Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.06.2021 21:07

Коли ми побачимо український органічний логотип на поличках супермаркетів?

Юрист, менеджер проєктів екологічної організації "Інформаційний центр "Зелене досьє"

14 років знадобилось Україні, щоб розробити законодавство у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

14 років знадобилось Україні, щоб розробити законодавство у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Втім, ухвалення законодавства не означає, що воно буде  миттєво впроваджене. На імплементацію положень закону та підзаконних актів може піти ще кілька років, а отже органічна продукція з державним логотипом на поличках українських супермаркетів з’явиться не скоро. Чому ж ухвалене законодавство не може бути впроваджене вже зараз?

Трохи історії

Розробка законодавства у сфері органічного сільського господарства вперше в Україні розпочалась ще в 2007 році, але тоді закон дійшов тільки до першого читання в Парламенті.

У вересні 2013 року було ухвалено закон «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», який так і не було впроваджено.

У 2015 році почалась робота над розробкою законопроекту «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Робота помітно пожвавилася після підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, відповідно до якої наше законодавство про органічне виробництво має бути наближене до законодавства ЄС.

Закон «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» ухвалений 10 липня 2018 року.

На початку 2021 року прийняті останні підзаконні акти, які мають запустити органічний ринок відповідно до українського законодавства.

Водночас 2 лютого 2021 року завершилася дія прикінцевих положень, що мали застосовуватись на період переходу до українських стандартів. Поступовий перехід був потрібний для того, щоб усі виробники харчових продуктів змогли  перебудувати свою діяльність  від звичайного до органічного виробництва за новими стандартами.

Навіщо потрібний перехідний період, або в чому специфіка органічного виробництва

Відповідно до закону «Перехідний період – це період переходу від виробництва неорганічної продукції до виробництва органічної продукції, під час якого оператор дотримується вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

Цей перехідний період відраховується від моменту укладання договору з органом сертифікації та визначається за результатами першої інспекції. Базовим вважається перехідний період для однорічних насаджень, який складає щонайменше 24 місяці до посіву. Відповідно, для багаторічних насаджень цей термін складає 3 роки, для м’ясного тваринництва та бджільництва - 1 рік.

Вважається, що з моменту укладення договору оператор знаходиться під контролем органа сертифікації. Протягом всього перехідного періоду оператор повинен дотримуватись правил та стандартів органічного виробництва. А землі такого оператора вважаються такими, що зайняті під органічним виробництвом, хоча перший органічний врожай може бути зібраний приблизно через 2,5 роки, в залежності від культури, та при щорічному проходженні сертифікації.

Під час перехідного періоду зазвичай знижується врожайність, адже змінюються методи господарювання, налагоджується робота за нових умов. Саме тому в органічному виробництві перехідний період виділяється окремо.

При розробці Закону «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» передбачалось, що до введення його в дію (тобто протягом року з 2 серпня 2018 до 2 серпня 2019 р.) буде ухвалено всі необхідні підзаконні акти, щоб розпочати впровадження закону і запустити роботу реєстрів органів сертифікації та операторів органічної продукції. А протягом наступних 18 місяців можливо отримати першу органічну продукцію, яка могла б маркуватись державним органічним логотипом.

Поточний стан та наступні кроки впровадження органічного законодавства

Наразі ж в Україні ще не почали працювати реєстри, ба більше, навіть немає органів сертифікації, які б могли розпочати проведення сертифікаційних робіт за українськими стандартами.

Фактично у нас зараз виконується тільки дві норми закону. Держпродспоживслужба веде  перелік органів іноземної сертифікації, що  потрібно для імпортно-експортних операцій. Друга норма стосується експортної діяльності – законодавчі зміни наразі не стосуються тих операторів, які працюють за міжнародними стандартами та сертифікуються органами іноземної сертифікації.

Загалом же впровадження закону почнеться тільки тоді, коли запрацює реєстр органів сертифікації і вони розпочнуть процес сертифікації операторів. Що для цього потрібно?

Національне агентство з акредитації (НААУ) в травні 2021 року повідомило про початок акредитації органів сертифікації органічного виробництва, до цього часу НААУ не надавали такої послуги взагалі. Але перед тим, як подати заявку на акредитацію, органи сертифікації повинні навчити своїх інспекторів та відправити на атестацію до Міністерства економіки України, яке відповідає за органічний напрямок. Наразі терміни проведення іспитів для інспекторів ще не визначені.

Акредитація зазвичай триває близько 6 місяців, але якщо орган сертифікації вже має акредитацію за відповідним стандартом, то застосовується процедура розширення сфери діяльності і це спрощує та скорочує процес акредитації.

В Україні зараз акредитацію за стандартом ДСТУ ISO 17065 мають 122 органи з оцінки відповідності, жоден з яких не має досвіду сертифікації органічного виробництва. З іншого боку, є органи іноземної сертифікації, що мають міжнародну акредитацію за стандартом ISO 17065.

Не дивлячись на те, що НААУ є членом Міжнародного форуму з акредитації (IAF) та підписантом Багатосторонньої Угоди про взаємне визнання (IAF MLA) і мало б визнавати міжнародну акредитацію, існують побоювання, що органи іноземної сертифікації будуть змушені проходити повну акредитацію в Україні. Складно сказати, до чого це призведе, але можна передбачити, що процес акредитації займе ще певний час.

Після проходження акредитації органи сертифікації повинні подати заяву для включення в реєстр органів сертифікації, який буде вести Мінекономіки, і тільки з цього моменту може розпочатись процес сертифікації виробників.

Тож впровадження органічного законодавства може розпочатись щонайменше за кілька місяців, коли з’явиться перший орган в реєстрі органів сертифікації, а першу продукцію, марковану українським державним логотипом, ми зможемо побачити не раніше як за три роки. При цьому увесь цей час сумлінні органічні виробники, які наразі працюють за стандартами, що еквівалентні стандартам ЄС, знаходяться так само поза законом, оскільки Україна не визнає дії європейських стандартів на своїй території.

Змінити ситуацію та повернути сертифікованих органічних виробників у правове поле може законопроєкт про внесення змін до розділу XI «Перехідні положення» Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», зареєстрований у Верховній Раді наприкінці квітня за номером 5440. Разом із цими змінами можна буде говорити і про запровадження державного контролю в сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи