Нюанси ринку нерухомості в умовах воєнного стану
Нещодавно ринок нерухомості в Україні в умовах воєнного стану було відновлено. Які нюанси та спори може породити відновлення ринку нерухомості, читайте далі.
На наступний день після початку повномасштабної війни в Україні, 25.02.2022 року, ДП «НАІС» з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією зупинив роботу реєстрів Мін’юсту, зокрема Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (надалі – ДРРП), та заблокував державним реєстраторам та нотаріусам доступ до таких реєстрів. Слід зазначити, що в ДРРП вносились записи про право власності на нерухомість та таке право виникало саме з моменту внесення відповідного запису.
Згодом робота частини реєстрів Мін’юсту була відновлена, але не ДРРП. Отже з наступного дня після початку війни ринок нерухомості в Україні було заблоковано. Усі правочини на «придбання» нерухомості, які вчинялись в цей період, без укладення нотаріального договору відчуження та внесення запису про право власності до ДРРП не породжували права власності у набувача нерухомості. Правочинами, які використовувались для так званого «відчуження» нерухомості з початку війни були, зокрема: попередній договір купівлі-продажу, який не зумовлював переходу права власності на майно, а створював тільки обов’язок у продавця укласти нотаріальний договір купівлі-продажу нерухомості після відкриття ДРРП; довіреність на продаж та користування нерухомим майном, яка також не зумовлювала переходу права власності на нього, а дозволяла набувачу продати нерухомість після відкриття ДРРП (в той же час така довіреність могла бути у будь-який час відкликана власником майна до того, як повірений отримував можливість нею скористатись, а у випадку фізичних осіб - взагалі не могла бути використана (про що далі)); заповіт, який міг зумовити перехід права власності тільки після смерті відчужувача і також міг бути змінений дійсним власником у будь-який момент тощо.
19.04.2022 р. Урядом прийнято Постанову № 480, якою створено умови для відновлення роботи ДРРП та відповідно розблокування ринку нерухомості у період воєнного стану. Так, вказаною постановою передбачено, що нотаріальне посвідчення договорів відчуження нерухомості, а також внесення записів про перехід права власності на неї, можуть здійснювати нотаріуси, перелік яких затверджено Мін’юстом.
При цьому, введено певні обмеження для відчуження нерухомості, порівняно з мирним часом, з метою недопущення зловживань недобросовісними продавцями та нотаріусами. Так, не допускається нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження нерухомості та державна реєстрація прав на неї: до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна (крім спадкування або визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності); на підставі довіреності від імені фізичної особи – відчужувача; на підставі застережень у договорах іпотеки за споживчими кредитами про можливість набуття кредитором права власності на іпотечне майно або можливості відчужити його будь якій особі від свого імені (окрім відчуження з дозволу іпотекодавця); нотаріусами поза межами області місцезнаходження нерухомого майна (крім державної реєстрації прав у результаті оформлення спадщини). Також заборонено реєструвати право власності, що переходило на підставі договору, який був посвідчений відповідним нотаріусом з 25.02.2022 року до дня його внесення до переліку Мін’юстом.
Отже на підставі використовуваних схем для "продажу" нерухомості, які описані вище, а також навіть у разі нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості з 25.02.2022 року до відкриття ринку нерухомості, не можливо буде зареєструвати право власності на нерухоме майно, оскільки Уряд прямо обмежив таку можливість. Відповідно і право власності у набувача майна не виникне.
Для такої реєстрації (та, відповідно, виникнення права власнрсті) здебідьшого необхідно буде переукладати відповідний правочин відчуження нерухомості заново у належних формі та порядку.
Разом з тим, якщо з 25.02.2022 року нерухомість була відчужена на підставі нотаріально посвідченого договору, відмова у реєстрації права власності на підставі такого договору може у подальшому породити судові спори, адже прямої заборони нотаріусам вчиняти нотаріальні дії щодо посвідчення таких договорів у Постанові КМУ від 28.02.2022 р. № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (з подальшими змінами) не було передбачено.
При цьому Постанова Уряду № 480 від 19.04.2022 року, яка забороняє реєстрацію права власності на підставі договорів, посвідчених нотаріусами з 25.02.2022 року до моменту включення їх до відповідного переліку, набрала законної сили 28.04.2022 року і не може мати зворотної дії у часі. При цьому підпунктом 7 п. 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 передбачено, що визначений законодавством строк для внесення нотаріусом відомостей до єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції, продовжується на підтверджений державним підприємством “Національні інформаційні системи” час їх неналежного функціонування.
Тому у разі виникнення таких спорів, суд, вірогідно, буде ставати на сторону покупців, які не можуть зареєструвати право власності на придбану ними нерухомість.
03.05.2022 року Наказом Мін’юста № 1760/5 затверджено первісний перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану можуть вчинятися нотаріальні та реєстраційні дії щодо нерухомого майна (та доповнив його 06.05.2022 року). З цього моменту можна вважати ринок нерухомості в Україні розблокованим.
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
- Україна в глобальному водневому атласі Олексій Гнатенко 16.12.2024 08:53
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 17195
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 10751
-
"Уперше за понад 100 років". Між столицями Німеччини та Франції запустили прямий поїзд
Бізнес 6443
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 3843
-
"Колективний бойко" знає, за що зараз бореться
Думка 3670