагу навесні 2020 року фігурують «Лавандовий дім» Гіларі Бойд, «Ще один рік у Провансі» Пітера Мейла та «Світло Парижа» Елінор Браун.

Дві представлені версії підтверджуються списком прогнозованих бестселерів New York Times –2021 року, складеним за результатами опитування пересічних читачів. Згідно з опитуванням, читачі демонстрували два рівноцінних мотиви: бажання втекти від реальності та якомога довше залишатися в паралельному комфортному світі та невідворотність, готовність стикнутися з проблемами.

Ще одним трендом наступного видавничого року буде збільшення обсягів книг. Зважаючи на уповільненість розвитку, самітницьке життя, продиктоване новою хвилею локдаунів, читачі віддаватимуть перевагу довгим історіям. Часи, коли люди потребували шаленого ритму, дій та виборів, що можна зробити та втілити за один день, залишилися в минулому. Їм на зміну прийдуть товстенні 800-сторінкові твори про кохання, сімейні саги про декілька поколінь та епопеї про розмірене життя маленького міста. Читачі шукатимуть порятунку між сторінками тривалих оповідань, закохуватимуться та розгадуватимуть детективні ребуси разом із персонажами.

Інші популярні видання будуть похмурими, але їхні автори делікатно підходитимуть до тем смерті, горя та втрат. Вони не будуть занадто жорстокими. У них не буде фаталістичного або нігілістичного підтексту. Швидше за все, найуспішнішими історіями 2021 року будуть життєстверджуючі розповіді про катастрофи та апокаліпсис, що замінять наші реальні страхи та доставлятимуть еліксир надії. Не здивуюся, якщо найпопулярніша книга наступного десятиліття буде духовною за своєю природою, можливо, присвяченою привидам чи іншим неземним істотам.

У будь-якому разі, якими б не були тенденції книжкового ринку у 2021-у, ми точно знаємо, що досі нічого не знаємо. Тому, вище я представив лише здогадки, «спекулюючи» інформацією про події майбутнього, що надходить звідусіль. Чи станеться наступного року глобальна вакцинація, запуск SpaceX, чи впровадження 5G-Інтернету? Чи буде реалізована велика «теорія заколоту» з подальшою епічною та фантастичною епопеєю? Сподіваюсь, ми всі протримаємось якомога довше, щоб разом про все дізнатися.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи