Освітні виклики для майбутнього президента. Ч.3. Права людини
Президент передусім є гарантом Конституції і гарантованих неї прав і свобод. А як з цим у школі?
Психологічний клімат у школі
Наприкінці 2018 р року КМІС провів дослідження суспільно-політичних настроїв українців. Було запитання щодо довіри/недовіри певним інституціям. Серед них державна - система освіта. Остання опинилася на на 9-му місці за рівнем довіри з від’ємним балансом довіри-недовіри - 26,2 пунктів. Зауважимо, що тут варто було б розділити школу і вищу освіту, або виділити окремі котегорії "шкільний вчитель", "викладач університету". Проте, усереднений показник - 9-те місце з 20-ти досить драстичний на такого інституту як церква 2-ге місце і впевнено позитивний баланс + 31 пункт, як і у добровольчих батальйонів (4-те місце +11 пунктів). Поки що не хочеться робити висновок, що українське суспільство у своїй критичній масі при ухваленні рішень надає перевагу традиції і силі, перед раціональним знаням і розвитку інтелекту (за що мала би відповідати освіта). Не виключено, що неформальне навчання (якому певне довіряють більше) розчинено в позиціях "Громадські організації" (6-та позиція) та "Об’єднання та асоціації підприємців" (8-ма позиція).
Одна з причин такого прохолодного ставлення до «казенної» системи, освіти у психологічному кліматі, що панує у навчальних закладах, зокрема - школах. Так, 22% школярів стверджують, що вчителі періодично принижують учнів перед усім класом. Це виявлено у результаі пілотного моніторингу дотримання принципів прав людини у навчально-виховному процесі в школах, проведеного у вересні 2017 р. Українською Гельсінською спілкою з прав людини. У свою чергу теза про те, що дитина для вчителя має бути рівним партнером, а не підлеглим, отримала найвищу підтримку серед тих, хто схвально сприймає реформи за даного опитування «П’ять реформ уряду: як отримати суспільну підтримку», здійсненого Центром економічних стратегій.
На думку 72% респондентів Kantar TNS, школа в першу чергу має вчити поважати гідність і права людини. Натомість у 2017 р. лише 20% опитаних вважали, що школа фактично виконує це завдання. Однин з ключових меседжів залишених учнями і батьками до педагогів, за підсумками подій проведених Українським інститутом майбутнього: «частіше бувати на місці учня».
В Україні набирає популярності сімейна форма навчання і альтернативні школи як його різновид. Останні часто не є школами де юре, а лише клубами, де діти навчаються за інноваційними методиками, схваленими батьками. За різними підрахунками 1 % відсоток від усієї кількості дітей шкільного віку Києва навчається саме за такими формами. Батьків сюди приводить незадоволення класичної школою, де діти потерпають як від грубості (навіть ненавмисної) з боку вчителів, так і цькування з боку однолітків. А це, в свою чергу, пов’язане із ігноруванням індивідуальних освітніх потреб і запитів з боку адміністрації і системи в цілому. У великих містах стає все більше родин, які розуміють, що молодим людям потрібно давати проявляти ініціативу. Вчити не боятися помилок, але швидко їх виправляти, розвивати критичне і креативне мислення разом із навичками, комунікації, командної роботи. Школа, орієнтована на типові програми не дає цього комплексу знань і навичок розвиває в учнях інфантильність замість самозарадності.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87037
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11223
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9236
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5706
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5379