Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.09.2019 16:09

Трудова книжка: архаїзм чи необхідність

Адвокат, доктор філософії у галузі права

Чи потрібна сучасній Україні трудова книжка?

Україна рішучими кроками йде у цифровий світ. 

Про це свідчить запуск очільником держави В. Зеленським експертних обговорень проекту "Держава в смартфоні" або заява прем'єр-міністра О. Гончарука про майбутню заборону використання паперового документообігу між державними органами.

Тож, паперове діловодство стоїть на порозі реформаторських змін. 

Вважаю, що в ході таких реформ актуальності набере також питання скасування трудових книжок. Більше того, останнім намір відмінити трудові книжки висловив Міністр Кабінету міністрів Д. Дубілет, за твердженням якого "трудові книжки повинні нарешті відійти в історію". 

Вперше дане питання було підняте Мінекономрозвитку в серпні 2015 року. Проект тодішнього міністра А. Абрамовічуса щодо відміни ведення трудових книжок жваво обговорювався, але так і не отримав законодавчого схвалення та був відкликаний.  

В подальшому, глава Пенсійного фонду О. Зарудний презентував наміри всім працюючим видати електронні посвідчення, які замінять паперові трудові книжки. Але, цього поки так і не сталось.  

Пропозиція щодо електронних посвідчень замість трудових книжок, зокрема, передбачала, наступне. На підставі кількості років сплати страхових внесків розраховуватиметься трудовий стаж, що дає право на пенсію, який внесуть в e-книжку. Далі вже кадровики будуть зобов'язані вносити і до реєстру, і в e-книжку всі необхідні дані про працівника. 

Які плюси і мінуси ведення трудових книжок? 

- економія часу кадровим службам (не потрібно буде витрачати час на заповнення / зберігання трудових книжок);

- економія часу працівникам (зменшення кількості документів, необхідних для надання в різні держструктури при оформленні виплат);

- економія ресурсів (неурядова організація EasyBusiness наводить дані, що скасування трудових книжок дасть змогу заощадити близько 500 млн грн щороку);

- відсутність проблеми втраченої трудової книжки (всі відомості зберігатимуться в електронній формі);

- репутаційний захист працівника в контексті відсутності запису про незаконне звільнення (наприклад, в незаконного звільнення з роботи працівник може звернутися до суду і оскаржити цей запис. Суд приймає, наприклад, рішення на користь працівника, запис у трудовій виправлять. А в електронному реєстрі буде зберігатися тільки останній запис, а незаконний запис про звільнення за статтею, відмінений судом, буде вилучено).

- підтвердження трудового стажу (якщо стаж починається з 2000 року, то вся інформація вже міститься в базі, а якщо до 2000 року, то, щоб підтвердити свій трудовий стаж, потрібно надати трудову книжку. Тому відміна трудових книжок абсолютно для всіх буде порушувати права таких працівників);

- вартість створення та адміністрування Єдиного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - Єдиний реєстр). 

На мою думку, кількість переваг відміни трудової книжки очевидно переконують в доцільності такої реформи. А проблему з підтвердження трудового стажу осіб, у яких він почався до 2000 року, можна вирішити шляхом впровадження перехідного періоду для оцифровування трудових книжок або створення винятку для таких осіб.  

Також варто торкнутись питання підтвердження спеціального трудового стажу. Наразі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Було б доцільно в Єдиному реєстрі створити окрему графу з метою заміни механізму отримання довідки. Окрім цього, відомості про заборону особі займати певні посади також повинна бути відображена в Єдиному реєстрі. По суті, кожен працівник повинен мати свій профайл в Єдиному реєстрі, в якому відображатиметься уся його трудова історія - стаж (в т.ч. спеціальний, дисциплінарні стягнення, заохочення, переведення, заборони, відсторонення тощо). 

Отже, нам варто брати успішний приклад країн, які вже давно відмовились від трудових книжок і перейшли до комп’ютеризованої електронної системи. Зокрема, Сполучені Штати Америки, де діє пенсійна електронна система, чи країни Європейського Союзу, в яких працює система страхових полісів. Як показує практика, жодна з цих країн не повернулася знову до трудових книжок.  

Навіть у країнах з радянським минулим, наприклад, в Болгарії, трудові книжки на паперовому носії також замінили обліком в електронному форматі. Роботодавець вносить дані нового працівника у Реєстр страхового стажу. Витяг з реєстру є основним документом для призначення пенсії. 

Система трудових книжок, безумовно, перевірена часом та добре знана і роботодавцями, і працівниками, і, що головне, кадровиками. Проте вона давно застаріла і йде в розріз з намірами успішної інтеграції України до європейської спільноти.

І наостанок: після спаду шоку при відміні трудових книжок одним із актуальних питань також буде заміна письмових трудових договорів на договори, підписані електронним цифровим підписом, який впродовж не такого далекого часу стане необхідністю для кожного українця.

Стаття підготовлена для головного кадрового журналу України "Кадровик.UA". 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]