Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.03.2020 19:28

Чи очікувати прийняття закону "Про амністію у 2020 році"?

Адвокат, Партнер Адвокатського об'єднання "Fidelium"

Законопроект № 3181 "Про амністію у 2020 році" та його основні положення.

Гостре питання, яке цікавить не тільки осіб, які відбувають покарання та осіб, стосовно яких розглядаються кримінальні провадження, а й адвокатів - чи проголосує Верховна Рада України у 2020 році за Закон України «Про амністію у 2020 році»?

Отже, амністія – це інститут у кримінальному праві, функції якого полягають у повному або частковому звільненні від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні злочину або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили.

Застосування амністії регулюється спеціальним законом «Про застосування амністії в Україні», Кримінальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом, а також законами про амністію, які Верховна Рада України може приймати не частіше одного разу протягом кожного календарного року. Проте, востаннє такий закон був прийнятий ще у грудні 2016 року, тобто більше 3-х років тому. Але, завдяки новосформованій Верховній Раді, у березні 2020 року був розроблений та поданий законопроект № 3181 від 06.03.2020 р. «Про амністію у 2020 році». Звісно, очікувати турборежиму марно, адже кількість поданих в загальному законопроектів дуже велика кількість, тим більше ще на території України діє режим карантину.

Проте, повернемось безпосередньо до аналізу проекту.

Отже, Метою прийняття даного законопроекту є зменшення кількості осіб, які утримуються в місцях позбавлення волі, та, як наслідок, заощадження бюджетних коштів, що витрачаються на утримання цих засуджених. Законопроект містить аналогічну структуру порівняно із законом 2016 року. Проте, є певні відмінності, що амністія в першу чергу поширюватиметься на категорії засуджених, які найбільш соціально незахищені, а це:

- неповнолітні особи;

- жінки, а також чоловіки, які мають дітей віком до 16 років або дітей з інвалідністю;

- особи з інвалідністю першої, другої та третьої групи;

- хворі на туберкульоз;

- особи, у яких наявні онкологічні захворювання,

- особи, що досягли пенсійного віку;

- учасники бойових дій;

- особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

- особи, які брали безпосередню участь в АТО, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях;

Крім того, для застосування амністії враховуються наступні критерії:

- незначна суспільна небезпека діянь, що вчинила особа, яка відбуває покарання;

- об’єктивні фактори (тяжка хвороба, похилий вік тощо), що суттєво знижують небезпечність осіб, яких пропонується звільнити від відбування покарання;

- значний строк відбутого засудженими особами покарання на момент проголошення амністії.

Законопроектом також встановлено, що амністія не застосовується до осіб, які скоїли тяжкі та особливо тяжкі злочини, а також особи, які вчинили злочини з використанням службового становища (корупційні злочини).

До речі, якщо вірити статистиці, то застосування амністії в попередні роки свідчить, що вона не тягне за собою ускладнення криміногенної ситуації в державі. А оголошення амністії сприяє утвердженню демократичних та гуманних засад у суспільстві та є проявом людяності.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи