Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
10.12.2016 13:41

У 2017 році Київська область може втратити бюджет розвитку

Депутат Київської обласної ради, голова постійної комісії з питань бюджету та фінансів КОР

Через витрати на медицину та освіту регіони залишаться без коштів на розвиток. Декотрі громади взагалі збанкрутяться. Реформи в дії.

Через витрати на медицину та освіту регіони залишаться без коштів на розвиток. Декотрі громади взагалі збанкрутяться. Реформи в дії.

2017 рік для Київської області в частині бюджету несебагато сюрпризів. У наступному році бюджетні показники можуть стати набагатогірше через навантаження у вигляді комунальних платежів для закладів медицинита освіти.  Пропоную стислий аналіз щодовиконання обласного бюджету  та прогноз намайбутній, 2017, рік - що чекати мешканцям Київщини.

 

Попередні підсумки  2016-го.

Яким був бюджет-2016 для Київської області та наскількирік видався успішним для столичного регіону?

Це питання варто розглядати в двох аспектах. Зодного боку, ми маємо стрімке зростання доходної частини бюджету, з іншого -нераціональне використання надходжень. У зв'язку зі збільшенням обсягу податківпо делегованих повноваженнях, в тому числі податку на доходи фізичних осіб(ПДФО), ми маємо тенденцію перевиконання доходів на 50%. Це спостерігається і вмісцевих бюджетах.

В той же час, на місцях швидше розуміють своїпрогнозовані доходи та жвавіше   розподіляють фактичне перевиконання дохідноїчастини. У області цього поки немає. Коли  місцеві бюджети  на бюджетні нововведення реагують набагатоефективніше , обласний, всупереч перевиконанню, має великі залишки на рахунках,і це є дійсно проблемою.  У цьому році в Київській області дужевеликі залишки в дохідній частини. Станом на 1 грудня за загальним фондом є386 млн. гривень, за спеціальним - 103 млн. гривень. Фактично - майже 500 мільйонів гривень. Зараз вони просто "висять"в області на казначейських рахунках і в наступному році перейдуть в вільні залишки.Наше завдання на наступний рік - оперативно і доцільно їх розподілити, бо вцьому році, на жаль, цього зроблено не було. Бюджет - це гроші людей, які миповинні витрачати своєчасно і не тримати в повітрі.

У цьому плані в нас також є непорозуміння з центральноюгілкою влади. Коли я від себе особисто звернулася до Міністерства фінансів зприводу фінансування профтехучилищ, мені дали цікаву відповідь. Мовляв,вибачте, шановні представники Київської області, але коли ми проаналізуваливаші вільні залишки, побачили, що гроші вам не потрібні,  у вас все добре. Певна логіка в цьому є, адже миповинні ці гроші розподіляти за цільовими направленнями, і в порівнянні зіншими областями ми виглядаємо досить безглуздо перед Мінфіном.

Висловлю припущення, що якби ми оперативнорозподілили гроші на капітальні видатки - дороги, садки і ліки то, певно,отримали б з державного бюджету кошти й для однієї  з найпроблемніших галузей в по всій країні -профтехосвіти.

1 - с КВл по бюджету 2016.jpg

2 - с КВл по бюджету 2016.jpg
 

Програми, що найбільше викликають питаньщодо фінансування.

Вкрай погані показники фінансування программедичної галузі. Програма "Здоров'я" профінансована на 46% за 9місяців. Програма щодо забезпечення населення питною водою станом на 1 жовтнябула виконана на 60%, програма охорони навколишнього середовища і раціональноговикористання природних ресурсів, розвитку водного господарства - всього лише на20%, програма розвитку фізичної культури - на 50%.

Вже можна говорити про те, що багато програм небудуть профінансовані до кінця року. Можливо, хтось невчасно провів або взагаліне провів тендери, не отримав фінансування тощо.  Причини і наслідки ми розглядатимемододатково, коли отримаємо звіти по програмах.

 

Як в ідеалі повинні працювати цільовіпрограми та хто несе відповідальність за ситуацію, що склалася.

Це спільна відповідальність Київської обласноїради та Київської державної обласної адміністрації. Ми нераціональновикористовуємо кошти, про що нам не полінувалися вказати в Мінфіні.

В цілому, обласні програми повинні бути погодженідо того, як буде прийнятий бюджет. У Київщини є ціла Стратегія розвиткуКиївської області до 2020 року, де чітко прописані пріоритетні напрямки -освіта, медицина, соцзахист, капбудівництво і т.д. Теоретично, всі нашіпрограми повинні відповідати цим напрямкам. Ми повинні прийняти їх,збалансовано розподілити витрати, визначити, скільки конкретно відсотків мидаємо на ті чи інші напрямки. Тобто, затвердити за напрямками, розподілити запрограмами, проголосувати за бюджет і працювати, а не гратися, як діти впісочниці.

Я не один раз говорила - якщо ми хочемо розумно витрачати гроші, потрібно рахувативсе на півроку вперед.

Ми говоримо про раціональне використаннякапітальних витрат? Потрібно, по-перше, перерозподілити гроші в програмах,по-друге - провести тендери. Хочемо будувати дитячий садок в травні? Програму потрібно прийняти ще в січні,профільний департамент повинен провести тендер у лютому і тільки навесні початибудувати. А не так, як в 2016 році - проголосували за бюджет розвитку в липні,і хочемо побудувати до кінця року. Аналогічну політику проводити і в сферімедицини: формувати тендерну пропозицію на закупівлю ліків, обладнання,автомобілів, здійснити тендер, визначити переможця і зробити поставку товару.Це звичайний проджект-менеджмент. В 2017році я наполягатиму, щоб бюджет розвитку приймався хоча б в лютому.

 

Прогнози на 2017 рік. Що викликає найбільшезанепокоєння.

Основна загроза нового бюджету (не тільки для Київщини, а й для всіхобластей) - передача комунальних витрат установ медицини і освіти на місцевібюджети. Раніше вони частково покривалися медичної та освітньої субвенціями, вмайбутньому році так вже не буде.

Фактично, міста, райони і область для своєї мережі шкіл і лікарень повинніповністю профінансувати всі комунальні послуги. Очевидно, що це дуже великісуми. Цільком прогнозованим є те, що перевиконання бюджету, яке ми можемонаправити на капітальні витрати, підуть на медицину і освіту.

 

розрахунки видатки місц.бюд. на енергоносії.jpg

При такому стані справ в наступному році залишаться біля розбитого кориталікарні і школи. Навіть якщо місцеві бюджети візьмуть ці витрати, вонискоротять всі інші. Розвитку як такого - покупки нового обладнання, ремонтів,впровадження енергоефективності - не буде, адже фінансування передається неновим школам і садкам, а руїнам без попередньої комплектації.

Бюджети, які вже єдотаційними, з цими витратами взагалі перетворяться в провальні. Вже сьогодні перша наша об'єднана громада- КАЛИТЯНСЬКА - не має коштів для подібних проплат. Навіть міста з соліднимибюджетами та ефективним розподілом можуть залишитися без грошей на розвиток,фінансуючи медицину і освіту. На мій погляд, це вже не децентралізація.

Вважаю, що в питанніоптимізації медицини і освіти спочатку повинна бути вироблена загальнодержавнапозиція. Адже обидві цісфери перебувають під захистом Конституції.
Тому для мене, як для фінансиста, це - не реформа. Що ми будемо мати надалі?Лікарні без УЗД і ліків, операційні без обладнання, абсолютно старі школи, якіотримали в навантаження ще й оплату комуналки? Як ми будемо на це все реагуватив області, допоки невідомо.

Власне, проект бюджету Київської області на 2017 ріквже розроблений, але ми його повернули департаменту фінансів КОДА надоопрацювання. Там є деякі розбіжності, багато витрат ми в обласній раді простоне розуміємо. Загальна видаткова частина на рік збільшена на 800 млн. гривень(і це тільки захищені статті), але ми не отримали повноцінної їх розшифровки:скільки ми будемо окремо давати на зарплату, скільки - на комуналку, скільки -на прямі витрати. Крім того, в ньому є помилки в роз'яснювальної записці.Чекаємо від фінансистів адміністрації уточнень і пояснень.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net