Хочете жити у сильній, красивій Україні? Будуйте її прямо зараз
Важкі часи вимагають сильних рішень. І чим більше людей обирають виїзд з України як тимчасовий вихід, тим складніше тим, хто залишився. Тому давайте поміркуємо, що зробити, щоб ми дійсно перемогли.
Потреба в адекватному ставленні до бізнесу
Тільки адекватне ставлення уряду до бізнесу стане маркером, який дозволить людям розглянути перспективи повернення додому. Зараз в цьому питанні повний провал. Маємо бути свідомі, що тепер конкурентами Україні виступають країни ЄС, які залюбки переманюють наших бізнесменів та надають привабливі умови для релокації бізнесу. Наприклад, в Польщі, куди українців виїхало найбільше, за 2022 рік українцями зареєстровано 13800 підприємств (приблизно 50% – релоковані з України) за даними Польского Інституту економіки. Ніхто не допомагає нам просто так. Наразі йде боротьба за те, де залишаться люди, і в яку економіку будуть вкладати свої зусилля.
Тому прямо зараз треба терміново відмовлятись від блокування податкових накладних, від масок-шоу на великі бізнеси та від відвертого банківського пограбування у вигляді 25% кредитної ставки. У нас немає часу на обговорення та роздуми – кожен день український бізнес потерпає і готується до міграції. А от в Європі їм мають, що запропонувати.
Визначтесь: ви боїтесь чи хочете боротись за своє майбутнє
Це вже звернення до тих, хто поїхав. І поїхав не з прифронтових міст чи вщент розтрощених домів, а просто тому, що так зручніше і спокійніше. Я можу зрозуміти, що людям хочеться спокою та зручності, але прошу їх також зрозуміти, що ніхто не побудує за них ту саму “країну мрії”. Не варто думати, що ті, хто залишився, зараз все на собі вивезуть, попри небезпеку та нервову напругу, збережуть робочі місця, наведуть лад у суспільному та політичному житті, і потім всім, хто поїхав, запропонують повернутись в нову, сильну та красиву Україну. Шансів на це мало. І от чому.
Причина перша: дуже багато економічно активних людей задіяні в військових діях, дуже багато виїхало, як результат в економіці України катастрофічно не вистачає людей, і силами тільки тих, хто залишився, неможливо працювати як раніше. А нам треба працювати ще більше ніж раніше.. Це неприємно усвідомлювати, але це факт.
Особиста ефективність кожного, хто живе своє життя в умовах повномасштабної війни, значно менша, ніж була раніше. Не менш важливо, що частина цивільних щодня стають військовими, і це також вагома причина, чому в тилу необхідна “свіжа кров”.
Причина друга: з кожним роком тим, хто поїхав, буде все важче розумітися з тими, хто залишався, – чисто психологічно. Ті турбулентні зміни, які проживає суспільство в режимі реального часу, неможливо надолужити. Їх треба прожити. Якщо ви відмовляєтесь від цього зараз, не сподівайтесь, що вам буде легко, коли наважитесь на цей крок після Перемоги України. І не тому, що хтось ділить українців, а тому, що це незрівнянно різні досвіди.
Не чекайте, що зробить хтось
Ми бачимо на власні очі, як поводять себе організації, на які ми звикли роками покладатись: ООН, Червоний Хрест, МАГАТЕ… Висновок тут один – не можна чекати, що хтось великий, розумний, міжнародний врятує, відбудує державу за нас. Так не буде, і немає кого в цьому звинувачувати. Україна – це наша земля, і нам на ній жити… Тільки нам тримати цей удар. Але важлива ремарка – робити це треба всім разом!
Всьому світу було складно повірити, що ми вистоїмо на фронті. Але ми не тільки вистояли, ми ще й наступаємо. Щодо економічного фронту, на жаль, поки ми програємо. Невже ви думаєте, що Україна зможе по-справжньому перемогти без вас?
60% біженців мають вищу освіту. Якщо припустити, що 2,8 мільйона дорослих українських жінок не повернуться до України, ще призведе до втрати 10% довоєнного ВВП. Таке дослідження провів експерт Bloomberg Economics.
Це 20 мільярдів доларів за рік. Задля наочності – чотирирічний пакет допомоги від ЄС передбачає надання всього 13,9 мільярда.
Треба згадати й проблеми з народжуваністю. Її індекс в Україні – 1.2. Це мало. Дуже. Тепер, коли близько шести мільйонів українців (абсолютна більшість з яких – жінки та діти) виїхали – все стане навіть гірше.
Україна має амбітний план післявоєнного відновлення. План, після якого Україна буде красива й розвинена – до 2032 року економіка має вирости вдвічі. Але для цього плану нам не вистачає близько 4,5 млн робітників та підприємців. Такі дані надає Міністерство економіки.
Саме тому – якщо ви чекали слушний час, щоб повертатись та будувати сильну, красиву Україну всім разом, – то він настав.
- Екологічні наслідки руйнування Каховської ГЕС: загрози, виклики та шляхи вирішення Олена Криворучкіна 08:53
- Бізнес-моделі для розвитку та масштабування вашого бізнесу: що сьогодні працює? Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 19:50
- Цивільний позивач, як учасник кримінального провадження Євгенія Тонконожко вчора о 15:29
- Суб’єктність замість паніки Євген Магда вчора о 13:58
- Ймовірність досягнення режиму тиші Георгій Тука вчора о 12:34
- Виробнича інфляція: як українським підприємствам зберегти конкурентоспроможність Денис Корольов вчора о 12:06
- Перфоманс-маркетинг 2025: 10 інструментів для масштабування лідогенерації Андрій Волнянський 16.03.2025 19:58
- Міжнародна інтеграція українських університетів: як вийти на глобальний рівень Віталій Кухарський 16.03.2025 19:53
- Генрі Форд: агресивний менеджмент, що врятував Ford Motor Company Наталія Качан 16.03.2025 18:52
- Філософія та практика поділу майна подружжя в Україні Світлана Приймак 16.03.2025 12:05
- $50 млн компенсації від Starbucks за опік паху гарячою кавою Дмитро Зенкін 16.03.2025 12:00
- Фінансові вигоди від цифровізації: як скоротити витрати та покращити фінансову прозорість? Олександр Вернігора 15.03.2025 11:31
- Будівництво на прибережній смузі: деталі розгляду скарги Павло Васильєв 15.03.2025 00:00
- Закон 12093: что следует знать о скидках на штрафы ТЦК Віра Тарасенко 14.03.2025 23:07
- Облігації у 2025: золота можливість чи пастка? Петро Цибуля 14.03.2025 13:23
-
Один з найбільших зернотрейдерів у світі продав агрохолдинг у РФ "з великим дисконтом"
Бізнес 9027
-
"45 до кінця року". Що буде з курсом валют після рішень Нацбанку
Фінанси 6414
-
Найбільш високооплачувані актори: хто заробив мільйони та як їм це вдалося
Життя 2489
-
Каталонія — не лише море й архітектурні шедеври Гауді. Гід найцікавішими містами унікального регіону
Життя 1940
-
Яєчна криза у США. Фінляндія відмовила американцям у постачаннях
Бізнес 1777