Новий рік – нові кіберзагрози
60 тисяч кібератак на тиждень: як зупинити витік персональних даних українців?
Наразі в Україні фіксують близько 60 тисяч кібератак на тиждень Це колосальний тиск на існуючу систему захисту персональних даних. Здебільшого, кібератаки спрямовані проти держсектору.
У ніч з 13 на 14 січня, на Старий Новий рік, хакери здійснили атаку на низку урядових сайтів, зокрема Міністерства закордонних справ, Міністерства освіти і науки України, ДСНС, Казначейства та Кабміну. Кіберзлочинці на головних сторінках сайтів відомств розмістили провокаційні повідомлення. На щастя, ресурси швидко відновили і витоку персональних даних українців не відбувся. Тепер держспецзв'язок спільно зі СБУ та кіберполіцією розслідують інцидент. Хоча, шахраїв майже неможливо відстежити ні провайдерам, ні спецслужбам. До подібних атак спритники вдаються з однією метою – нашкодити репутації держави, показати її неспроможність захищати своїх громадян. Кому це потрібно? Думаю, що охочих вчинити інформаційний скандал багато. Однак система захисту персональних даних не має залежати від планів провокаторів, а тим більше грати за їхніми «правилами».Тому, в Україні давно назріла потреба у створенні ґрунтовної законодавчої бази у сфері захисту персональних даних. Адже розвиток технологій створює нові й нові умови для беззаконня у кіберпросторі.
Вже сьогодні експерти з безпеки окреслюють нові кіберзагрози-2022. Серед них – традиційна поява «нового покоління» хакерів та поширення «розумних» приладів із доступом до Інтернету. А все це легко зламати та отримати доступ до персональних даних.
Мене, як громадянина України та законотворця, не влаштовує існуюча система захисту ПД. Нинішній закон «Про захист персональних даних» застарів (ухвалений у 2011) і не відповідає вимогам сучасності.
- Немає чіткого визначення, ЩО САМЕ Є ПЕРСОНАЛЬНИМИ ДАНИМИ. Досі немає розуміння, що належить до їхнього переліку.
- Чітко НЕ ПРОПИСАНІ ПІДСТАВИ для збору даних.
- ВІДСУТНІЙ ПОРЯДОК ОБРОБКИ персональних даних. Тобто, давши згоду на використання ПД, українці не знають, що саме означає ця згода і куди піде потім ця інформація.
- ВІДСУТНЯ МЕТА ОБРОБКИ персональних даних або формулюється відповідна мета з порушенням вимог Конвенції № 108 та Закону України «Про захист персональних даних». Тобто не відомо з якою саме метою потому використовуються дані.
- ВІДСУТНЄ ЧІТКЕ ФОРМУЛЮВАННЯ ВИМОГИ про надання ПД. Тобто, сам текст нормативно-правового документа, який стосується обробки даних має зазначати за якими вимогами відбувається збір інформації. У тексті має бути вказано, що обробка даних здійснюється з дотриманням вимог Конституції України, Конвенції Ради Європи № 108, Закону України «Про захист персональних даних», а також вказувати на повні назви інших Законів України та нормативно-правових актів, зокрема, Укази Президента України, Постанови Кабінету Міністрів України, що складають правову основу для прийняття нормативно-правового акту.
- Не відомо ХТО БУДЕ КОРИСТУВАТИСЯ ДАНИМИ? Надавач ПД має чітко знати статус та повноваження відповідальної особи/структурного підрозділу з питань обробки його персональних даних.
Отже, старий Закон не має законодавчих актів, які б забезпечували належний рівень захисту персональних даних в Україні у відповідності до оновлених міжнародних стандартів у цій сфері, насамперед стандартів, які передбачаються оновленою Конвенцією Ради Європи про захист фізичних осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних та Регламентом Європейського союзу 2016/679, взятих у Угодах, ратифікованих Верховною Радою України зобов’язаннях, належного контролю у сфері захисту персональних даних та адекватних відповідно до порушень санкцій.
Це все призводить не тільки до незадовільного рівня захисту конституційного права на повагу до приватного життя в Україні, але й до визнання на міжнародному рівні України як держави, яка не забезпечує належний рівень захисту персональних даних. Це в свою чергу призведе до ризику відмови інших держав у передачі персональних даних в першу чергу органам влади України, особливо при обміні даних правоохоронними органами, та ускладнення у підтримці торгівельних зв’язків в секторі міжнародної підприємницької діяльності як з ЄС, так і іншими країнами, які мають належний рівень захисту персональних даних, аналогічний ЄС (Ізраїль, Японія тощо).
На щастя, суттєві кроки для осучаснення законодавства у сфері вже зроблено. Групою депутатів та експертів минулого року ми до ВРУ представили одразу два законопроєкти: «Про захист персональних даних № 5628 від 07.06.2021 та «Про Національну комісію з питань захисту персональних даних та доступу до публічної інформаціх» № 6177 від 18.10.2021. Ці два документи базуються на міжнародній практиці застосування оновленої Конвенції №108+ та загальному регламенті захисту персональних даних GDPR. Законопроєкти покликані змінити правила збору та обробки персональних даних українців та передбачають створення нового контролюючого органу у сфері захисту персональних даних. Сподіваюсь на остаточне ухвалення цих законопроєктів у 2022-у.
Що дасть нове законодавство?
- приведе термінологію сфери захисту персональних даних у відповідність до нових міжнародних стандартів;
- визначить чіткі принципи та підстави обробки персональних даних;
- визначить терміни збереження персональних даних;
- передбачає створення уповноваженого органу для здійснення контролю сфери захисту персональних даних;
- знищує головну проблему сфери захисту ПД - відсутність законодавчих актів, які б забезпечували їхній захист у відповідності до оновлених міжнародних стандартів. А отже, документ унеможливить ризики, наприклад для інших держав, відмовляти у передачі персональних даних органам влади України та забезпечує підтримку й безпеку торговельних зв'язків у секторі міжнародної підприємницької діяльності;
- надасть більше прав суб’єкту ПД для забезпечення можливості здійснення повноцінного контролю суб’єктом за обробкою його персональних даних, тощо.
Питання захисту та обробки чутливих даних ми неодноразово обговорювали на Комітеті з прав людини. Неодноразово також давали свої рекомендації щодо посилення впливу Омбудсмена Людмили Денісової на врегулювання та вирішення цього питання. Адже функція захисту ПД саме належить Уповноваженому з прав людини. Сподіваюсь у новому році з’явиться активний діалог співпраці у цьому напрямі.
Сподіваємось на реалізацію і президентських планів у сфері захисту персональних даних. Відомо, що Володимир Зеленський заявив про намір створити в Україні кібервійська. Тепер Кабмін має розрахувати комплектування особового складу нового виду військ. Вони допомагатимуть армії обробляти та аналізувати інформацію, впроваджувати нові технології збору інформації, захищати кіберпростор країни в цілому.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422